Ésszerű kockázat?

Taszár felajánlásával Magyarország részt vállalt az amerikai hadsereg olyan akciójának előkészítésében, amelyre egyelőre nincs felhatalmazás az ENSZ Biztonsági Tanácsától – derült ki az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának tegnapi ülésén. A kormány képviselői úgy vélik, hogy nem növekedett hazánk biztonsági kockázata.

2003. 02. 04. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fenyegetés nem zárható ki Magyarországon Taszár miatt, de a kockázatot minimalizáltuk – jelentette ki Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a parlament nemzetbiztonsági bizottságának ülésén, amelynek első felét Tóth Károly MSZP-s bizottsági alelnök javaslatára nyilvánosan tartották meg. A védelmi tárca vezetője elismerte, hogy a taszári bázis felajánlásával egy olyan tevékenységet támogat a kormány, amelyhez egyelőre nincs felhatalmazása az ENSZ Biztonsági Tanácsától. Ez a tevékenység nem katonai, hanem az amerikaiak esetleges iraki beavatkozása utáni pacifikálásban szerepet játszó, az amerikai hadsereggel jogviszonyban álló önkéntesek kiképzése – hangsúlyozta a miniszter, aki szerint Magyarország ésszerű kockázatot vállalt, és gondosan mérlegelte a lakosság veszélyeztetettségét, amikor hozzájárult a Somogy megyei kiképzéshez. Hozzátette: a katonai beavatkozásban közvetlenül részt vevők kiképzését nem végzik Magyarországon, és a várt, de nem kívánt iraki katonai akcióban a Magyar Köztársaság nem vesz részt.

A szaktárca vezetője Kövér Lászlónak, a bizottság fideszes elnökének kérdésére válaszolva bejelentette: a washingtoni tárgyalások során nem kérdezték meg az amerikaiakat, miért éppen Taszárt választották a kiképzés helyszínéül. Kövér László úgy vélekedett: a kockázatok értékeléséhez hozzátartozott volna a kérdés rendezése, hiszen ma már az Egyesült Államok sem csinál titkot abból, hogy a kiképzés fő célja Magyarország bevonása az Irak elleni háborúba. Szerinte hiányzott annak alapos mérlegelése is, hogy ez megnövekedett kockázatot jelent-e az ország számára.
Tóth András polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő politikai államtitkár a bizottság előtt továbbra is tagadta, hogy az iraki önkéntesek magyarországi kiképzése következtében megnőtt volna a nemzetbiztonsági kockázat. Szerinte a cseh sajtónyilatkozat mögött nincsenek konkrét titkosszolgálati információk a terrorveszély növekedéséről és a fenyegetettségről, mint ahogyan hazánkban sem találtak ilyeneket. Az államtitkár leszögezte: külső fenyegetettség tekintetében Taszár a NATO-tagság következményeinél több kockázatot nem jelent, a bázis belső védelme, a résztvevők ellenőrzése is kiállja a kritika próbáját. Juhász Ferenc és Tóth András meghallgatása után a bizottság zárt ülésen tehetett fel kérdéseket a négy nemzetbiztonsági szolgálat főigazgatójának.
A zárt ülés után Kövér László lapunkkal közölte: a kormány és az ellenzék véleménykülönbsége a magyar nemzeti érdekekhez való viszonyban érhető tetten. A kormánypártok ugyanis nem tudják megfelelően tisztázni, hogy milyen magyar érdekek fűződnek az Irak-ellenes akcióban való szerepvállaláshoz, ezért fennáll a veszélye annak, hogy egyesek az idegen érdekektől vezérelve cselekednek. Kövér László megjegyezte: a magyar társadalom többsége ellenzi a magyar szerepvállalást ebben a katonai akcióban, s nagyon sokan gondolják úgy, hogy a kormány sem áll a helyzet magaslatán, nincs a kellő információk birtokában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.