Jelenleg a nyitott pakuragödrökbe szivárog a káros anyag. Az önkormányzat által megbízott cég a víz tisztításával és elvezetésével, végül a pakura elszállításával próbálja szinten tartani az eddig elvégzett munkálatokat – tájékoztatta lapunkat Sonnewend László, a XVIII. kerületi Fidesz-frakció vezetője. Elmondta: a szomszédos, MÁV-tulajdonban lévő területről azonban szintén szivárog a káros anyag, amit ez a talajtisztításos módszer vagy felfog, vagy nem.
Korábban a területet értékesítette az önkormányzat, egy bevásárlóközpont ingatlanfejlesztő cégével, a Hyper Immo Kft.-vel 2001 októberében kötötték meg az adásvételi szerződést. A politikus állítja: a hivatalos ingatlanforgalmi értékbecslés alapján a terület értéke 960 millió forint. A XVIII. kerület MSZP-s többségű képviselő-testülete minden hivatalos kármentesítési terv és költségvetés nélkül elfogadta, hogy a kármentesítés végső összege 900 millió forint – húzta alá Sonnewend. A végrehajtást a kft. szerződésben vállalta, így az önkormányzat markát hatvanmillió forint ütötte. A területen található épület bérlőit az önkormányzat kárpótolta, és a képviselő-testület a területre vonatkozó szabályozási tervet is elfogadta. Az októberi szerződés értelmében az ingatlanfejlesztő cégnek már be kellett volna nyújtania a kármentesítési tervet, ám ez a mai napig nem történt meg.
– A szerződés olyan kitételeket tartalmaz, amelynek alapján a kft. minden jogkövetkezmény nélkül kiszállhat vállalásaiból, így akár az önkormányzat nyakán is maradhat a szennyezett terület – véli a frakcióvezető.
Sándor László MSZP-s alpolgármester állítja: a kerület költségvetéséből folyamatos a pakuratavak szinten tartó kármentesítése, a pakura nem szivárog vissza. Az alpolgármester kijelentette: ismeri a mentesítést végző céget, ám nem szeretné nyilvánosságra hozni a nevét. A fideszes képviselő kármentesítésre vonatkozó állításait cáfolta.
Mint arról korábban beszámoltunk, Magyarország egyik legnagyobb környezetszennyezésének mentesítési munkáit a Környezetvédelmi Minisztérium támogatta volna, de 1999. április közepén felbontotta a kerülettel kötött szerződését. Így az önkormányzat 360 millió forinttól esett el. A tárca mindezt azzal indokolta, hogy a közel 600 millió forintos beruházással megbízott CEVA Magyarország Kft. nem adott hiteles bankgaranciát. A cég a további megbízások reményében átvállalta a környezetvédelmi alaptól kapott, félig kamatmentes kölcsön visszatérítését, de garanciát csupán a később csődbe jutott Globex Holdingtól, majd saját anyavállalatuktól tudtak felmutatni.
A pályázati kiírásban eredetileg 226 millió forintos végösszeg szerepelt, miközben a minisztériumhoz benyújtott anyagban 599 millióról írtak. Ez év júliusában az ügyben nyomozva a fővárosi ügyészség kérte Mester László kerületi polgármester mentelmi jogának felfüggesztését, amit Szili Katalin, az Országgyűlés elnöke a parlament elé terjesztett.
Kónya Károly, a Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség vezetője szerint az önkormányzat a felelős a mentesítésért.
Babik Istvántól, a környezetvédelmi hatóság engedélyezési osztályvezetőjétől megtudtuk: egy bírósági döntés alapján új eljárást indítottak. A területet megvásárló Hyperinmo Kft. megbízásából a Naturaqua Kft. már júniusban beadott egy előzetes környezeti hatástanulmányt, ennek most folyik a szakmai elbírálása. Az újabb felméréseket és az ártalmatlanítás terheit a vevőnek kell átvállalnia.

Erre nagyon ráfázhat Magyar Péter, újabb ügyekben jelentették fel