Erre sajtóértesülés szerint azért volt szükség, mert az amerikai védelmi minisztérium módosítani kívánta az egyezséget, és az Európában toborzott irakiakat menetrendszerű járatokkal, civilben szállította volna Ferihegyre, onnan közúton Taszárra.
*
Bocskai István, a HM kommunikációs főigazgató-helyettese az M1 Híradónak azt mondta: ha Taszáron nem tudnak leszállni az irakiakat hozó gépek, vagy ha azok meghibásodnak, akkor a repülők a Ferihegyi repülőteret is igénybe vehetik.
Gyenesei István, a Somogy Megyei Közgyűlés és a megyei védelmi bizottság elnöke tegnap a Taszáron tartott lakossági fórumán bejelentette az irakiak megérkezését. Közölte: tudomása szerint ezernél kevesebb iraki kiképzésére kerül sor, és annak ideje rövidebb lesz a tervezett három hónaposnál. A kiképzés csak akkor kezdődik meg, amikor valamennyi önkéntes megérkezik.
A Kormányzati Kommunikációs Központ stratégiája szerint a taszári kiképzéssel kapcsolatos tájékoztatáshoz hasonlóan Magyarország esetleges háborús részvétele esetén is azt az üzenetet kell közvetíteni a polgároknak, hogy hazánk szövetségesi kötelezettségeit teljesíti, és a háború támogatása nem jelent számottevő, pótlólagos kockázatot az ország számára – tudta meg lapunk. Ez egyértelmű utalás arra, hogy a kormány nem tagadja meg a részvételt az Irak elleni háborúban. A részvételi szándékot támasztja alá Juhász Ferenc taszári nyilatkozata is, amely szerint egy felkérés esetén a légterünket és a repülőtereinket is felajánlhatjuk az amerikaiaknak.
Eörsi Mátyás tegnap az Európa Tanács liberális képviselőcsoportjának elnökeként azt mondta a grémium közgyűlésén: a liberális frakció elítél minden egyoldalú megoldást, és fontosnak tartja, hogy minél több szövetséges álljon az amerikai fellépés mellé. Mukhlif A. Jaszin, Irak budapesti ügyvivője nemrég kijelentette: megváltozhat a két ország viszonya, ha Magyarország az esetleg bekövetkező háború mellé áll.
Az Országgyűlés honvédelmi bizottságának mielőbbi összehívását kezdeményezte a taszári bázis használatával kapcsolatban Simicskó István (Fidesz) és Csampa Zsolt (MDF). Csampa elmondta: a bizottság összehívását azért látják szükségesnek, mert több ellentmondásos hír hangzott el a kormány részéről a bázissal kapcsolatban, ami a magyar társadalmat aggodalommal és bizonytalansággal tölti el. Simicskó szerint az eddigi ellentmondó nyilatkozatokból úgy tűnik, hogy a kormánynak fogalma sincs arról, mi történik a taszári bázison. Kijelentette: a bizottsági ülésen a magyar és az amerikai kormány által kötött megállapodás tartalmát is meg szeretnék ismerni. Keleti György, a testület szocialista elnöke elképzelhetőnek tartja, hogy a jövő szerdai ülés napirendjén lesz a taszári bázissal kapcsolatos tájékoztatás, a Gripen vadászrepülőgépek és az afganisztáni magyar misszió ügye. Kövér László (Fidesz) hétfőn várhatóan összehívja a parlament nemzetbiztonsági bizottságát Taszár ügyében.
***
Jövő héten döntenek az önkéntes haderőről. Elkészült a szaktárca előterjesztése az önkéntes haderőről – tudtuk meg Komor Leventétől. A Honvédelmi Minisztérium helyettes államtitkára elmondta: a közigazgatási államtitkári egyeztetés után kisebb formai módosításokat hajtottak végre a javaslaton, amely a jövő héten kerül a kormány elé. A koncepció nem határozza meg az átállás pontos időpontját, hanem csak opciókat tartalmaz, amelyek szerint a sorozás akár már jövőre is megszüntethető. A hivatásos haderőre legkésőbb 2006-ig átáll a magyar honvédség, de ennek jogi, gazdasági s szervezeti feltételeit meg kell teremteni. (H. Gy.)

Magyar Péter véleménye 180 fokos fordulatot vett ebben a fontos kérdésben