Hallgatnak az ombudsmanokra

Elfogadásra ajánlotta az ombudsmanok jelentését az igazságügyi tárca politikai államtitkára. A szószólók tegnapi parlamenti beszámolója során Kaltenbach Jenő úgy vélte, az utóbbi három kisebbségi önkormányzati választás egyike sem volt alkotmányos. Ellenzéki és kormánypárti képviselők egyaránt úgy vélték, több ombudsmanra nincs szükség.

Tábori Gabriella
2002. 12. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A parlament tegnap általános vitát folytatott az állampolgári jogok országgyűlési biztosa, általános helyettese, a kisebbségi és az adatvédelmi biztos tavalyi tevékenységéről szóló beszámolókról.
– Megkockáztatom, hogy az utóbbi három kisebbségi önkormányzati választás egyike sem volt alkotmányos – jelentette ki Kaltenbach Jenő kisebbségi ombudsman. Úgy vélte, az őszi kisebbségi önkormányzati választások bizonyították a jogi szabályozás elégtelenségét. Az ombudsman szerint a jogszabály reformja nem halasztható tovább. Kitért arra is, hogy az 1993-ban elfogadott ombudsmani törvény felülvizsgálatra szorul. Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos az Európa-bizottság korábbi értékelésére hivatkozott, amikor kiemelte: a jelenleg is működő adatvédelemmel hazánk már 2000-ben csatlakozott az EU-hoz. Hozzátette ugyanakkor, hogy az adatvédelmi törvény egyes passzusait legkésőbb a csatlakozásig módosítani kell. Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok országgyűlési biztosa szerint minden hatósági szinten kialakult és megerősödött az ombudsmani ajánlások iránti fogadókészség. Helyettese, Takács Albert azzal a kezdeményezéssel kapcsolatban, amely az ombudsmanok számának növelését célozná, kijelentette: az emberi jogok egységes, összefüggő egészet alkotnak, a túlzott szétaprózódás csökkentené a jogvédelem hatékonyságát. A vita során felszólaló ellenzéki és kormánypárti képviselők egyaránt úgy vélekedtek, hogy nem volna helyes újabb ombudsmani posztok létrehozása. A kormány nevében felszólaló Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi tárca politikai államtitkára mindhárom ombudsmani beszámolót elfogadásra ajánlotta. A lapzártánkkor tartó általános vitában valamennyi frakció támogatta az állampolgári jogok biztosa és helyettese beszámolójának elfogadását.
A parlament lefolytatta a pénzmosás megelőzéséről szóló törvényjavaslat vitáját. A tervezet a tavaly elfogadott jogszabályt pontosítja. A frakciók alapvetően egyetértettek a céllal, és hangsúlyozták a terrorizmus elleni harc fontosságát. Ugyanakkor az MDF jelezte: szerintük a tervezet nincs kellően előkészítve. Hankó Faragó Miklós (SZDSZ) szerint elképzelhető, hogy a jogszabály egyes elemei az Alkotmánybíróság elé kerülnek majd.
Napirend előtti felszólalásában Manninger Jenő (Fidesz) kijelentette: a kormány legújabb autópálya-tenderének eredményét már az előtt megírták a lapok, hogy a döntés megszületett volna. Rámutatott: az előző kormány kilométerenként 1,1 milliárd forintból épített autópályát, míg a legutóbbi pályázat nyertesei ennél jóval drágábban fogják ezt megtenni. Ugyanakkor a nyertesek a nyári ajánlatukhoz képest is árat emeltek. Ráadásul a kormány nem tette lehetővé, hogy az előző, hazai fővállalkozó is induljon a tenderen – tette hozzá. Szalay Gábor, a gazdasági tárca államtitkára (SZDSZ) szerint a rossz lelkiismeret hangja szólalt meg Manningerben, mert a korábbi kormány nem ismert más vállalkozót, mint a Vegyépszer–Betonút duót. Úgy vélte: a múlt héten elfogadott, 128 milliárd forintos pályázatok 15 milliárd forintos emelt műszaki tartalommal rendelkeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.