Országzászló helyett obeliszk

Több civil szervezet rendez tüntetést hétfőn délután ötkor a Szabadság téren, a szovjet hősi emlékmű visszaállítása ellen. A tüntetők szerint az emlékműnek a temetőben a helye, a helyi képviselő-testület viszont egy orosz–magyar államközi megállapodás miatt döntött a visszaállítás mellett. A demonstrálók információi szerint korábban október végére tervezték az átadást, és ez botrányt okozhatott volna. A kivitelezők állítják: december előtt semmiképpen nem fejeződnek be a Szabadság téri munkák. Az orosz nagykövetségen szintén december eleji koszorúzásra készülnek.

2002. 10. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Magyar Nemzeti Forradalmi Bizottmány lapja, a Magyar Függetlenség ezt írta címlapján 1956 november 1-jén: „A Szabadság téri szovjet emlékművet lángpisztollyal bontják a fiatalok. A Molotov térit (vajon meddig hívják még annak?) már lebontották.” Az újságcikkből kiderült azt is, ezeket az emlékműveket akkor emelték, amikor a magyar hősök emlékkövét lebontották a Hősök terén. A cikk írója kijelentette: szovjet emlékműnek nincs helye a magyar fővárosban, de a nemzet szívesen látná ismét fenn lobogni az országzászlókat.
A forradalmárok ezen kívánsága azóta is várat magára, hiszen egy orosz–magyar államközi megállapodás alapján az obeliszket erre a helyre kell visszaállítani. Ismert, az emlékművet a Szabadság tér alatt épülő mélygarázs építése miatt kellett ideiglenesen eltávolítani.
A visszaállításra Szabó János, korábbi honvédelmi miniszter vállalt személyes garanciát az orosz földön lévő magyar katonasírok és emlékhelyek sértetlensége érdekében.
Információnk szerint a téren jövő hétfőn délután ötkor több mint tíz civil szervezet rendez tüntetést, követelve az emlékmű elszállítását és a régi nemzeti emlékhely visszaállítását. A demonstrációra készülők szerint egy 1995-ös kormányrendelet erre lehetőséget ad, hiszen nemzeti érdek sérül azzal, hogy a szovjet hősök emlékét őrző obeliszk éppen a Szabadság téren díszeleg.
Abonyi Mátyás, a Honvédelmi Minisztérium illetékes ezredese nem kívánt nyilatkozni az ügyben.
Róbert Nikolett, az V. kerületi önkormányzat műszaki osztályvezető-helyettese elmondta: többször felvetődött, hogy elszállítják az emlékművet a térről. Mint arról korábban beszámoltunk, a helyi képviselő-testület baloldali többsége ezt nem szavazta meg.
Az osztályvezető-helyettes hozzátette: az oroszok nem járultak volna hozzá az építkezéshez, és a katonák holttesteinek elszállításához sem, ha nem kapnak biztosítékot az emlékmű visszaállítására. Az orosz nagykövetségtől azt az információt kaptuk, hogy december 5-én koszorúzásra készülnek a téren, tehát továbbra is ragaszkodnak a obeliszkhez.
Köztudott, a területen száz évig tüzérlaktanya állt, amelyet még II. József építtetett. Az úgynevezett Új épületet börtönként használták a napóleoni háborúk idején, majd az 1848–49-es szabadságharc leverése után itt verték láncra a magyar hősöket.
Az erőd falai között végezték ki Batthyány Lajost, majd jelképesen felakasztották többek között Kossuthot, Táncsicsot és Irányi Dánielt is. A hatalmas épületmonstrum méltán kapta a „Pest Bastille-ja” nevet, és a kiegyezés utáni lebontásakor a teret üresen hagyták, és a rabiga lazulásának jelképeként Szabadság térnek nevezték el, annak ellenére, hogy könyvkiadó és rézmetsző üzem is jelentkezett a telek hasznosítására. Nem véletlen, hogy 1920-ban, a nemzet legnagyobb tragédiájának emlékére Trianon-szoborcsoportot állítottak fel a téren, és ezt 1928-ban kiegészítették az ereklyés országzászlóval. A zászló talapzatába Nagy-Magyarország vármegyéiből, Petőfi és Kossuth szülőházának földjéből, történelmi nagy csatáink helyszínéről és az első világháborús csatákban elesett halottak temetési helyéről hoztak földet. A történelem viharainak köszönhetően az orosz hadsereg beavatkozásával legyőzött 1848–49-es szabadságharcosok börtönének helyén létrejött nemzeti emlékművet a szovjet csapatok bevonulása után, 1945-ben bontották le, hogy obeliszket emeljenek a második világháborúban Budapesten elhunyt szovjet katonáknak. A megszállók elleni tiltakozásul, 1956-ban a forradalmárok rongálták meg az emlékművet, amelyet később ismét helyreállítottak. Tavaly mélygarázsépítés miatt bontották le újfent a létesítményt, és az exhumált szovjet katonák földi maradványait a Rákoskeresztúri temetőben temették el, kegyeleti megemlékezéssel. Ekkor tizenhat civil szervezet fordult a köztársasági elnökhöz, a miniszterelnökhöz és a pártok frakcióvezetőihez azt kérve, hogy az építési munkákkal egyidejűleg helyezzék át az obeliszket is, amelynek szerintük – az amerikai, az angol, a francia katonák hasonló emlékművéhez hasonlóan – a temetőben a helye.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.