Ismét felkapottak és keresettek a burgenlandi falvak, csakúgy, mint a nyolcvanas években. Az eltérés pusztán annyi, hogy a Gorenje hűtők helyett az immár olcsóbb vegyi árukért, élelmiszerért, márkás égetett szeszért, ruhaneműért, illetve bizonyos tartós fogyasztási cikkekért (videokamera) utaznak át honfitársaink a szomszédos osztrák falvakba. Az utóbbi hónapokban így megugrott a forgalom Parndorf, Oberpullendorf, Eisenstadt és Oberwart üzleteiben, de nem panaszkodhatnak a kisebb határátkelők közelségében található települések sem; oda tankolni járnak át a Nyugat-Dunántúl lakói.
A benzin litere 25-30, míg a gázolaj ára 40-45 forinttal olcsóbb ugyanis Ausztriában. Franz Steindl, Burgenland tartományi elöljáró-helyettese elmondta, hogy számukra máris hazánk a legfontosabb gazdasági partner: pontosan 14 millió euró értékben vásároltunk termékeket és szolgáltatásokat 2002-ben Ausztria legkeletibb részében.
***
Vásárlási szokások. Az áfa-visszatérítéssel foglalkozó Global Refund kimutatásai szerint Ausztriában az euró tavalyi bevezetése óta megnőtt a turisták vásárlási kedve. 2002-ben fejenként átlagosan 250 eurót, vagyis az előző évinél 6,5 százalékkal többet költöttek el. Leginkább a magyarok vásárlásai nőttek. A Global Refund összesítése alapján honfitársaink adó-visszatérítése több mint 48 százalékkal nőtt 2002-ben a 2001-es adathoz képest. A cég szerint ennek az az oka, hogy Ausztria immár olcsóbb, mint hazánk.
Majdnem belehalt egy idős ember egy brutális támadásba - egy budapesti buszról rángatták le