Szentgyörgyi Horváth Fülöp János rendezte az első Anna-bált 1825-ben a Horváth-házban lánya, Anna-Krisztina tiszteletére. A lány ezen a bálon ismerkedett meg leendő férjével, Kiss Ernővel, akit később a szabdságharc altábornagyaként az aradi tizenhárom vértanú egyikeként végeztek ki.
A Horváth-ház akkoriban nem csupán a társasági élet középpontja, de szellemi alkotóműhely is volt. Így a családnál gyakran vendégeskedett Kossuth Lajos, Széchenyi István, Wesselényi Miklós is.
Az első bál sikerén felbuzdulva évente megtartották az ország egyik legelőkelőbb rendezvényévé előlépett Anna-bált. Balatonfüreden ilyenkor összegyűltek az ország jeles politikusai, művészei, többek között Jókai Mór, Blaha Lujza és Vörösmarty Mihály is.
Az idei, 177. Anna-bál a hagyományokhoz híven zajlik majd: a nők számmal ellátott herendi porcelánszívvel a nyakukban báloznak, az est folyamán pedig a vendégek szavaznak az általuk legcsinosabbnak tartott hölgyre. Éjfél után a tíz legtöbb szavazatot kapott bálozó hölgy a színpadra vonul. Közülük választja ki a tíztagú zsűri a bál királynőjét és két udvarhölgyét. Az estélyen közreműködik a Mendelssohn Kamarazenekar, a Valcer Táncstúdió és a Bergendi Szalonzenekar.
A rendezők több, a város különböző részein szervezett programról is gondoskodtak. A bál előtti napon balatoni szívhalászatot tartanak: a Kelen hajó fedélzetéről vízbe dobott faszíveket halásznak ki a vendégek, hogy így ki-ki megtalálja szíve választottját. Az előző év bálkirálynője hintón végigkocsizik a városban, miközben korabeli műsorok, táncbemutató, térzene, éjszaka pedig tűzijáték szórakoztatja a közönséget. A szervezők a bálra 250-300, a kísérőprogramokra 1500-2000 vendéget várnak.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!