Taszári ellentmondások

Egymásnak ellentmondó, zavaros nyilatkozatok sora és érthetetlen titkolódzás jellemzi a kormány Taszárral kapcsolatos kommunikációját – jelentette ki Simicskó István (Fidesz), aki a taszári katonai bázis kapcsán intézett kérdéseket Medgyessy Péter miniszterelnökhöz. A kormányfő szerint nem voltak ellentmondó kijelentések. Közölte: hazánk a taszári bázis felajánlásával fejezte ki, hogy egy szövetségesi rendszer része.

2003. 01. 14. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Simicskó István, a Fidesz biztonsági kabinetjének vezetője szerint a kormány számos ellentmondásos nyilatkozata szándékosan elhomályosítja a valóságot a taszári katonai bázissal kapcsolatban.
A politikus tegnapi sajtótájékoztatóján emlékeztetett arra, hogy Kiss Elemér kancelláriaminiszter szerint Taszáron amerikai állampolgárokat képeznek ki tolmácsolásra, a szaktárca viszont iraki önkéntesekről beszélt. Ugyanakkor Juhász Ferenc honvédelmi miniszter később amerikai papírokkal rendelkező, az USA hadseregével szerződéses viszonyban álló személyeket emlegetett, miközben a Pentagon szóvivője kijelentette, hogy iraki ellenzékieket küldenek Taszárra.
Ezek után Medgyessy Péter az Izvesztyija című orosz lapnak azt mondta, hogy az amerikai hadsereg egységei kapnak kiképzést Somogyban – hangsúlyozta a politikus, aki szerint az is kérdéses, hogy az amerikaiak igényelték-e a tábort, mert akkor már a kérést megelőzően felmérték volna a területet.
Simicskó István szerint érthetetlenek Juhász Ferenc honvédelmi miniszter feltételei a kiképzettekkel kapcsolatban, ha csupán tolmácsképzésről van szó. Mint ismert, az iraki személyek azzal a kikötéssel jöhetnek Magyarországra, hogy nem hagyhatják el a bázist, és nem küldhetők közvetlenül a táborból harci helyszínekre.
Simicskó István a tisztánlátás érdekében többek között arra szeretne választ kapni a kormányfőtől, hogy miért ajánlotta fel washingtoni látogatásakor a taszári bázist, hogy felmérte-e, milyen reakciókra számíthatunk a muzulmán terroristák részéről, hogy mi az álláspontja Iváncsik Imre szocialista képviselő kijelentéséről, miszerint magyar katonáknak is részt kellene venni az iraki háborúban és az azt követő békefenntartásban, illetve hogy mennyibe kerülnek az adófizetők pénzéből a kormány által bevezetett fokozott biztonsági intézkedések.
Medgyessy Péter közölte: Magyarország a taszári bázis felajánlásával fejezi ki, hogy egy szövetségesi rendszer része, amelyben a jogok és lehetőségek mellett kötelezettségek is vannak. A miniszterelnök hangsúlyozta: nem voltak ellentmondó nyilatkozatok annak kapcsán, hogy kiket fognak kiképezni a taszári bázison, és nem volt olyan álláspont korábban, hogy magyar katonáknak is részt kellene venniük az Irak elleni esetleges katonai műveletben. Hozzátette: nem volt olyan kérés, hogy Magyarország katonákat adjon egy esetleges iraki misszióhoz, és nem is kíván adni, mert hazánknak nem katonai részvétellel kell segítenie az akciót.
Szita Károly, Kaposvár polgármestere tegnap bejelentette, hogy kevesli a város biztonságát jelenleg felügyelő rendőri állomány létszámát, ezért egy 15 tagú egységet kér a taszári kiképzéssel kapcsolatos feladatokhoz Salgó László országos főkapitánytól.
***
január 25-én fogadják a kiképzés résztvevőit. Megérkezett Taszárra a bázis új parancsnoka, David M. Burno vezérőrnagy, akivel holnap a megyeházán személyesen egyeztetnek a feladatokról – jelentette be Gyenesei István, a Somogy megyei védelmi bizottság elnöke az amerikai nagykövetség védelempolitikai ügyekkel foglalkozó másodtitkárával, Keith W. Minesszal folytatott megbeszélését követően. Jelenleg több mint 300 amerikai tartózkodik a bázison, akiknek január 25-ig kell felkészülni a kiképzés vezetőinek és résztvevőinek fogadására. Közben a Magyar Honvédség részéről is intézkedések történtek a bázis védelmére. A kaposvári laktanyában kétszáz hivatásos és szerződéses katona vár bevetésre, akik a taszári kaszárnya objektumait védik majd. A bázis biztonságát egy 15–20 kilométeres területre kiterjedő körkörös monitoringrendszer szavatolja, és megerősítik a tábor elektromos térvédelmi rendszerét is. Jövő hónap elején Taszárra utazik Nancy Goodman Brinker nagykövet is, hogy tájékozódjon a kiképzésről – közölte Gyenesei István, aki elmondta: a nagykövetség támogatta egy amerikai sajtótiszt kinevezesét is a kaposvári információs irodába, amely csütörtökön kezdi el működését. (G. J. A.–H. Gy.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.