Zavaros adatok Taszárról

Egyre valószínűbb, hogy a kormány tagjai sem tudják pontosan, hogy kik, mikor és hányan érkeznek a taszári bázisra, hiszen ismét egy újabb változat látott napvilágot a kiképzendő személyek kilétéről – jelentette ki Simicskó István (Fidesz), aki továbbra is követeli a korrekt tájékoztatást a bázis életéről. Közben egyre több biztonsági intézkedést hajtanak végre a tábor környékén, annak ellenére, hogy a hivatalos álláspont szerint nincs terrorveszély.

2003. 01. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkötelezett híve a Fidesz a terrorizmus elleni küzdelemnek, és tisztában van azzal, hogy ez feladatokkal jár, de a párt álláspontja szerint nem lehet sorozatosan félrevezetni az embereket – jelentette ki Simicskó István, a Fidesz nemzetbiztonsági kabinetjének vezetője a szaktárca és a kormányfő legutóbbi nyilatkozataival kapcsolatban. Mint ismert, Medgyessy Péter azt nyilatkozta a fideszes politikus sajtótájékoztatója után: „Sajnálom, hogy Simicskó Istvánnak fogalma sincs arról, az országnak kötelezettségei is vannak.”
Növelték a tábor miatti védelmi intézkedéseket: a katonai bázis védelmét szolgálja 200 magyar felderítő őrkatona és két MI–24D harci helikopter is, amelyek a bázis fölött köröznek. Sajtóértesülések szerint az is növeli a terrorakciók kockázatát, hogy a taszári bázison a hadsereg ellátásáért felelős Kellog Brown&Roots nevű cég mögött a Halliburton áll, a világ egyik legnagyobb olaj- és energiavállalata, amelyet öt évig a jelenlegi amerikai alelnök, Dick Cheney igazgatott. A kilencvenes évek elején a Pentagon szerződést kötött a céggel a külföldön állomásozó katonák ellátására. 2000-ben Cheney lemondott, de két éve a Pentagon ismét megbízta a vállalatot a tengerentúli bázisok felépítésével.
*
Nem hisszük, hogy baj lesz, de minden szükséges intézkedést meg kell tennünk a város lakóinak biztonságáért – fogalmazott tegnap a helyi védelmi bizottság ülése után Kaposvár polgármestere. Szita Károly hozzáfűzte: egy rögtönzött közvélemény-kutatás azt mutatja, félelem nem, de izgatottság tapasztalható a város lakói körében. Taszár megbízott polgármestere, Mercz Tibor arról tájékoztatta az újságírókat, hogy a község gyermekintézményei kiemelt védelmet élveznek a kiképzés során. Az ORFK – ha indokolt – különleges feladatokra készenléti és bevetési egységet vezényel Taszárra, ahol ez idő szerint a rendőrőrs 11 egyenruhása gondoskodik a település közbiztonságáról.

Ellentmondó nyilatkozatok

2002. november 27.: Gál J. Zoltán kormányszóvivő bejelentette: az amerikai kormány azzal a kéréssel fordult a magyar kormányhoz, hogy a taszári amerikai bázison egy esetleges iraki akcióhoz tolmács- és más kisegítő feladatokra alkalmas személyeket képezhessenek ki. A magyar kormány vizsgálja a kérést.
November 29.: Juhász Ferenc honvédelmi miniszter csaknem ezer személy polgári, közigazgatási feladatokra való felkészítéséről beszélt.
December 5.: Juhász Ferenc: ha sor kerül egy Irak elleni fellépésre, akkor valószínűleg azt kérnék, hogy a bázison készíthessenek fel két turnusban 1000-1500, amerikai papírokkal rendelkező, az Egyesült Államok hadseregével szerződésben álló személyt, iraki ellenzékieket.
December 5.: Gál J. Zoltán: csupán tolmácsok kiképzéséről van szó Taszáron. Juhász Ferenc: kétszer három hónapban összesen csaknem 2200 iraki ellenzékit képeznek ki.
December 5.: Juhász Ferenc: kétszer egy–három hónapos turnusban maximum 4500 tolmács, illetve civil kapcsolati szakember képezhető ki.
December 14.: Kiss Elemér: amerikai állampolgárokat képeznének tolmácsi feladatokra.
December 17.: Juhász Ferenc: a Taszárra érkezők katona–civil kapcsolatokra vonatkozó, valamint katonai-rendőri ismereteket sajátítanak el, továbbá tolmácsképzésben részesülnek. Gyakorlati kiképzésük legfeljebb a kézi lőfegyverek biztonságos használatának elsajátítására korlátozódik.
December 19.: Gál J. Zoltán: Magyarországra arab származású, az USA-ban vagy Európában élő, de az USA fegyveres erőinek állományába tartozó személyek érkeznének. David Lapan, a Pentagon szóvivője: a kiképzendők különféle ellenzéki csoportokból kerülnek ki, nem csupán az Iraki Nemzeti Kongresszusból. Valamennyien emigránsok, és nincs közöttük amerikai állampolgár.
December 22.: Medgyessy: nem akarok belemenni a részletekbe, de nem iraki ellenzékiekről van szó, hanem az amerikai hadsereg egységeiről, amelyek egy esetleges Irak elleni háborúban kisegítő szerepet látnak el. Ezek tolmácsok, ellátók és hadtáposok. Hogy az USA miért éppen Magyarországot kérte, arról az USA-t kellene kérdezni. Nem a mi kezdeményezésünk volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.