Nyolc éven belül 45 millió ember fertőződik meg HIV-vírussal – áll egy AIDS-szel foglalkozó amerikai szervezet, a Global HIV Working Group jelentésében. Peter Piot, az UNAIDS (az ENSZ AIDS elleni programja) vezetője szerint a vírus eddig 22 millió áldozatot szedett a világon. A hatalmas számok ellenére az ENSZ szakemberei arra figyelmeztetnek: a fertőzések száma tovább nő majd, sőt azt sem zárják ki, hogy a vírust sosem sikerül kiirtani.
Jelenleg 40 millióra teszik a HIV-fertőzőttek számát. Az UNAIDS szerint a következő húsz évben körülbelül 70 millióan veszítik majd életüket a betegség miatt. Egy, az Egészségügyi Világszervezethez tartozó nemzetközi szakembercsoport az összes kontinensre kiterjedő beavatkozást sürget annak érdekében, hogy 29 millióval, azaz 16 millióra csökkenhessen a következő nyolc évben megfertőződők száma.
A HIV-vírus a leggyorsabban Kelet-Európában, főként a volt Szovjetunió országaiban terjed – tájékoztatta lapunkat Bánhegyi Dénes, a budapesti Szent László Kórház főorvosa. Elmondta: Ukrajnában már elérte a járványos szintet, azaz a lakosság több mint egy százaléka betegedett meg intravénás kábítószer-fogyasztás, prostitúció vagy szexuális kontaktus útján. Szlovákiában kevesebb mint egy év alatt megnégyszereződött a betegek és vírushordozók száma, akik mindannyian a drogfogyasztók közül kerülnek ki.
Magyarország az enyhén fertőzött országok közé tartozik, eddig körülbelül ezer embernél diagnosztizáltak HIV-fertőzést, és 320-340 személyt – közöttük egy-két gyereket – kezelnek AIDS ellen. A főorvos szerint körülbelül háromezren lehetnek azok, akikről még nem derült ki: HIV-pozitívak. A magyarországi kezelés módja megfelel a Nyugat-Európában és Amerikában elfogadott előírásoknak.
A fertőzés nem feltétlenül jelent megbetegedést is, azaz súlyos immunhiányos állapotot. A főorvos szerint az utóbbi időszakban az AIDS-esek kétharmada korábban nem tudott arról, hogy HIV-fertőzött. Legtöbben intravénás kábítószer-fogyasztás során kapták el a vírust, de az utóbbi időben nő a szexuális úton megfertőződöttek száma is. Fokozottan veszélyeztetettek azok, akik a hazánkban élő fekete-afrikai személlyel tartanak fent szexuális kapcsolatot, mivel 10-15 százalékuk vírushordozó. HIV-pozitív, tehát magzat korában megfertőzött újszülött viszont csak kettő jött világra az utóbbi tizenöt évben.
Az úgynevezett hagyományos AIDS-fertőzött területeken – Afrikában, Indiában és Kínában – nincs meg a betegség kezeléséhez szükséges infrastruktúra, a kór visszaszorításához csupán a gyógyszer nem elegendő. A fejlett államok elsődleges célnak tekintik, hogy a fejlődő országokban megakadályozzák a betegség anyáról magzatra való terjedését, de ez nem segít a már beteg felnőtteken. A főorvos szerint több millió ember kezelése esetleg Dél-Afrika egyes területein képzelhető el, ahol létezik valamilyen egészségügyi infrastruktúra is. Hozzátette: Brazíliában – bár nagyon szigorú feltételekkel – egy ideje már ingyenesen kezelik a betegeket.
A HIV- és AIDS-fertőzésekkel foglalkozó kutatók nemrégiben kikísérleteztek egy védőoltást is, de évekig is eltart, amíg eredményessége mérhető lesz. Létezik már olyan szer is, amelyet rövidesen alkalmaznak a gyógyításban, de ez csak fertőző betegeken segít.
Orbán Viktor Varga Mihályt jelölte a Magyar Nemzeti Bank élére