A tiszalöki jégtorlaszok január 5-én éjjel keletkeztek, és a hideg miatt folyamatosan erősödtek. A vízügyi szakemberek először az alvízszint emelésével próbálkoztak. Később megszüntették a duzzasztást, ám a torlaszokat nem sikerült felszámolniuk. A jégtorlódást a Felső-Tiszán spontán megindult jégzajlás, illetve a jégtörés is erősítette, ezért ott a jégtörő hajókat leállították. A tiszalöki duzzasztónál kialakult torlaszok felszámolására tegnap délelőtt egyedül a robbantás mutatkozott alkalmas módszernek, ám estig ezzel sem sikerült megoldani a gondot. Nem mozdulnak és vastagodnak a torlaszok Vencsellő és Tiszacsermely térségében is, a Cigándnál lévő akadályok pedig továbbra is gátolják a jég levonulását. A levegő ismét lehűlt, ezért egyelőre csakély az esélye annak, hogy a jég magától megmozduljon. A jégtörést azonban csak akkor folytatják a térségben, ha a tiszalöki torlaszokat sikerül felszámolni. Erre az esetre öt hajó áll készenlétben.
Fazekas László, a Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság vezetője szerint Benk és Mezőladány között 300, Benk és Tiszamogyorás között 250, Záhony és Dombrád térségében pedig 100-250 centiméter vastag állójég-torlódás alakult ki, ám ennek törését a tiszalöki torlasz felszámolásáig szüneteltetik. A torlódások veszélye az, hogy duzzasztó hatást fejtenek ki, és egy hirtelen enyhülés viszonylag kis vízhozam esetén is kiszámíthatatlan méretű jeges áradást idézhet elő. Ám a szakemberek szerint ilyen katasztrófára egyelőre nem kell számítani.
*
A magas vízállás miatt elsőfokú belvízvédelmi készültséget rendeltek el a Berettyó felső szakaszán – tudta meg az MTI. A Berettyó és a Kis-Körös-főcsatorna magas vízállása miatt már nem lehet a belvizet a befogadókba vezetni, ezért volt szükség a legenyhébb fokozatú készültség elrendelésére. Beindították a kis-körösi szivattyútelepet, amely másodpercenként 8,2 köbméternyi belvizet emel át az elöntött területekről a Berettyóba.
Gál Kinga: Az EP Patrióták frakciója szavazatával nem támogatja az új, Ursula von der Leyen vezette Európai Bizottságot