Tisztázott szigeti jogviszonyok

Hamarosan az Óbudai-sziget területének 55 hektárnyi része kerül át a Honvédelmi minisztériumtól a főváros tulajdonába. A Legfelsőbb Bíróság (LB) tavalyi döntése alapján a fővárosi tulajdonosi bizottság nemrégiben elfogadta azt a telekalakítási tervet, amelynek értelmében a szigetnek ez a része nem értékesíthető, mert azt továbbra is közpark, pihenés és sportolás céljára hasznosítják.

2002. 10. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Csaknem egy évtizedes jogi vita zárult le a Legfelsőbb Bíróság tavaly októberi döntésével, amelynek értelmében az Óbudai-szigeten egy ötvenöt hektáros ingatlan kerül a főváros kizárólagos tulajdonába. Az értékes területért sokáig pereskedett a szigeten többek között termálfürdős pihenőparkot üzemeltető Honvédelmi Minisztérium is, de a bíróság úgy döntött, hogy a vagyonátadó bizottság 1992-es döntésének ad helyet, és az állami tulajdonú, minisztériumi kezelésű szigetrészből 55 hektárt átadnak a fővárosnak.
– A korábban jóváhagyott szabályozási tervnek megfelelően fogadta el a bizottság a telekalakítási térrajzot az immár véglegesen a főváros kizárólagos tulajdonába kerülő területről – mondta el Gulyás Teréz, a főváros vállalkozási és vagyonkezelési ügyosztályának előadója.
Mint ismeretes, a fővárosi állami tulajdonban lévő ingatlanok nagy részét már átadta, vagy eladta az állam. A néhány évvel ezelőtti állapot szerint a privatizálható ingatlanok egyharmada kelt el szerény áron, mindössze 200 millió forintos bevétellel. A 2000-re tervezett csomag három legnagyobb tétele a Gellért-hegyi munkásőr laktanya, a Rumbach Sebestyén utcai zsinagóga és a Hajógyári-sziget volt.
A szigetnek azonban csak egy része eladható, amely az óbudai Hajógyári-sziget Vagyonkezelő Kft.-hez tartozik. A nagyobb része a fővárosi önkormányzaté, így nem értékesíthető, mivel ott változatlanul közpark, pihenőövezet és sportlétesítmények maradnak. A privatizációs folyamat már évek óta húzódik, mert nem lehet tudni, hogy lesz-e olyan befektetői csoport, amely pályázati feltételként helyreállítja az itt feltárt régészeti leletet, Hadrianus császár egykori helytartói palotáját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.