Talajvízszennyezés Garén

A Környezetvédelmi Főfelügyelőség jogerős határozatban utasította el a Budapesti Vegyiművek Rt. Garéra vonatkozó kárelhárítási tervét. A hulladéktelepen még több mint 100 ezer tonnányi szenynyezett földet kell ártalmatlanítania a cégnek, amely a helyszínen kívánta megtisztítani a talaj egy részét. A vizsgálatok azonban bizonytalannak ítélték meg az eljárás sikerét, mert a veszélyes hulladék már a talajvízben is terjed.

2003. 01. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutasította a Környezetvédelmi Főfelügyelőség másodfokú határozata a Budapesti Vegyiművek (BV) Rt. módosított kárelhárítási tervét, amelyben a cég a garéi hulladéklerakó helyszínén, biológiai eljárással kívánta megtisztítani a talajt, és egyben kötelezte a társaságot a garéi kármentesítés végrehajtására.
A főfelügyelőség a teljesítési idők módosításával a Dél-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség (DDKF) elsőfokú határozatát hagyta jóvá, mert a szakvélemények nem támogatták a helyben történő feldolgozást – tudtuk meg Ughi Kartalintól, a főfelügyelőség főosztályvezetőjétől.
A DDKF előírásai szerint a talaj legszennyezettebb részét el kell szállítani a területről, és égetéssel kell ártalmatlanítani. Ez mintegy 13 ezer tonna anyag mozgatását jelentheti. A többi földet a helyszínen is kezelhetnék, de ehhez előzőleg résfallal kell körülvenni a hulladéktelepet, és el kell végezni annak teljes szigetelését, hogy megakadályozzák a szennyező anyagok elszivárgását.
Ennek költsége az előzetes becslések szerint meghaladja a garéi program első szakaszára fordított 2,3 milliárd forintot, ami több mint ötszöröse a BV Rt. által ajánlott és a környezetvédelmi hatóságok által elutasított terv költségvetésének.
Rakics Róbert, a környezetvédelmi tárca (KVM) helyettes államtitkára nemrég közölte: a magas költségek miatt elképzelhető, hogy az állam kedvező hitellel segíti a BV Rt.-t a munka mielőbbi megkezdésében.
Csuja László, a Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom (MOÖM) alapító tagja szerint megnyugtató, hogy a főfelügyelőség nem hagyta jóvá a BV Rt. szerinte életveszélyes elképzelését. A környezetvédő rámutatott: a hatósági kérésre kiegészített tavalyi megvalósíthatósági tanulmányból is kiderül, hogy az elsődleges szennyező forrást jelentő hordós hulladék elszállítása és ártalmatlanítása megtörtént ugyan, de a több mint százezer tonna másodlagos szenynyezőforrást jelentő talaj a helyszínen maradt.
Ez a határértékeket meghaladóan szennyezett klórbenzollal és egyéb szerves eredetű, környezetre súlyos veszélyt jelentő, vegyi anyagokkal. A szennyeződés nemcsak a nagy víztartalmú, de az agyagos talajrétegeken is átjutott, és jelenleg a Bosta-patakot tápláló vízadó rétegben, illetve a garéi hulladéklerakóhoz legközelebbi forrásban is kimutatható. – Minél hamarabb meg kell kezdeni a szennyezett talaj biológiai, kémiai és fizikai módszerekkel való ártalmatlanítását és részleges elszállítását, mégpedig az állami kármentesítési programban – szögezték le.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.