Folytatódó kubai botrány

Medgyessy Péter diplomáciai baklövést követett el, és az emberi jogok iránti teljes érzéketlenségéről tett tanúbizonyságot, amikor éppen Kubát választotta üdülésének színhelyéül, ahol jelenleg is több mint száz politikai foglyot tartanak fogva – fejtette ki Gyürk András, a Fidelitas elnöke.

2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diplomáciai baklövésnek és az emberi jogok semmibe véte-lének nevezte Medgyessy Péter kubai útját Gyürk András, a Fidelitas elnöke az ifjúsági csoport diktatúraellenes akciócsoportjának tájékoztatóján, a miniszterelnök parlamenti irodája előtt. A politikus úgy vélte: egy kormányfő nem hivatalos útjai is különös gesztusértékkel bírnak, ezért megengedhetetlen, hogy a miniszterelnök Kubába utazott szórakozni, ahol az Amnesty International (AI) és a Freedom House nevű nemzetközi emberjogi szervezetek tájékoztatása szerint több száz kubai ellenzékit tartanak fogva olyan börtönökben, amelyekben mindennaposak a kínzások. A politikus figyelmeztetett arra, hogy az Európai Unió tagállamai tavaly decemberben közös álláspontot fogalmaztak meg, amelyben elítélik a kubai rezsimet, és ezt erősítette meg az Amerikai Egyesült Államok éves állásfoglalása is. Hozzátette: a Kubával meglévő hivatalos kapcsolatok nem jelentik azt, hogy bármelyik európai kormányfő vagy az USA elnöke Kubába is utazzon.
– Medgyessy Péter nemcsak országhatárokat lépett át, hanem a politikai jó ízlés határait is, hiszen „temetésen nem táncolunk”, illetve egy diktatúrában demokratikus ország miniszterelnöke nem iszogat koktélokat – jelentette ki az elnök, aki szerint nem kisstílű füllentésekre, hanem nyílt beszédre van szükség a kubai úttal kapcsolatban.
A Fidelitas az üdülés körülményeinek tisztázására kérdéseket fogalmazott meg, amelyeket átadtak a miniszterelnök irodavezetőjének.
Arra várják a választ, hogy tudott-e a kormányfő az AI politikai foglyokról szóló jelentéséről, valamint az unió álláspontjáról, és öszszeegyeztethetőnek tartja-e ezekkel az utazását. Kérte-e a Külügyminisztérium tájékoztatását a kubai államberendezkedésről, illetve a havannai magyar külképviselet segítségét a biztonságával kapcsolatban, és tervezi-e, hogy szót emel a Kubában politikai okok miatt bebörtönzött ellenzékiek érdekében.
Kovács László külügyminisztertől a Fidelitas többek között azt kérdezi, nyújtott-e a szaktárca vagy a kubai külképviselet segítséget Medgyessy kinntartózkodása során, rész vettek-e a kormányfő biztosításában a kubai diktatúra rendőri vagy biztonsági szervei. A kérdések mellett Gyürk András és Nyitrai Zsolt alelnök eljuttatott egy listát is a kormányfő titkárságára, amely nemzetközi jogvédő szervezetektől származó információk alapján néhány, Kubában bebörtönzött politikai elítélt nevét tartalmazza.
Mint arról korábban beszámoltunk, több, tisztázatlan ellentmondás is van a miniszterelnök útjával kapcsolatban. Gyurcsány Ferenc, aki szintén a kubai Varadero Beach Melia Las Americas hotelben üdült a kormányfővel, a Magyar Hírlapnak azt állította, hogy társaságával két nappal Medgyessyék után, az óév utolsó előtti napján érkezett Varaderora. Értesüléseink szerint azonban a kormányfő már december 28-a előtt elindult repülővel, többen látták például a Ferihegyi repülőtéren. A Népszabadságban is december 26-i indulásról adtak hivatalos tájékoztatást. Ezért is különös, hogy a kormányfő miért csak 28-án érkezett meg a tengerpartra.
Kérdéses az is, hogy betekintést adnak-e a repülőútról készült számlákba, mert jogilag nem tisztázott, hogy a kormányfő útjának költsége közérdekű vagy személyes jellegű információnak számít – tudtuk meg Péterfalvi Attilától. Az adatvédelmi biztos megjegyezte: a joghézag miatt az érintettek hivatkozhatnak arra, hogy az adatok kiadása sérti a személyiségi jogokat. A számlákra vonatkozó kérdéseinkre Gál J. Zoltán sem adott választ, mondván: a miniszterelnök hazaérkezésekor tartott tájékoztatón kellett volna feltennünk a kérdéseinket. Krebsz Adrienn, a Malév szóvivője azt javasolta: a számlákkal kapcsolatosan forduljunk a Miniszterelnöki Hivatalhoz. Kiss Elemér kancelláriaminiszter nemrég kijelentette: „természetesen a miniszterelnök hollétéről mindig tudunk, hiszen, ha szükséges, kapcsolatba is kell lépnünk vele.”
Mint ismeretes, korábban a kormányszóvivő azt nyilatkozta, nem tudja hol tartózkodik a kormányfő, és csak telefonon tartják a kapcsolatot. Újhelyi István, az MSZP médiapolitikusa szilveszteri tréfának nevezte kérdésünket a kubai utazásról.

Vezércikk a 7. oldalon

A Külügyminisztériumnak nem volt szerepe. Tekintettel arra, hogy Medgyessy Péter kubai utazása magánjellegű volt, az ott-tartózkodása során semmiféle hivatalos találkozóra nem került sor, a Külügyminisztérium az út előkészítésében és lebonyolításában semmilyen szerepet nem játszott – jelentette ki lapunk megkeresésére Kovács László külügyminiszter. Hozzátette: a havannai nagykövetség csupán tájékoztatást kapott a miniszterelnök érkezéséről, de feladatot nem. Ha politikai alapon választanának üdülési célországot maguknak a politikusok, lehet, hogy a korábbi Horvátországba nem járt volna aktív miniszterelnök, és mellőzték volna egyik-másik távol-keleti országot is – írta Draskovics Tibor, a miniszterelnök kabinetfőnöke Gyürk András és Nyitrai Zsolt fideszes képviselőnek címzett válaszlevelében. Draskovics Tibor levelében megismételte a kormányfő szavait, miszerint pihenni utazott Kubába, és szabadságának úti célját – másokhoz hasonlóan – nem ideológiai alapon szokta kiválasztani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.