Az amerikai és a magyar kormány között született megállapodás egyetlen részletét sem lett volna szabad nyilvánosságra hozni, mert az adatok illetéktelen személyek birtokában súlyos katonai, illetve terrorveszélyt jelenthetnek Magyarországnak – jelentette ki Demeter Ervin (Fidesz) volt nemzetbiztonsági miniszter. Az államtitokról szóló törvény jegyzéke szerint ugyanis a nemzetközi együttműködés során külföldi állampolgárokkal folytatott tárgyalások és megállapodások előkészítő adatai, valamint a külföldi szervezetek által titkossá nyilvánított adatok államtitoknak minősülnek. Ebbe körbe tartoznak a más országok védelmi minisztériumaival és hadseregével kötött olyan együttműködési megállapodások és szerződések, amelyeket a felek kölcsönösen államtitoknak minősítenek, és a nemzetbiztonsági jellegű tevékenységekkel összefüggő adatok is.
– A kormány felelősségét az sem oszlatja el, hogy a hírt a kiképzésről először egy amerikai tévétársaság szivárogtatta ki, majd Tom Lantos beszélt a taszári bázis felajánlásáról, bizonyítva, hogy számára semmi sem drága, ha kormányszimpátiát kíván kelteni – jegyezte meg Demeter. Szerinte a hírek elterjedésével minden eddiginél nagyobb veszély fenyeget, hiszen a terroristák fő célpontjai lehetnek azok a Taszáron kiképzendő kollaboráns „összekötők”, akiknek a háború utáni társadalmi rendszer kialakítása a feladatuk.
Az amerikai védelmi miniszter hivatalos felkérő levele valóban titokvédelem alatt áll – ismerte el Matyuc Péter, a Honvédelmi Minisztérium kommunikációs főigazgatója, aki szerint éppen ezért kerülhettek nyilvánosságra csak a kiképzés jellegéről szóló információk. A kiképzendők, a kiképzettek és a helyiek biztonsága érdekében fontos információk mindvégig rejtve maradnak – hangsúlyozta.
***
Terrorfélelem a kiképzőtáborban. E címmel közölt riportot Taszárról szerdai számában a Handelsblatt című német lap. A cikk szerint az amerikai hadsereg még ebben a hónapban száműzetésben élő irakiakat hoz a taszári támaszpontra, akiknek az lenne a feladatuk, hogy Szaddám Huszein rendszerének bukása után segítsenek a polgári közigazgatás kialakításában, s hogy tartsák a kapcsolatot az amerikai hadsereg egységeivel. A lap úgy tudja: a falu és a környező települések lakói attól félnek, hogy terrortámadások célpontjaivá válhatnak.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó