Vízművek: szakértői vizsgálat

Egy hónap alatt öt csőtörés volt a fővárosban. A Fővárosi Vízművek Rt. és a Budapesti Műszaki Egyetem szakemberei még vizsgálják az okokat, amelyeket két-három hét múlva közölhetnek majd. Egyelőre csak az tűnik biztosnak, hogy a legnagyobb kárt okozó Gellért téri csőtörés a vezetéknél összegyűlt savas anyagok miatt keletkezett. A szolgáltató szerint a dunai árvíznek lehet, a laptársunknál emlegetett elbocsátásoknak viszont nincs köze a csőtörésekhez.

2002. 09. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre csak feltételezések vannak arról, hogy mi okozhatta az elmúlt három hét egymást követő, súlyos csőtöréseit a fővárosban. Egy hónap alatt öt esetben kellett kivonulnia a Fővárosi Vízművek Rt. szakembereinek csőtörésekhez. Két esetben gépkocsikat nyeltek el a kialakult gödrök, nem kis munkát adva a helyszínre érkező tűzoltóknak. A legnagyobb, több száz milliós kárt a Gellért téri csőtörés okozta, itt egy 90 éves vascső külső korróziója indult meg, amelynek okait még vizsgálják a szakemberek.
Sándor László, a vízművek vezérigazgatója elmondta: csak két-három hét múlva mondhatnak biztosat a káresetek okairól, mert minden csőtörés kapcsán a Budapesti Műszaki Egyetem szakértőinek bevonásával indítottak vizsgálatot. A vezetőtől azonban megtudtuk, hogy a kelenhegyi vezeték külső rozsdásodása feltehetőleg azért indulhatott meg, mert a csapadékvízzel a téli jégmentesítés savas anyagai gyűlhettek össze a vízcső körül. A szakértők azt sem tartják kizártnak, hogy a Gellért-hegyi hőforrások kezdhették ki a vezeték külső falát. Óbudán két csőtörés miatt riasztották ebben a hónapban a kárelhárítókat. Az egyik esetben az a gyanú, hogy a 60-as és 80-as évek között lefektetett PVC cső az akkori rohammunka, és a nem megfelelő anyagok alkalmazása miatt mondta fel a szolgálatot.
A műanyag vezetékek nagy részét egyébként már kicserélték a fővárosban. A másik, III. kerületi csőtörést külső hatás okozta, valószínűleg a dunai árvíz miatti talaj- és talajvízmozgások terhelték meg a vízvezetéket. A XIII. kerületben is külső hatás játszott szerepet a csőtörésben, ez lehetett az árhullám, illetve a környéken végzett mélyépítő tevékenység. A Thaly Kálmán utcában két vezeték sérült, feltehetően a környéken végzett transzformátor-átalakítás miatt.
Sándor László szerint a káresetek a vezetékek elöregedésével nem hozhatók öszszefüggésbe, hiszen azok 42 éves átlagéletkora megfelel a nyugat-európai átlagnak. Idén ráadásul kétszer annyi vezetéket cseréltek ki, mint az előző években, összesen 45 kilométer hosszúságban. Jövőre 10-20 millió forintot költ a vízművek kockázatcsökkentésre, és ennek érdekében novemberben ausztrál szakemberek végeznek elektromágneses próbavizsgálatot szolgáltató megbízásából a VII. kerületben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.