A Tungsram gyár Újpesten

Gazsó Rita
2002. 07. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újpest ma is legnagyobb gyárát, a Tungsram Rt.-t több mint száz éve, 1901-ben, az Egyesült Villamossági és Gépgyár Rt. részeként hozták létre, amely később, anyacégétől leválva Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. néven üzemelt tovább, nevét 1984-ben változtatták Tungsramra. Mai tulajdonosa, a külföldi General Electric a rendszerváltozás idején vásárolta meg.
A bécsi születésű, de Pesten élő mérnök, Eggert Bernát Béla, értesülve Thomas Edison 1879-es, sikeres izzólámpa-kísérleteiről, már három év múlva – csak két évvel az Edison által alapított gyár megszületése után – testvéreivel együtt létrehozott egy hasonló, szénszálas izzólámpákat gyártó üzemet a pesti Huszár utcában. A sikeresen fejlődő üzem 1896-ban egyesült az Elektromos Lámpa Rt.-vel és felvette az Egyesült Villamossági Rt. nevet. Az addigi telephelyek rövidesen kicsinek bizonyultak, ezért a cég 1901-ben Újpestre költözött. A Kereskedelmi Minisztérium anyagi segítségével vásárolták meg Károlyi gróf közel tizennégy négyszögöl nagyságú telkét, azzal a kikötéssel, hogy a létesítendő üzem minimum ezerkétszáz munkást foglalkoztat és napi huszonötezer izzólámpát gyárt majd. „Örvendetes, hogy vármegyénknek amúgy is virágzó községe ezáltal a gyártelep által is óriási lendületet nyer a fejlődés terén, és a munkás alkalmazásával munka nélküli emberei is foglakozáshoz jutnak, sőt új munkások felvételével a lakosság száma is nagyban emelkedik” – vetíti előre a jövőt az Újpest Közlöny lelkes cikkírója. Jóslata bevált, 1913-ra ugyanis a foglalkoztatottak száma már több mint három és fél ezerre emelkedik; ennél hazánkban egyedül a Weiss Manfréd Acél- és Fémművekben alkalmaztak több munkást.

A ma már élő legendának számító újpesti gyár már korán jelentős kutatási eredményekkel is büszkélkedhetett, mérnökei, Just Sándor és Haneman Ferenc 1904-ben találták fel a világhírű wolframszálas izzólámpát, amely ettől kezdve a gyár fő termékévé lépett elő. Aschner Lipót, a „menedzser szemléletű” igazgató 1921-ben önálló kutatólaboratóriumot is létesített, ahol a kor legjobb szakemberei, Millner Tivadar, Bródy Imre, Czukor Károly és Bay Zoltán dolgoztak és értek el világszintű eredményeket. Az ő kutatásaiknak köszönhetően indult meg a rádiócső- és a kriptonlámpák gyártása, 1937-től Európában negyedikként kísérleteztek sikeresen a televíziós képátvitellel, a második világháború alatt pedig a később az űrkutatásban hasznosított hold-radarkísérleteket hajtottak itt végre. A washingtoni Technológiai Múzeumban kiállított, mindössze két magyar találmány egyike éppen Bay Zoltán elektronszámláló csöve. A kutatásokon kívül Aschner kiemelkedő jelentőséget tulajdonított a színvonalas oktatásnak is, az Egyesült Izzó támogatásával jött létre a Budapesti Műszaki Egyetem atomfizikai tanszéke. 1948-ban az Izzót is államosították, és több gyárral egybeolvasztották. Ekkor indult meg itt a fénycsövek tömeggyártása. Az elmúlt évtizedekben katódsugárcsöveket, magnetofonokat, nátriumgőzlámpákat és integrált áramköröket gyártottak itt és az ország nagyobb városaiban kiépített tizenegy üzemben.
A nagy múltú újpesti gyár nevét 1984-ben változtatták át Tungsramra, a rendszerváltozás idején nyugati bankok tulajdonába került, 1993 óta pedig a General Electric hazai központjaként működik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.