THE GUARDIAN
A megkérdezettek 90 százaléka támogatja Nicolas Sarkozy, a keménykezű francia belügyminiszter azon most elfogadott törvénytervezetét, amely börtönnel büntethetővé teszi, ha valaki a francia himnuszt vagy a francia trikolórt gúnyolja. Az elkövetőkre féléves börtön vagy félmillió forintnak megfelelő büntetés vár – olvasható a brit lapban.
*
Moszkvában új törvényt fogadtak el az orosz nyelv tisztasága védelmében, főként az angol szavak, a káromkodás és a szleng használata ellen. A káromkodókat, a szlenget és „nyugatizmusokat” használók az új törvény értelmében két hónap közmunkára ítélhetők.
SÜDDEUTSCHE ZEITUNG
Ellentétben egyes magyar tudósítók jelentésével, a német politikusok egyáltalán nem „siklottak el” afölött, hogy Rumsfeld amerikai hadügyminiszter Németországot Kubával és Líbiával hasonlította össze. Edmund Stoiber, a bajor CSU vezetője „rendkívüli sajnálatát” fejezete ki. Hozzátette: „Ez Németországnak nem elfogadható besorolása.” Peter Gauweiler, a CSU parlamenti képviselője azt mondta: „Nagyon aggódunk az amerikai védelmi miniszter belső állapota miatt.” Bern Posselt, a CSU európai parlamenti külpolitikai szóvivője kijelentette: „Jelentős kockázatot hordoz magában egy olyan védelmi miniszter, aki képtelen bemérni az ellenséget.” Szerinte „Bush elnöknek ki kellene vonnia Rumsfeldet a forgalomból”.
HELSINGIN SANOMAT
Jacques Chirac francia elnök és Paavo Lipponen finn miniszterelnök közölte, hogy országaik álláspontja azonos az iraki kérdésben: „Amerikának nincs joga háborút kezdeni Irak ellen, amíg az ENSZ Biztonsági Tanácsában nem tárgyaltak a dologról”, mondta Lipponen.
BBC NEWS
A brit közszolgálati adó Kairóból küldött tudósításában kiemeli: az egyiptomiak annak ellenére Amerika-ellenesek, hogy Izrael után ők kapják a legtöbb amerikai segélyt. Az egyiptomiak szegénységük ellenére készek lemondani az amerikai pénzről. A tudósítónak nyilatkozók elmondták: nemcsak ők, de az egész arab világ a palesztin kérdés, az 1948-as „palesztin holokauszt” prizmáján keresztül ítéli meg a külvilágot. Márpedig ebben a kérdésben a külföldi hatalmak politikája elbukott.
THE NEW-YORK TIMES
„Ó, hol vannak a régi szép idők, amikor még mi, amerikaiak azért berzenkedtünk, amiért gyűlölnek bennünket az arabok! Mára a kérdés az lett, hogy miért gyűlöl bennünket mindenki?” A vezető amerikai lap utal a Time magazinban megjelent felmérésre, amely szerint arra a kérdésre, hogy „Melyik ország fenyegeti leginkább a világbékét 2003-ban?” 318 ezer megkérdezett válaszaiból a következő sorrend alakult ki: Észak Korea: 7 százalék, Irak: 8 százalék, Egyesült Államok: 84 százalék.
Menczer Tamás: Emlékszünk 2004. december 5-ére!