Gyász után félelem

Illegális veszélyeshulladék-tárolóra bukkantak Hajdúböszörményben. Mára más értelmet kapott a Kovács Albert utcai szomszédok tragédiája, bár nem tudni biztosan, hogy van-e összefüggés a veszélyes anyagok és a családtagok halála között. Elsőnek Sípos Imre kárpitos vállalkozót temette el felesége és négy fia, utána néhány hónappal Tompák István, a fiatal sofőr is elment: mindketten rákban haltak meg. Juhász Zoltán Milán, a kétéves kis szomszéd vesedaganatának felfedezése is sokkolta a környék lakóit, a napokban pedig arra derült fény, hogy öt hónapos unokaöccsének is daganat van a lágyékában. Ki tehet erről? – kérdezik a hajdúsági város lakói.

2003. 01. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lakossági bejelentés nyomán derült ki, hogy a Kovács Albert utca 24. számú ház mögött a kilencvenes évek közepe óta galvániszapot és trafóolajat tárolnak. A maszszák közül az előbbit fokozottan rákkeltő anyagként tartja számon a szakirodalom. A hordók tartalmának néhány nappal ezelőtti vizsgálata uránt, kobaltot és tóriumot, vagyis sugárzó anyagokat mutatott ki, ám a szakértői vélemények szerint a kibocsátott béta-sugárzás nem olyan fokú, ami a megbetegedéseket és a haláleseteket előidézte volna.
Ebben a lakosság hisz is meg nem is: mindenesetre a történtek ismeretében független vizsgálatot követelnek. Mit számít már ez a néhány nap, hiszen a gyanús anyag a szétmart vashordókból évek óta szivárog a talajba és a levegőbe, onnan pedig az emberek tüdejébe.

Galvániszap trafóolajjal

– Tavaly december 17-én jelezte nekünk Sípos Imréné, hogy a hordókat el akarják szállítani a helyszínről, illetve hogy szerintük a halálozások összefüggésben lehetnek a Fehér Istvánék telephelyén tárolt anyaggal. Mi azonnal kimentünk, és megakadályoztuk az elszállítást, mert a sofőrnek semmiféle papírja nem volt arról, hogy viheti-e, és ha igen, akkor hová a hordókat – emlékezik vissza az ügy kirobbanásának körülményeire Kövér László Géza alpolgármester. – Az ügy kapcsán megkerestük a katasztrófavédelmi felügyelőséget és a Tiszántúli Környezetvédelmi Felügyelőséget is, de mindkét szerv azt állapította meg, hogy a telepen tárolt galvániszapban, illetve trafóolajban a veszélyes anyagok mennyisége nem lépi át a megengedett értéket. Vagyis a rendelkezésünkre álló jegyzőkönyvek tanúsága szerint ezek az anyagok vélhetően nem okozhatták a tragédiákat. Érdeklődésemre, hogy mit tenne, ha maga is az utcában lakna, az alpolgármester elismeri: ugyanazt, mint amit az utcabeliek most tesznek, vagyis egy független, a lakosok által felkért laboratóriumtól rendelné meg a mintavételt, illetve a vizsgálatokat.
Hogy milyen eredményre vezetnek az új vizsgálatok, azt egyelőre nem tudni, azt viszont igen, hogy a katasztrófavédelem által elvégzett mérések tanúsága szerint több igen agresszív anyag is van ezekben a bizonyos hordókban. Uray István, az MTA Atommagkutató Intézete sugárvédelmi szolgálatának vezetője ezekről úgy vélekedik, hogy drasztikusan veszélyeztethetik ugyan az egészséget, de nem sugárzás által. Fokozottan egészségre veszélyes a professzor véleménye szerint a berillium, amelyből 27 milligrammot, a stroncium, amiből 44 milligrammot és a tórium, amiből 5 milligrammot találtak a hordóban talált anyagok egy-egy kilogrammjában. Ezek gázokat fejlesztve, a talajvízbe kerülve, illetve cipőtalpon kihordva is szennyezhetik a környezetet, s ezek – csakúgy, mint a galvániszapok minden válfaja – valóban rákkeltőek. A telepen talált uránról viszont úgy vélekedett, hogy nem lehet jelen olyan mennyiségben, ami egészségkárosító sugárzást idézne elő.

Szövevényes ügy...

