Háromszázezer új munkahelyet ígértek kormányra kerülésük esetén a szocialisták; ebből – legalábbis a gyárbezárások, üzemáttelepülések és leépítések alapján – már mínusz 30 ezret teljesítettek is. Amennyiben komolyan vesszük az MSZP foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi ígéreteit, és az első évben számon kérjük tőlük az átlagosan 70 ezer új állást, akkor az elbocsátásokkal együtt 100 ezer munkahely teremtődött a választások óta eltelt egy év leforgása alatt – ugyancsak mínuszban. Ismert, hogy a kormányváltás óta tendenciaszerű az elbocsátások folyamata.
IBM, Skanska, DAM Steel, Ózdi Acélművek, Videoton Holding, VT Audio – csak néhány cégnév, és kapásból a több ezer embert érintő leépítésekre, no és családok egzisztenciális problémáira, leszakadó régiókra gondolunk. Sajnos a felsorolás nem teljes, hiszen a hírek szerint idén bezár a bánhidai erőmű és az azt kiszolgáló mányi bányaüzem, továbbá karcsúsít az Ajka Kristály is.
Bizonyára emlékeznek rá, micsoda hisztéria övezte a győri Danone-gyár esetleges leállítását 2001-ben, noha az üzem bezárása kapcsán az akkori gazdasági tárca fele elutazott a Rába-parti városba, és addig kínált kedvezményeket, míg a cég nem zárta be itteni üzemét. Mindez az Orbán-kormány idején történt, amikor is a gazdaságpolitikai centruma nem a Pénzügyminisztériumban volt, és az ezerszer kifigurázott Széchenyi-terv segítségével szinte hetente épülő beruházások szalagjait vágták át a politikusok és a vállalkozók.
Most más a helyzet. Bár a munkaerőpiac tényekkel igazolhatóan romlik – 6 százalék körülire szökött fel a munkanélküliségi ráta, s a KSH gyorsjelentése szerint a múlt év őszén 18 ezerrel nőtt az állástalanok száma –, nem látható kormányzati cselekvési program. Ugyanakkor a foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi tárca képviselői hetek óta azt szajkózzák: fel kell még számolni a kényszervállalkozásokat, továbbá milliárdos összegekért kiépül az egységes foglalkoztatási adatbázis.
Az állás nélkül maradók pedig megtudhatják, hogy munkahelyük elvesztése Járai Zsigmond makacskodásának; az erős forintnak, na és a magas minimálbérnek az eredménye. De nincs igazán gond, mert ez természetes folyamat, gyors modernizáció, szerkezetváltás – érvelnek Gúr Nándor és Simon Gábor szocialista politikusok, akik szerint a munkanélküliség növekedése az Orbán-kormány időszakára vezethető vissza, vagyis statisztikai bővületek (sic!) révén az emberek úgy lettek munkanélkülivé, hogy nem jegyezték őket a kimutatásokban. Tanulságos persze szó szerint felidézni a gazdasági tárcát vezető Csillag Istvánt és munkaügyi minisztertársát, Kiss Pétert, amikor is a témában sajtótájékoztatót tartottak: „Biztosan látványos lenne, ha mindketten gumicsizmát húznánk, és együtt teremtenénk a munkahelyet, de nincs rendkívüli helyzet.”
Ennyit a baloldali ígéretekről, azon belül is az új, egyelőre csak mínuszban mérhető munkahelyekről és a valóságról.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le