Diplomáciai baklövésnek és az emberi jogok semmibe véte-lének nevezte Medgyessy Péter kubai útját Gyürk András, a Fidelitas elnöke az ifjúsági csoport diktatúraellenes akciócsoportjának tájékoztatóján, a miniszterelnök parlamenti irodája előtt. A politikus úgy vélte: egy kormányfő nem hivatalos útjai is különös gesztusértékkel bírnak, ezért megengedhetetlen, hogy a miniszterelnök Kubába utazott szórakozni, ahol az Amnesty International (AI) és a Freedom House nevű nemzetközi emberjogi szervezetek tájékoztatása szerint több száz kubai ellenzékit tartanak fogva olyan börtönökben, amelyekben mindennaposak a kínzások. A politikus figyelmeztetett arra, hogy az Európai Unió tagállamai tavaly decemberben közös álláspontot fogalmaztak meg, amelyben elítélik a kubai rezsimet, és ezt erősítette meg az Amerikai Egyesült Államok éves állásfoglalása is. Hozzátette: a Kubával meglévő hivatalos kapcsolatok nem jelentik azt, hogy bármelyik európai kormányfő vagy az USA elnöke Kubába is utazzon.
– Medgyessy Péter nemcsak országhatárokat lépett át, hanem a politikai jó ízlés határait is, hiszen „temetésen nem táncolunk”, illetve egy diktatúrában demokratikus ország miniszterelnöke nem iszogat koktélokat – jelentette ki az elnök, aki szerint nem kisstílű füllentésekre, hanem nyílt beszédre van szükség a kubai úttal kapcsolatban.
A Fidelitas az üdülés körülményeinek tisztázására kérdéseket fogalmazott meg, amelyeket átadtak a miniszterelnök irodavezetőjének.
Arra várják a választ, hogy tudott-e a kormányfő az AI politikai foglyokról szóló jelentéséről, valamint az unió álláspontjáról, és öszszeegyeztethetőnek tartja-e ezekkel az utazását. Kérte-e a Külügyminisztérium tájékoztatását a kubai államberendezkedésről, illetve a havannai magyar külképviselet segítségét a biztonságával kapcsolatban, és tervezi-e, hogy szót emel a Kubában politikai okok miatt bebörtönzött ellenzékiek érdekében.
Kovács László külügyminisztertől a Fidelitas többek között azt kérdezi, nyújtott-e a szaktárca vagy a kubai külképviselet segítséget Medgyessy kinntartózkodása során, rész vettek-e a kormányfő biztosításában a kubai diktatúra rendőri vagy biztonsági szervei. A kérdések mellett Gyürk András és Nyitrai Zsolt alelnök eljuttatott egy listát is a kormányfő titkárságára, amely nemzetközi jogvédő szervezetektől származó információk alapján néhány, Kubában bebörtönzött politikai elítélt nevét tartalmazza.
Mint arról korábban beszámoltunk, több, tisztázatlan ellentmondás is van a miniszterelnök útjával kapcsolatban. Gyurcsány Ferenc, aki szintén a kubai Varadero Beach Melia Las Americas hotelben üdült a kormányfővel, a Magyar Hírlapnak azt állította, hogy társaságával két nappal Medgyessyék után, az óév utolsó előtti napján érkezett Varaderora. Értesüléseink szerint azonban a kormányfő már december 28-a előtt elindult repülővel, többen látták például a Ferihegyi repülőtéren. A Népszabadságban is december 26-i indulásról adtak hivatalos tájékoztatást. Ezért is különös, hogy a kormányfő miért csak 28-án érkezett meg a tengerpartra.
Kérdéses az is, hogy betekintést adnak-e a repülőútról készült számlákba, mert jogilag nem tisztázott, hogy a kormányfő útjának költsége közérdekű vagy személyes jellegű információnak számít – tudtuk meg Péterfalvi Attilától. Az adatvédelmi biztos megjegyezte: a joghézag miatt az érintettek hivatkozhatnak arra, hogy az adatok kiadása sérti a személyiségi jogokat. A számlákra vonatkozó kérdéseinkre Gál J. Zoltán sem adott választ, mondván: a miniszterelnök hazaérkezésekor tartott tájékoztatón kellett volna feltennünk a kérdéseinket. Krebsz Adrienn, a Malév szóvivője azt javasolta: a számlákkal kapcsolatosan forduljunk a Miniszterelnöki Hivatalhoz. Kiss Elemér kancelláriaminiszter nemrég kijelentette: „természetesen a miniszterelnök hollétéről mindig tudunk, hiszen, ha szükséges, kapcsolatba is kell lépnünk vele.”
Mint ismeretes, korábban a kormányszóvivő azt nyilatkozta, nem tudja hol tartózkodik a kormányfő, és csak telefonon tartják a kapcsolatot. Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa szilveszteri tréfának nevezte kérdésünket a kubai utazásról.
Vezércikk a 7. oldalon
A Külügyminisztériumnak nem volt szerepe. Tekintettel arra, hogy Medgyessy Péter kubai utazása magánjellegű volt, az ott-tartózkodása során semmiféle hivatalos találkozóra nem került sor, a Külügyminisztérium az út előkészítésében és lebonyolításában semmilyen szerepet nem játszott – jelentette ki lapunk megkeresésére Kovács László külügyminiszter. Hozzátette: a havannai nagykövetség csupán tájékoztatást kapott a miniszterelnök érkezéséről, de feladatot nem. Ha politikai alapon választanának üdülési célországot maguknak a politikusok, lehet, hogy a korábbi Horvátországba nem járt volna aktív miniszterelnök, és mellőzték volna egyik-másik távol-keleti országot is – írta Draskovics Tibor, a miniszterelnök kabinetfőnöke Gyürk András és Nyitrai Zsolt fideszes képviselőnek címzett válaszlevelében. Draskovics Tibor levelében megismételte a kormányfő szavait, miszerint pihenni utazott Kubába, és szabadságának úti célját – másokhoz hasonlóan – nem ideológiai alapon szokta kiválasztani.

Menczer: A teljes magyar dollármédia cinkos, támogatnak egy hazaárulót – videó