Budapesten romlott a nyugdíjasok helyzete

Több rendezvényt tartottak tegnap a nyugdíjasok világnapja alkalmából a fővárosban. A szakemberek egy részének véleménye szerint fontos leszögezni, hogy az utóbbi években romlott a nyugdíjasok helyzete Budapesten. A fővárosi ellenzék elfogadhatatlannak tartja, hogy miközben a kormány nyugdíjemelést ígérget, a szolidaritási alap összegének megfelezésével, az intézmények férőhelyeinek csökkentésével és az otthoni ápolás lehetőségeinek leszűkülésével egyre kiszolgáltatottabbak lettek a fővárosi nyugdíjasok.

2002. 10. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elemzők szerint a fővárosi nyugdíjasok lakásainak egy része csak félkomfortos, és számos idős ember lakik olyan bérházban is, amely felújítás híján az összedőlés szélén áll.
Jelentős a panellakásban élő nyugdíjasok száma is, akiknek nincs pénzük otthonuk felújítására, a fűtés korszerűsítése nélkül azonban elviselhetetlenül magas rezsit kell fizetniük. A magukra maradt nyugdíjból élők elköltözni sem nagyon tudnak, mert a jelenlegi lakáspiaci árak csak ritkán adnak erre lehetőséget. Ugyanakkor az utóbbi öt évben a főváros az összes önkormányzattal együtt csupán 125 új lakást épített, amelyeknek csak egy része szociális bérlakás. Ezeket azonban főként a 15–29 éves fiatalok igényelhetik, akiknek a 75 százaléka még mindig a szüleivel kénytelen élni, mert nincs önálló lakása.
A nyugdíjasok egyre nagyobb százaléka ezért idősek otthonában kívánja befejezni az életét, hogy helyet szorítson a fiataloknak, illetve biztonságos, állandó ellátásban részesüljön. A fővárosi önkormányzat 16 nyugdíjasotthont tart fenn Budapesten és a város környékén, ebben jelenleg 8000 idős embernek adnak helyet. Az intézmények férőhelyeit azonban drasztikusan csökkentették az elmúlt években, pedig az igények a többszörösére nőttek.

A Fővárosi Közgyűlés szociálpolitikai és lakásügyi bizottságának fideszes tagja, Bús Balázs szerint ez annak is köszönhető, hogy az elmúlt négy évben, a szocialisták fővárosi megerősödésével visszalépés tapasztalható a budapesti szociális ellátásban.
– A rekonstrukciók a férőhelyek csökkenésével jártak, de ezek pótlását többnyire nem végezték el, ráadásul a helyhiány miatt több lehetőséghez jutottak a magán- nyugdíjasotthonok. Ez a bújtatott privatizáció azt eredményezte, hogy a piaci szereplőkhöz jelentkeznek a tehetősebbek, és a fővárosra maradt a szegények ellátása – tudtuk meg Bús Balázstól, aki szerint a demográfiai elmozdulás és az igények növekedése miatt elengedhetetlen a nyugdíjasotthonok férőhely-bővítése. A fővárosi és a civil szervezetek által működtetett szociális otthonok helyeiért több ezren állnak sorba, és évekig is eltart a várakozási idő. A mozgássérült és a hajléktalan nyugdíjasok még kilátástalanabb helyzetben vannak, mert elhelyezésükkel csak néhány civil szervezet foglalkozik. A férőhelyigények azért is nőnek, mert az otthon maradók támogatását szolgáló, Fidesz-javaslatra létrehozott szolidaritási alap összegét 300 millió forintról 150 millióra csökkentették, nem bővítették az otthoni ápolás szolgáltatásait, és az időseknek általában nincs lehetőségük átmeneti otthonokba vagy kisebb szociális bérlakásokba költözni.
– Megfelelő szociálpolitikai intézkedésekkel a felére lehetne csökkenteni a bentlakásos intézményekre szorulók számát, de erre nem volt példa az elmúlt években – állítja Bús Balázs, aki jellemzőnek tartja, hogy a mozgássérültek közlekedésének akadálymentesítésén kívül a szocialista és a szabad demokrata főpolgármester-jelölt programjában sincs semmilyen elképzelés a szociális terület fejlesztéséről. A témában megkerestük Győri Pétert, a főváros szociálpolitikai és lakásügyi bizottságának SZDSZ-es elnökét, illetve Szolnoki Andreát, a szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettest is, de lapzártánkig nem válaszoltak kérdéseinkre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.