Mustafa Zija Törökországban élő iraki ellenzéki politikus egy kanadai újságírónak kifejtette, hogy a Taszárra érkező állítólagos tolmácsoknak nem szükséges angolul beszélniük, elegendő a francia- vagy németnyelv-tudás is. Lapunk úgy értesült, hogy a somogyi településen tartandó kiképzésen iraki nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek – leginkább kurdok – is részt vesznek majd. Elsősorban húsz és negyven év közötti férfiakat kerestek, akik fejenként háromezer dollárt kapnak szolgálataikért. A kanadai újságíró személyesen beszélt egy Magyarországra készülő huszonnyolc éves „önkéntessel”, Gaan Latissal is, aki jelenleg Isztambulban él. Az egykori gerilla elmondta, hogy Prága érintésével hamarosan Taszárra szállítják. Minden tekintetben megerősítette Medgyessy Péter moszkvai „elszólását”, miszerint az „önkéntesek” valójában az amerikai hadsereg egységei: „…büszkén szolgálok majd amerikai oldalon, akár a hadsereg tagjaként is …” – mondta Latis, aki úgy tudja, hogy Taszáron „katonai tudását” fejlesztik.
Mustafa Zija azt is megemlítette a kanadai újságírónak, hogy a majdani iraki tartózkodásukkal kapcsolatos kérdéseket az Egyesült Államok ankarai nagykövetsége koordinálja, és léteznek különböző összeírások, ő maga is eljuttatott egy kétszáz nevet tartalmazó listát a Pentagonba.
A Pentagon szóvivője, Dan Hetlage a kanadai újságírónak kifejtette, hogy Taszáron a civil feladatok mellett „a hátországban zajló biztonsági feladatokra is felkészítik” embereiket. A The Washington Post keddi számában azt írja: a Pentagon szélesebb körű műveleti felhatalmazást szeretne a terroristák utáni hajszában, s egyebek között a propaganda terén is fel akarja venni velük a harcot.
A lap szerint az Irak elleni háború erre a legjobb lehetőség, egyebek közt ezért képez ki az Egyesült Államok európai parancsnoksága ezer iraki emigránst a taszári légibázison. A cikk szerzője, David Ignatius szerint egyesek elképzelhetőnek tartják, hogy a magyarországi kiképzéssel a Pentagon újabb titkos műveleti képességet kíván kifejleszteni a CIA által gyanakvással kezelt iraki ellenzéki csoportok felhasználásával.
A múltban általában a CIA volt a felelős emigráns csoportok és más külföldi erők kiképzéséért, felemás eredménnyel, de Afganisztánban sikeresen működött együtt a tálibok ellen harcoló erőkkel. A legnagyobb afganisztáni sikerek az újságíró szerint mindenekelőtt a CIA néhány műveleti ügynökének köszönhetőe, akik együttműködtek a terepen a hadsereg különleges erőivel. A hadsereg azonban csak korlátozott sikereket ért el nagyszabású műveleteivel.
Bob Woodward Bush háborúban című könyve szerint David Rumsfeld nehezményezte a CIA kiemelt szerepét az afganisztáni háborúban, és úgy határozott, hogy a Pentagonnak is szert kell tennie hasonló képességekre. A helyzet odáig fajult – írja a kommentár –, hogy a védelmi minisztérium és a CIA tisztségviselői attól tartanak: a terroristaellenes titkos programok elszaporodásával sem a fegyveres erők, sem a CIA nem tudja majd, milyen akciókat folytat a másik külföldön.
*
– A Medgyessy-kormány idő előtti felajánlkozásával, a taszári bázis átengedésével háborúbarát politikát folytat, veszélybe sodorva ezzel Magyarország állampolgárait – mondta Karsai Péter (MDF). Hozzátette: ez a gyakorlat sérti az alkotmányt, amely kimondja, „a Magyar Köztársaság elutasítja a háborút, mint a nemzetek közti viták megoldásának eszközét és tartózkodik a más államok függetlensége vagy testi épsége ellen irányuló erőszak alkalmazásától, illetve az erőszakkal való fenyegetéstől”. Karsai kiemelte: egyetlen államnak sincs joga kellően nem bizonyított vádak alapján sok ezer ember halálával, ökológiai katasztrófa lehetőségével járó háborút indítani. – Az MSZP azt látná jónak, ha az esetleges Irak elleni katonai akció nemzetközi felhatalmazással történne – mondta el Kovács László pártelnök az elnökség ülése után.
- Háttér -
Ellentmondó nyilatkozatok
Juhász Ferenc és David Barno, a kiképzők parancsnoka taszári látogatásukon azt hangsúlyozták, hogy a bázison elméleti felkészítésen kívül csak önvédelmi fegyveres kiképzést folytatnak majd.
David Barno a korábbi kormányközlésekkel ellentétben már elismerte, hogy a világ számos pontjáról ideérkező irakiak egy részének van már katonai múltja is, de kizárólag csak önkéntesekről beszélt.
Richard Myers, a vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke a magyarországi kiképzőparancsnokkal ellentétben már nem zárta ki, hogy az önkéntesek harci kiképzést is kaphatnak Taszáron.
Gál J. Zoltán kormányszóvivő az év végén azt nyilatkozta, hogy a kiképzés elsősorban elméleti felkészítésből áll, ennek során az állomány a civil kapcsolatokkal összefüggő, valamint tolmácsolási és katonai-rendőri ismereteket sajátíthat el. Ismertetése szerint Magyarországra arab származású, az Egyesült Államokban vagy Európában élő, de az USA fegyveres erőinek állományába tartozó személyek érkeznének.
David Lapan, a Pentagon szóvivője ugyanakkor úgy fogalmazott, a kiképzendők különféle ellenzéki csoportokból kerülnek ki, nem csupán az Iraki Nemzeti Kongresszusból. Valamennyien emigránsok, és nincs közöttük amerikai állampolgár. Az önkénteseket többek közt utóvéd-biztosításra, foglyok őrzésére képezik ki, és lesznek olyanok, akik a helyi terep ismeretében útikalauzként szolgálhatnak.
Medgyessy Péter miniszterelnök tavaly év végén a következőket mondta: – Nem akarok belemenni a részletekbe, de nem iraki ellenzékiekről van szó, hanem az amerikai hadsereg egységeiről, amelyek egy esetleges Irak elleni háborúban kisegítő szerepet látnak majd el. Ezek tolmácsok, ellátók és hadtáposok.
Vidnyánszky Attila nyílt levele Dúró Dórának