Persze a hajdúböszörményiek nehezen tudnak bármit is kezdeni a történtekkel. Molnár József bioméhész, környéki lakos szerint nemcsak a Kovács Albert utcában, de Hajdúböszörmény környékén igen sok helyen tárolnak és dolgoznak fel fémtartalmú veszélyes anyagokat.
– 1999-ben települt a szomszédságomba egy kft., amely veszélyes hulladékok feldolgozásával, illetve égetésével foglalkozik – mondja. – Szakértői vélemények, határozatok garmadájával tudom igazolni, hogy ezek kárt tettek és folyamatosan kárt tesznek a méheimben, gyümölcsfáimban. Gödüs Pálné, a Molnár József méhészete szomszédságában telket bíró böszörményi asszony megerősíti a bioméhész véleményét. – Félünk odaadni a kertben termett gyümölcsöt az unokánknak, mert megpöttyösödik, kormos, és tartunk tőle, hogy megbetegíti a gyereket. Bizonyítani nem tudjuk, hogy veszélyes anyag kerül a növényekre, mert egy-egy vizsgálat több százezer forintba kerül, s nekünk erre nincs pénzünk.
Szinte átláthatatlan köd ereszkedik a legnagyobb hajdúvárosra. A Kovács Albert utcába egy helybéli ismerősünk vezet el, és segít is, amennyit tud, hogy eligazodjunk az egymásnak ellentmondó információk között. Nevét azonban nem adja a cikkhez. – Olyan szövevényes eset ez, aminek a szálai egyelőre kibogozhatatlanok számunkra – szögezi le. Aztán mond még valamit arról, hogy a telep egy szocialistákhoz közel álló vállalkozóé, az pedig, aki a kilencvenes évek közepén oda szállította az agresszív anyagokat, most az MSZP színeiben városi képviselő. Közelebbit azonban nem hajlandó elárulni, azt mondja, hasznát nem látná a fecsegésnek, kára viszont annál inkább származhatna belőle.

Hiteles vizsgálatot akarnak

Közben Tompákék vakolt házához érkezünk, ahol ott találjuk az egész, feketébe öltözött családot: István anyját, az apját, a végletekig összetört lánytestvért, a feleséget és a kétéves Bencét. A lakásba azonban nem jutunk be, bezárkóznak, nem akarnak nyilatkozni. A fiatalasszony azt mondja, nem biztos abban, hogy a 24. szám alatt lévő hordók okozták a tragédiát, sőt abban reménykedik, hogy nem erről, pusztán véletlenről van szó. Hogy is ne reménykedne, hiszen kétéves kisfiával ott laknak a veszélyes hulladékteleptől harminc méterre.
– Én sosem állítottam, hogy a Fehérék anyagai ölték meg a férjemet – mondja Sípos Imréné Mária, aki negyvenöt éves férje után két kiskorú fiúgyermekkel maradt egyedül. – De azt igenis gondolom, hogy az önkormányzatnak kötelessége megvizsgálni, nyugodtan alhatunk-e, vagy pedig rettegnünk kell a gyógyíthatatlan betegségektől. – Elérzékenyül, ahogy mondja: – Szépen éltünk a férjemmel, huszonhat évet voltunk együtt – mondja. – Nem volt neki semmi baja, aztán tavaly január végén minden megváltozott. Elkezdett fájni a lába, majd a nyaka, és egyszer csak minden látható ok nélkül eltört a nyakcsigolyája – emlékezik vissza az özvegy. – Először azt mondták, hogy nem rák, végül is a harmadik vizsgálat mutatta ki, hogy mégiscsak az. Májusban aztán fektében eltört a csípőcsontja is. Azt mondják, a tüdejéből indult ki az egész. Amikor meghalt, porba voltunk sújtva, gyászoltunk, de nem jutott eszünkbe, hogy a szomszédban tárolt hordókra gyanakodjunk. Ez csak akkor merült fel, amikor szemben Tompák Pista is elment néhány hét alatt. Életerős fiatalember volt, mindössze huszonhárom éves. Akkor fordultunk a polgármesteri hivatalhoz, hogy nézzék meg, mi történik itt. Mi abban bízunk, hogy a katasztrófavédelmisek vizsgálata hiteles, és valóban nincs olyan anyag a közelünkben, amitől betegek lehetnénk. De nem tudhatjuk…
Nagy Judit, a kétéves Zoltán édesanyja sem tud mást tenni, mint reménykedni. Kisfia tavaly május óta vesedaganatban szenved. Amikor belépünk a házba, a gyermek vidáman szaladgál, ám szomorúan látjuk, hogy a kemoterápia következtében teljesen kopasz, arca sápadt, szemecskéi pedig vörösek a szenvedéstől. Nagy Judit vállalja a nyilatkozatot, azt mondja, nem hiszi, hogy lenne mitől félni, és kijelenti, ha kiderülne, hogy a Fehérék telepén tárolt anyagnak köze van a gyermek betegségéhez, akkor a többiekkel összefogva beperelné a környezetszennyezőket. – Ma hajnalban jöttünk haza Budapestről, mert egy utóvizsgálatra odaküldtek bennünket a gyermekklinikára – mondja. – Bár nagyon fárasztó volt az út, örültem, mert azt mondta az orvos, a kemoterápia hatására szépen javul a kisfiam betegsége. Kellene már történnie valami jónak – fűzi még hozzá –, mert a gyermekem nagyon sokat szenvedett.

További információk a 17. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.