Davosban egy hétig tartott a Világgazdasági Fórum, amelyen politikai vezetők, médiaszemélyiségek, üzletemberek és befektetők vettek részt. Bár a tegnap lezárult csúcs meghirdetett témaköre a bizalomépítés volt, hat napon át szinte csak egy témára fókuszáltak a résztvevők; arra, hogy a világgazdasági növekedésre milyen hatással lesz az esetleges Irak elleni háború.
Davosban megállapították: a világ gazdasági központjaiban (EU, USA és Japán) visszaesett a bővülés, és a közel-keleti háború további lefékeződést okozhat. A korábbi felmérések, amelyek szerint az USA nemzeti terméke három százalékkal bővülhet az idén, amiből futná egy kétszázalékos globális fellendülésre is, immár kockázatos elképzeléseknek tűnhetnek. Kikerülhetetlen tehát a belső fogyasztás erősítése, s a beruházói kedvezmények kiszélesítése. Davost idén 104 ország 2300 képviselője kereste fel; a fórum rangját jelzi, hogy az előadók és vendégek táborát gyarapította Bill Gates, a Microsoft vezére, Bill Clinton, az Egyesült Államok exelnöke, Colin Powell jelenlegi amerikai külügyminiszter, továbbá a Deutsche Bank teljes élgárdája.
A magyar kormány eközben nem tartotta fontosnak a részvételt, noha rendre vonulnak ki a multinacionális cégek az országból, készülődünk az uniós csatlakozásra, a világgazdaságot pedig az Irak elleni háború hatásai izgatják. Medgyessy Péter, hazánk közgazdász végzettségű miniszterelnöke, korábbi bankvezér, valamint a Horn-kormány egykori pénzügyminisztere – a hivatalos verzió szerint – „elfoglaltságai miatt” nem utazott el Davosba. Csillag István gazdasági és közlekedési miniszter szintén itthon maradt, mint ahogy László Csaba pénzügyminiszter is. Az egészben persze az a legfelháborítóbb, hogy miközben a Medgyessy-kormány tagjai minden lehetséges fórumon hangoztatják: az Orbán-kormány ideje alatt csökkent hazánk nemzetközi tekintélye (lásd: NATO-ügy), hivatalból senki sem képviselte a gazdasági csúcson Magyarországot. És most idézzük fel a „bőbeszédű” magyar miniszterelnök gyakorta emlegetett kijelentését: „A gazdaság nagyon fontos kérdés.” Valóban? Ennyire?
Úgy tűnik, baloldali politikusaink célbázisa másfelé keresendő, csakúgy mint a hetvenes-nyolcvanas években, s tegyük hozzá: még a személyzet is azonos. Hónapok óta ugyanis mást se hallani: Moszkva, Kuba, Moszkva, Kuba, Moszkva, Kuba… Pedig azt még egy általános iskolás is tudja: Svájc jóval közelebb van.
Mindenféle szempontból.
Napi balfék: Itt van Magyar Péter üzenete a nézőknek!