– Nagyra értékeljük és köszönjük a magyarok segítőkészségét és együttérzését, a kórházakban dolgozók odaadását – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Roman Kowalski, a lengyel nagykövetség ügyvivője. Hozzátette: nem csupán állami vezetők, politikusok nyilvánították részvétüket és ajánlották fel támogatásukat, hanem önkormányzatok és magánszemélyek is. A baleset helyszínén Ifi Géza plébános keresztet állított, rajta a magyar és a lengyel zászlóval.
– Az első részvizsgálatok nem mutatták ki a fékrendszer vagy a kormányszerkezet hibáját, és nem is utaltak arra – mondta az MTI-nek tegnap este Kis-Bagoly Sándor igazságügyi-műszaki szakértő. A busz túlélő utasai ugyanakkor arról számoltak be, hogy a sofőr a baleset előtt azt mondta, rossz a fék.
A lengyel nagykövetség ideiglenes ügyvivője lapunknak elmondta: egyelőre nem derült ki, milyen segítségre lesz szükségük a lengyel sérülteknek és hozzátartozóiknak, de rengeteg – többek között ingyenes szállásról, ellátásról, szállításról szóló – felajánlás érkezett. Mint mondta, a halálos áldozatok azonosítása miatt hazánkba érkezett hozzátartozók már hétfő éjszaka viszszatértek Varsóba, tegnap pedig a túlélők hozzátartozói is megérkeztek Magyarországra.
A követség konzulja és első titkára közben a kórházakat járja sorra, és szervezi azon betegek hazaszállítását, akiknek reményeik szerint ezt engedélyezik az orvosok. A sérültek egy része nem szállítható vagy csak speciális körülmények között, ezért őket egy ideig még Magyarországon ápolják.
Az ügyvezető beszámolt arról, hogy Marcalon a tizenkilenc áldozatból tizenhetet, közöttük a balesetkor a volánnál ülő sofőrt is azonosították. Két halott személyazonosságát a most még súlyos állapotban lévő utastársaknak kell megerősíteniük. Az áldozatok kilétének megállapítását nehezítette, hogy a rendőrség csak harminc-egynéhány útlevelet talált, és az utasok között volt olyan is, akinek nem volt ismerőse a buszon.
A bosznia-hercegovinai Medjugore katolikus kegyhelyre szervezett zarándokútra sokan családjukkal együtt indultak: három otthon maradt kisfiú szüleit és ötéves húgát veszítette el a balesetben, egy súlyos állapotban lévő férfi pedig még nem tudja: felesége meghalt.
A környező kórházakba szállított sérültek közül kettőnek életveszélyes, egynek pedig súlyos az állapota. A zalaegerszegi kórház traumatológiai osztályán lapunknak elmondták: két könnyebb sérültet már hétfőn hazaszállítottak, és ma valószínűleg a három másik is hazamehet. A nagyatádi kórházban szív- és tüdőszövődmények miatt még géppel lélegeztetnek egy súlyos állapotban lévő férfit. A másik sérült, egy középkorú nő, aki csigolyatörést szenvedett, talán már a jövő héten hazamehet. A keszthelyi kórház sebészeti osztályvezetőjétől kapott információk szerint két könnyebben sérült nőt már hétfőn, két másikat pedig tegnap délután vákuumágyban, repülővel szállítottak Varsóba. A súlyos mellkasi zúzódásokat szenvedő utazásszervező papot tegnap a budapesti Kútvölgyi kórházba szállították. Nagykanizsáról két súlyos sérültet, egy tinédzserlányt és az egyik lelkészt szintén tegnap délután, vákuumágyban repülőn vitték Varsóba, két másik könnyebben sérült nő hazautazását most szervezik. Mind a négyen maradandó károsodás nélkül gyógyulhatnak meg. A marcali kórház tájékoztatása szerint a náluk ápoltak közül egy sérült állapota súlyos, a többiek néhány nap múlva már hazamehetnek.
A rendőrség ismeretlen tettes ellen indított eljárást halálos tömegszerencsétlenséget okozó közúti baleset miatt – tájékoztatta lapunkat Vas Ferenc, a Somogy Megyei Rendőr-főkapitányság őrnagya. A rendőrök harminckét sérültet már kihallgattak, két súlyos állapotban lévő sebesülttel viszont még nem sikerült beszélniük. Az utasok vallomásait ma elemzik. Hozzátette: lengyel kollégáik hétfőn megtekintették a baleset helyszínét, és részletes tájékoztatást kaptak. Az autóbusz siófoki Volán-telepre szállított roncsait és összes berendezését szakértők vizsgálják, de annyi már bizonyos: a fedélzeti tachográf szerint 80 kilométeres óránkénti sebességgel robogott a baleset pillanatában. Mint arról már beszámoltunk, a Keszthelyen ápolt utasok viszont azt állítják: 50-60 kilométeres óránkénti sebességgel hajtottak be a körforgalomba, ahol a sofőr azt kiabálta: nem fog a fék.
A közútkezelő adatai szerint 1990 óta egyetlen személyi sérüléssel járó baleset történt a körforgalmú csomópontban, 1996 – azaz átépítése – óta pedig nem volt személyi sérüléssel járó baleset – közölte lapunkkal Jaczó Győző, a Somogy Megyei Állami Közútkezelő Kht. igazgatója.
A Magyar Karitász önkéntesei a baleset hírére azonnal a kórházakba siettek, ahol tisztálkodási szerekkel, ruhaneművel látták el a sérülteket – tájékoztatta a Magyar Nemzetet Adányi László, a szervezet főtitkára. Tegnap lengyelül beszélő magyar papok utaztak a kórházakba, hogy a zarándokok segítségére legyenek, egy tolmácsuk pedig a legtöbb sérültet fogadó marcali és kaposvári kórházak között ingázik.
Mieczyslaw Muszynski miniszterhelyettes, aki a Magyarországon tájékozódó lengyel csoportot vezette, a varsói repülőtéren rendezett sajtóértekezletén azt mondta: a baleset okára leghamarabb egy hét múlva derülhet fény. A miniszterhelyettes kilátásba helyezte, hogy ezután a lengyel turistabuszok műszaki és biztonsági állapotát az eddiginél szigorúbban ellenőrzik, és megvizsgálják azt is, hogy az utaslisták rendben vannak-e, valamint hogy két gépkocsivezető viszi-e a csoportot.
*
Gyászmisét tart a lengyel áldozatok lelki üdvéért Ifi Géza kaposvári pap pénteken, 18 órakor Balatonkeresztúron a római katolikus templomban, és Paskai László bíboros, prímás, Esztergom– budapesti érsek hétfőn, 17 óra 30 perckor a budapesti Szent István-bazilikában.
Varga Mihály: Jövőbeni munkámmal is Magyarország stabilitását és gyarapodását szolgálom