Januárra elapadt az iskolatej

Tegnap reggel még elindultak a barcsi Dráva Tej Kft. udvaráról (is) az iskolatejet szállító autók, ám ma már hiába állnak sorba ingyenes reggeli italért hét megye és Székesfehérvár kisiskolásai. Az akció leállításának az az oka, hogy január 1-jétől nincs gazdája a kormányon belül a programnak, azaz nincs, aki finanszírozza a gyermekeknek juttatott két-két deci tejet vagy kakaót.

2003. 01. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A folytatáshoz azonban nem csak a minisztériumi gazda hiányzik, hiszen a múlt év végén a gyártókkal kötött szerződés is lejárt. Az iskolatej-akciót annak idején Torgyán József volt agrárminiszter kezdeményezte és az állami büdzsé terhére a földművelésügyi tárca finanszírozta, később egy ÁSZ vizsgálat után – a számvevőszék a kifizetést szociális jellegűnek ítélte – az akció átkerült a Gyermek-, Ifjúsági- és Sportminisztériumhoz. A kétdecis poharakba palackozott tej, karamell vagy kakaó előállítási költségének 70 százalékát az állam, 30 százalékát az önkormányzatok állták.
Az akció leállását megerősítette Sirman Ferenc, a Tej Terméktanács ügyvezető igazgatója is, aki ugyanakkor reméli, hogy az akció hasonló feltételek mellett a jövőben is folytatódik. Úgy tudjuk, forrás azonban erre nincs, így lehet, hogy a jövőben csak egy kisebb, rászoruló kör kaphat iskolatejet.
Sirman Ferenc elmondta, tavaly tízmillió liter tejet vett fel az iskolatejprogram, amely ha országos szintre terjesztenék ki, akkor 30-40 millió liter tejet vonna el az ágazatból. Mint ismeretes, tavaly túltermelési válsággal küzdött a tejágazat, és a probléma felszámolásának változatai között szerepelt az iskolatejprogram országos kiterjesztése is.
Hajdú-Bihar, Heves és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében háromszáz településen közel kétszázezer gyermek esik el az iskolatejtől annak következtében, hogy a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium (GYISM) január elsejétől nem támogatja az iskolatej-akciót.
Takács Attiláné, a Nutricia tejipari vállalat értékesítési vezetője érdeklődésünkre elmondta: Szabolcs-Szatmár-Beregben napi 90 ezer darab kétdecis tejet szállítottak az iskolákba, Hajdú-Biharba pedig napi 52 ezer pohár tejet juttattak ki, Hevesben az Egri Tejipari vállalattal közösen tizenötezer pohár tejet szállítottak naponta. Amint azt Kiss Pál Istvántól, a Nutricia vezérigazgatójától megtudtuk, a cég szerződése a Tej Terméktanáccsal tavaly december 31-én lejárt, ezért a szállításokat felfüggesztették. Érdeklődésükre, hogy idén lesz-e forrás az akció folytatására, érdemi választ nem kaptak, így nem tudtak biztatót mondani a hozzájuk forduló önkormányzatoknak sem. Tavaly a cégnek az iskolatej-akcióból több mint 1,2 milliárd forintos bevétele volt, ám a finanszírozás akkor sem volt zavarmentes: az iskolatejprogram ugyanis a nyár során az FVM-ből a GYISM-be került, s az átszervezés következtében csak október végén tudták elkezdeni az akciót.
Halász D. János debreceni alpolgármester az ügy kapcsán kifejtette: a város karácsony előtt levélben fordult a Nutriciához és a GYISM-hez, hogy tájékoztatást kapjon az iskolatej-akció idei sorsáról. A város ugyanis folytatni szeretné a programot, ám a jelenlegi negyvenmilliós hozzájárulás helyett nem tudja a mintegy 120 millió forintot kitevő teljes finanszírozást felvállalni. A cég válaszában közölte, finanszírozási háttér híján semmi biztatót nem tud ígérni, a GYISM pedig mind ez idáig nem válaszolt az önkormányzat levelére.
Giba Tamás nyíregyházi alpolgármester információi szerint van előrelépés az ügyben: a finanszírozás az oktatási tárcához kerül, s a mai nap folyamán érdemi döntés is lesz az összegeket és határidőket illetően. Szana Miklós, az Oktatási Minisztérium illetékes főosztályvezető-helyettese azonban erről semmi közelebbit nem tudott mondani. Megerősítette lapunk azon információját, hogy a költségvetés oktatási fejezetében nincs nevesített pénz az iskolatej-akció finanszírozására. Ennek ellenére nem tartotta kizártnak, hogy lesz a programra forrás, ám ehhez miniszteri döntés szükséges.
A finanszírozási háttér megszűntével Somogy csaknem háromszáz iskolájába nem jut iskolatej – mondta lapunknak Francz Rezsőné, a barcsi Dráva Tej Kft. ügyvezető igazgatója. – Az akció nekünk sem, és az ország többi gyártójának sem hozott hasznot, hiszen önköltséges áron adtuk a tejet. Somogyban és a szegény településeiről ismert ormánsági falvakban ez idő szerint több mint 25 ezer poharas tejre lenne igény.
A Tej Terméktanács elnökségi tagjaként már a múlt év kora őszén figyelmeztettem az illetékeseket: baj lesz, ha a „minisztériumok között elfolyik az iskolatej”. Sajnos bekövetkezett az, amitől tartottunk, teljes a finanszírozási bizonytalanság, és úgy tudom, nem csak mi, hanem a többi gyártó is beszünteti a szociális és a táplálkozás-egészségügyi szempontból egyaránt fontos termék előállítását – fejtette ki aggodalmát a barcsi tejüzem igazgatója.
Feigli Ferenc, a Somogy Megyei Önkormányzat szociális és egészségügyi bizottságának elnöke a tejakció megszűnésével kapcsolatban ugyancsak aggodalmának adott hangot. Lapunknak azt mondta: rendkívüli ülésre hívja össze a bizottságot, s ezt követően felhívják a települési önkormányzatokat, hogy amennyiben a tanulók továbbra is igénylik az ingyenes reggeli italt, a most készülő helyi költségvetésben tervezzék meg a fedezetét a korántsem jelentős összegű önrésznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.