Tragikus Budapest környezeti állapota

A Fővárosi Közgyűlés jegyzőkönyvei alapján a Cselekvők Polgári Kör kigyűjtötte a fővárosi Fidesz–MDF–MKDSZ-frakciónak az elmúlt négy évben tett azon javaslatait, amelyeket a balliberális többség elutasított. Ezek a javaslatok, amelyek a város életének javítására születtek, most ismét előtérbe kerültek. Az önkormányzati választásig tartó sorozatunk harmadik részében a fővárosi környezetvédelem helyzetével foglalkozunk. Az ellenzék szerint ugyanis a nemrég elfogadott környezetvédelmi koncepció nem tekinthető programnak, inkább csak a kormányszintre emelt városfejlesztési koncepció zöld köntösbe öltöztetését szolgálja.

2002. 10. 08. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jegyzőkönyveinek tanúsága szerint a Fővárosi Közgyűlés még 1998-ban sem fogadta el a környezetvédelmi bizottság indítványát a fővárosi környezetvédelmi koncepció kidolgozásáról. A program elkészítése hat-hét éve húzódik, miközben a főváros környezeti állapota rohamosan romlik. A tervezet elkészítése azért is lett volna időszerű, mert 1996-ban elkészült Budapest általános rendezési terve, majd 1998-ban a szabályozási keretterv, amelyeket a környezetvédelmi célokhoz kellett volna igazítani. Az ellenzék szerint azonban nem ez történt, hanem a környezetvédelmi program lett az elfogadott fejlesztési terv egyfajta zöld köntösbe öltöztetése. Ugyanakkor a koncepció megszületésééig a baloldali többségű közgyűlés sorra utasította vissza a cselekvést szorgalmazó javaslatokat. Nem fogadták el a parkfenntartásra, a zöld felületek növelésére és a köztisztaságra szánt kiadások növelésével foglalkozó javaslatokat. Visszautasították a 4-es metró megvalósításának felülvizsgálatára és a tömegközlekedés fejlesztésére irányuló elképzeléseket is.
Endrédy István, a főváros várostervezési és városképvédelmi bizottságának elnöke szerint a környezetvédelmi program legnagyobb hibája, hogy a hétéves fejlesztési koncepció alapján gondolták végig a célokat, nem pedig fordítva. Súlyos gond az is, hogy a program nagy részét már rég meg kellett volna valósítani a fővárosban. Az ÁNTSZ 1999-ben ezer körülire tette a környezet állapota miatt meghalt budapestiek számát, ugyanakkor a főváros szinte semmit nem tett a gépjárműforgalom csökkentéséért, és húzódik a rákospalotai hulladékégető füstgázmosójának létrehozása is.
Endrédy István szerint a program által is elismert fővárosi zöldterület-csökkenés annak az eredménye, hogy még a szinten tartáshoz sincs elegendő akarat a városvezetésben. Kiemelte: az anyagban 24 500 fát tartanak nyilván a főváros fenntartásában, de megjegyzik, hogy még 8263 üres fahely található, és ez a 30 százalékos hiány a ciklusban végig megmaradt. Elmaradt a szennyezett talajú területek kármentesítésének támogatása is, és nem sikerült megteremteni az illegális hulladéktelepek felszámolásának jogi és pénzügyi hátterét. Az elnök felhívta a figyelmet arra is, hogy számos feladat hét éven túli teljesítésre van ítélve, mint például a zöldfelület-fejlesztési területek elővásárlási jog szerinti megszerzése. Az elnök szerint szükség lenne egy zöldfelületi kataszter mielőbbi elkészítésére és a védett fasorok vizsgálatára is. A program alapján szerinte a hulladékgazdálkodás sem fog javulni a fővárosban, hiszen hiányzik, hogy miként ösztönzik a cégeket az újrahasznosításra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.