A miniszter elismerte, hogy Taszárral kapcsolatosan nem tökéletesen tájékoztatták a közvéleményt, és szerinte ebből adódhatott az a pánikkeltés, amelyet az ellenzék is kezdeményezett a sajtón keresztül. Leszögezte: Magyarország nem kíván részt venni Irak ellen irányuló katonai akcióban, a taszári bázisra érkezőket pedig szigorúan ellenőrzik, és ebben a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok is részt vesznek. Tájékoztatása szerint a kormány 24 órával az érkezések előtt kap értesítést az újabb taszári csoportokról, és ekkor indulhat el a magyar átvilágítás.
A tárca vezetője hangsúlyozta: a Honvédelmi Minisztérium állományáthelyezéssel katonákat biztosított a kiképzési terület külső biztosítására is.
A honvédelmi miniszter Simicskó István fideszes bizottsági alelnök kérdéseire válaszolva elismerte, hogy a tárgyalásokon nem kérdezte meg az amerikai féltől, miért éppen a taszári bázist választották a kiképzés helyszínéül, és az önkéntesek azonosításával kapcsolatosan is csak azt tartotta fontosnak, hogy az Egyesült Államokkal jogviszonyban álló, ellenőrizhető személyek érkezzenek Magyarországra. Hozzátette: nem mindegyik önkéntes iraki, vannak köztük más országokból hazánkba érkező arab emberek is. Juhász Ferenc közölte, hogy háború esetén fennáll a légtér, illetve a repülőterek átadásának lehetősége, és erről beszámolót küldtek a külügyi bizottságnak is.
Simicskó István kijelentette: a kormány okozott aggodalmat a Taszárral kapcsolatos ellentmondó nyilatkozatokkal, és köszönetet mondhat az ellenzéknek, amely erre ingyen felhívta a figyelmét, ellentétben Ron Werberrel, aki mindezért 10 ezer dollárt kasszírozhatott a Miniszterelnöki Hivataltól. A politikus kiemelte, hogy már korábban is azt nyilatkozta, az országnak a lehető legkisebb, nem harcoló alakulattal kellene részt vennie egy esetleges Irak elleni akcióban.
A bizottság hosszas vita után egyszavazatnyi többséggel általános vitára alkalmasnak ítélte a nemzetőrség létrehozásáról szóló országgyűlési határozat hatályon kívül helyezéséről szóló javaslatot.
A testület tájékoztatót hallgatott meg az afganisztáni magyar kontingensről és a Gripen vadászgépek bérleti szerződéséről. Simicskó István az ülést követően lapunknak úgy nyilatkozott: meggyőződése, hogy az előző szerződéssel is megfeleltünk volna a műveleti együttműködés legfontosabb követelményeinek, és biztosíthattuk volna az ország védelmét.
*
Már 2006 előtt megszűnhet a sorkötelezettség – hangzott el Juhász Ferenc honvédelmi miniszter és Kuncze Gábor SZDSZ-elnök tegnapi sajtótájékoztatóján. Mindketten hangsúlyozták: egyetértenek a sorkatonaság megszüntetésével és a hivatásos hadsereg felállásával, de „az időhorizonton vannak még viták”.
***
Iraki vélemény. Irakban foglalkozik a média a taszári kiképzéssel. Fontos hírnek tartják, de nem olyan közvetlen fenyegetésnek, mint az amerikai–brit felvonulást – nyilatkozta lapunknak Mukhlif Abbas Jasin, Irak magyarországi ügyvivője. A diplomata leszögezte: kormánya ezt a lépést Irak belügyeibe való beavatkozásnak tekinti; azzal együtt is, hogy elismerik: Magyarországnak vannak NATO-kötelezettségei.

Nyomoz a rendőrség Ruszin-Szendi Romulusz villabotránya miatt