Veres András püspökkari titkár szerint ellentét van a kormány tagjainak ígérete és cselekedetei között. Május 10-én Medgyessy Pétert még mint miniszterelnök-jelöltet, valamint Kovács Lászlót, az MSZP elnökét fogadta az MKPK állandó tanácsa. A politikusok akkor jelezték a főpapoknak, hogy a kormányuk modern szociáldemokrata pogramot kíván megvalósítani. Mint Veres fogalmazott: a főpapok akkor „hittek a tárgyaló fél szavahihetőségében”. Hozzátette: ennek ellenére a hitoktatók kimaradtak az órabéremelésből, a szeptemberben kidolgozott szociális törvénymódosításban pedig súlyosan sérült az egyház addigi alanyi joga. A törvénymódosítás ugyanis az egyházi szociális intézményeket hátrányos helyzetbe hozza. Veres András szerint az egészségügyi közszolgáltatási törvény tervezete is hasonlóan hátrányos javaslatokat tartalmaz. A püspöki kar titkára úgy véli: ebbe a sorba illeszthető az egyház-támogatási rendszert rögzítő törvény tervbe vett módosítása is.
Ismert: az előző kormány hivatali ideje alatt elfogadott jogszabály az egyház-támogatási rendszert a népszámlálási adatokhoz kötné. A főpap szerint ez a jogszabály minden másik elosztási rendszernél hitelesebb és tárgyilagosabb lehet.
*
Veres András emlékeztetett arra, hogy sok állampolgár a személyi jövedelemadójának meghatározott részét nem tudja az egyházának felajánlani, mert vagy nyugdíjas, vagy kis jövedelmű, vagy nagycsaládos. Kijelentette: a népszámláláskor a lakosság 90 százaléka nyilatkozott arról, hogy melyik egyházhoz tartozik, az adófelajánlásból azonban csak öt százalék részesítette a saját egyházát. Veres a jövő évi költségvetésben az egyházi műemlékek felújítására szánt összeg drasztikus csökkentését is nehezményezte. Amíg az előző kormány erre hárommilliárd forintot biztosított, addig a jelenlegi mindössze egymilliárd forintot kíván fordítani. Ezek alapján Veres András úgy véli: Magyarországon 12 évvel a rendszerváltás után veszélybe került az egyház szabad működése, súlyosan sérülnek a vallásos emberek jogai.
Mint arról korábban beszámoltunk, Szalay István, az egyházi ügyekkel megbízott államtitkár tárgyalt Karl-Josef Rauber nunciussal. Ezután az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi és vallásügyi bizottsága a költségvetési törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványok kapcsán megszavazta az egyház-finanszírozásra vonatkozó kormánypárti módosító indítványt. A szavazás előtt Donáth László, a bizottság alelnöke úgy tájékoztatta a testületet, hogy a kormány képviseletében Szalay István államtitkár megállapodott az apostoli nunciussal arról, hogy a Szentszék nem emel kifogást a törvénymódosítások ellen, s lemond a 2001-ben megkötöttt kiegészítő jegyzőkönyvben rögzített elosztási elvről. Ez a dokumentum tartalmazza, hogy az egyháztámogatást a népszámlálási adatokhoz kötnék. Veres András püspök tegnap megerősítette azt a lapunkban megjelent hírt, hogy Karl-Josef Rauber nuncius tiltakozó levelet írt Medgyessy Péternek, amelyben kifejti, hogy semmilyen megállapodást nem kötött Szalay István államtitkárral. Hozzátette: lehetetlen helyzetbe hozták a nunciust.
A sajtótájékoztató után Seregély István érseket, a Magyar Katolikus Püspöki Kar elnökét fogadta Medgyessy Péter. A zárt ajtók mögött tartott megbeszélés után Seregély nem kívánta részletezni a tárgyaláson elhangzottakat. Gál J. Zoltán kormányszóvivő elmondta: sajnálatosnak tartja, hogy a püspöki kar még a találkozó előtt sajtótájékoztatót tartott, és figyelmen kívül hagyta az udvariassági szokásokat. Hozzátette: ha ezt a tájékoztatót a megbeszélés után tartották volna, akkor elkerülhető lett volna a „valószínűleg tájékozatlanságból fakadó” félreértés.
Szalay István az MTI-nek elmondta: ha a katolikus egyház értékeli a hitéleti támogatás emelkedését, akkor a helyzet megoldódik, ellenkező esetben „direkt keresése történik annak az alkalomnak, hogyan lehet a kormány politikájába belekötni”.
*
Kisegyházak és civil szervezetek képviselői tegnap ötvenezer magyar és húszezer külföldi állampolgár aláírását rögzítő ívet adtak át Szalay Istvánnak, a Miniszterelnöki Hivatal egyházi kapcsolatokért felelős államtitkárának az Országházban. A kisegyházak azt szeretnék elérni, hogy a kormány változtassa meg az egyház-finanszírozás jelenlegi rendszerét.
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
