Kiutasított taszári önkéntesek

Voltak olyan személyek a Taszárra érkező önkéntesek között, akiket a magyar szolgálatok utasítottak ki az országból – jelentette ki Juhász Ferenc honvédelmi miniszter az Országgyűlés honvédelmi bizottsága előtt, cáfolva Tóth András nemzetbiztonsági államtitkár korábbi közlését, amely szerint a magyar ellenőrzés az eddig megjelent kiképzendők egyikénél sem talált biztonsági kockázatot.

2003. 02. 06. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A miniszter elismerte, hogy Taszárral kapcsolatosan nem tökéletesen tájékoztatták a közvéleményt, és szerinte ebből adódhatott az a pánikkeltés, amelyet az ellenzék is kezdeményezett a sajtón keresztül. Leszögezte: Magyarország nem kíván részt venni Irak ellen irányuló katonai akcióban, a taszári bázisra érkezőket pedig szigorúan ellenőrzik, és ebben a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok is részt vesznek. Tájékoztatása szerint a kormány 24 órával az érkezések előtt kap értesítést az újabb taszári csoportokról, és ekkor indulhat el a magyar átvilágítás.
A tárca vezetője hangsúlyozta: a Honvédelmi Minisztérium állományáthelyezéssel katonákat biztosított a kiképzési terület külső biztosítására is.

A honvédelmi miniszter Simicskó István fideszes bizottsági alelnök kérdéseire válaszolva elismerte, hogy a tárgyalásokon nem kérdezte meg az amerikai féltől, miért éppen a taszári bázist választották a kiképzés helyszínéül, és az önkéntesek azonosításával kapcsolatosan is csak azt tartotta fontosnak, hogy az Egyesült Államokkal jogviszonyban álló, ellenőrizhető személyek érkezzenek Magyarországra. Hozzátette: nem mindegyik önkéntes iraki, vannak köztük más országokból hazánkba érkező arab emberek is. Juhász Ferenc közölte, hogy háború esetén fennáll a légtér, illetve a repülőterek átadásának lehetősége, és erről beszámolót küldtek a külügyi bizottságnak is.
Simicskó István kijelentette: a kormány okozott aggodalmat a Taszárral kapcsolatos ellentmondó nyilatkozatokkal, és köszönetet mondhat az ellenzéknek, amely erre ingyen felhívta a figyelmét, ellentétben Ron Werberrel, aki mindezért 10 ezer dollárt kasszírozhatott a Miniszterelnöki Hivataltól. A politikus kiemelte, hogy már korábban is azt nyilatkozta, az országnak a lehető legkisebb, nem harcoló alakulattal kellene részt vennie egy esetleges Irak elleni akcióban.
A bizottság hosszas vita után egyszavazatnyi többséggel általános vitára alkalmasnak ítélte a nemzetőrség létrehozásáról szóló országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről szóló javaslatot.
A testület tájékoztatót hallgatott meg az afganisztáni magyar kontingensről és a Gripen vadászgépek bérleti szerződéséről. Simicskó István az ülést követően lapunknak úgy nyilatkozott: meggyőződése, hogy az előző szerződéssel is megfeleltünk volna a műveleti együttműködés legfontosabb követelményeinek, és biztosíthattuk volna az ország védelmét.
*
Már 2006 előtt megszűnhet a sorkötelezettség – hangzott el Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Kuncze Gábor SZDSZ-elnök tegnapi sajtótájékoztatóján. Mindketten hangsúlyozták: egyetértenek a sorkatonaság megszüntetésével és a hivatásos hadsereg felállásával, de „az időhorizonton vannak még viták”.
***
Iraki vélemény. Irakban foglalkozik a média a taszári kiképzéssel. Fontos hírnek tartják, de nem olyan közvetlen fenyegetésnek, mint az amerikai–brit felvonulást – nyilatkozta lapunknak Mukhlif Abbas Jasin, Irak magyarországi ügyvivője. A diplomata leszögezte: kormánya ezt a lépést Irak belügyeibe való beavatkozásnak tekinti; azzal együtt is, hogy elismerik: Magyarországnak vannak NATO-kötelezettségei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.