Csirkelábról álmodó, fehér rabszolgák

Varga Attila
2003. 03. 24. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rohadt ukrán, menjél haza! – tudja, hányszor vágták ezt már itt, Magyarországon a képembe? Pedig ha visszakerestetném a családfámat, lehet, hogy kiderülne: magyarabb vagyok bármelyiküknél – mondja az asztalnál ülő nő, majd idegesen kifújja a cigaretta füstjét. Nézzük, ahogy a homályos presszócska sötétjében a füstkarikák lassan elvesztik formájukat.
Odakint a piaci forgatagban bágyadt képű asszony perlekedik két kiló krumpli árán, fonott kosarából petrezselyem zöldje hajlik ki. A mellette árusító, őszes hajú férfi, aki otthon gyártott késeket és bicskákat szeretne eladni, látszólag nem vesz erről tudomást, s egykedvűen néz maga elé. Vevőre vár, de az nem jön. Helyette szürkeség és cuppogós sártenger mindenütt.
Bent, a kiskocsmában, velem szemben három hölgy ül: ketten ötven körüliek, a harmadik, a pirosas arcú, alig lehet harmincéves. Hármójuk előtt egy kávéscsésze; megosztoznak a tartalmán. Gumicsizmás, fakult munkaruhás férfiak ténferegnek a pultnál, az ajtónyitás huzata meglibbenti a felpuffadt és itt-ott levált tapétacsíkok szélét.
Az ücsörgő asszonyok cigarettacsempészek, akik Kárpátalján élő családjuk eltartása miatt kényszerülnek megalázó módon magyarországi keresethez jutni. A piac sorait járva hajolnak oda az emberekhez, s szemérmesen, szemlesütve kérdezik: Cigarettát, cigarettát?
Katika huszonkét éven át elektromérnökként dolgozott egy beregszászi üzemben, ahol tévéadaptereket gyártottak. Tíz évvel ezelőtt tönkrement a társaság, s attól fogva a férje tartotta el, míg el nem váltak. A munkanélküliség tönkretette a házasságukat is. Társnői közül az idősebb szintén abban az elektronikai modulokat gyártó üzem alkalmazottja volt, de „öreg” lévén a gyárbezárás óta nem lelt munkahelyet. Harmadikuk egy beregszászi varrodában dolgozott, ahol olasz importra termeltek széldzsekiket. – Ötödik osztályú besorolású varrónő voltam. A kezem nyomán párhuzamosan és milliméterpontosan kellett a ruhán futnia a cérnaszálaknak – mondja. – Ez a legmagasabb besorolás, és én majdnem kétszer annyit kerestem, mint egy második osztályú minősítést kapott varrónő. Nem is panaszkodtam soha, de átértékeltem mindent, amikor egy születési rendellenesség szövődményéből adódóan beteg lett a kislányom. Nem akartak szabadságra elengedni, és döntenem kellett. A gyermekem nevelését és ápolását, és egyben a nehezebb megélhetést választottam… Ilyenkor, amikor a magyar iskolából hazamegy, a 85 éves dédi vigyáz rá. Tegnapelőtt nem ment iskolába, mert kiszakadt a cipője, s nem volt miben járnia. Ócska cipőt vettem neki 800 forintnak megfelelő hrivnyáért… Most viszont szeretném eladni a cigarettáimat, mert nagyon kell a pénz.
Katika, az egykori elektromérnök elnyomja a csikket, majd felvázolja a nap főbb eseményeit. Kiderül, hogy ma hajnalban négy órakor kelt beregszászi otthonában. Gyalog indult el a harminc kilométerre található lónyai határátkelőhöz, de szerencséjére még a városban sikerült leintenie egy agyonhajtott Moszkvicsot, és kétszáz forintnak megfelelő hrivnyáért elvitték majdnem az átkelőig. Az erdő szélénél, ameddig a kocsisor torlódik, négy kartonnyi cigarettát rejtett el a ruházatában, majd gyalogosan érkezett a vámhoz és a határőrökhöz. Az ukrán oldalon elnézőek, a magyarok szigorúak, de most mégis akadálytalanul emelték fel előtte a sorompókat. Csak azok a kishatárátlépős rubrikák bánták! A hat hónapig érvényes dokumentumban ugyanis 36 rubrika található, de a vámosok rendszeresen úgy pecsételnek, hogy egy stemplinyom két négyzetet is „felhasználjon”. Így aztán még többe kerül az utazás, mert ha a kisútlevél szemmel láthatóan „betelt”, újat kell váltani. Az asszony Magyarországon ismét stoppolt, s míg a magyar rendszámú autók sárt fröcskölve sorra elrobogtak mellette, egy ukrán rendszámú megint csak felvette. Itt már forintot fizetett, kétszázat, hogy eljuttassák egy húsz kilométerre lévő Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei településre. Az úton sikerült elkerülniük egy hídnál található határőrös ellenőrzést, most nem kötöttek bele, nem tapogatták végig rejtett kincset vagy portékát keresve. – Nagy a fegyelem. A törvény az törvény, s ha nehéz a megélhetésem, menjek Kucsmához panaszkodni – ezt mondogatják ilyenkor, de majd nézze meg egyszer, hogy milyen cigarettát szívnak ők is – suttogja az asszony.
Katika a piacon sorstársakra bukkant. Magyarokra Kárpátaljáról. Ők is cigarettát árusítanak. Nyomorultak, mint ő. Mint még néhányan itt. Mint az a kárpátaljai nénike az ABC bejáratánál, aki rendszeresen a ki tudja, honnan beszerzett kerámiavázáitól szeretne megszabadulni. Néhány napja egyszerűen összerogyott, és önkívületi állapotában csak azt ordibálta, hogy „Két napja nem ettem, jaj, de éhes vagyok, jaj, de éhes vagyok!”.
– Régebben fazekakat hordtunk át, törülközőket, fafaragványt, kerámiát, és ami még kellett: vasszeget és műanyag edényeket. Mivel ma már gyakorlatilag semmit sem lehet áthozni, a kis helyen elrejthető áruféleségek a népszerűek, mint például a cigaretta. A Prilukit 65-70 forintnak megfelelő ukrán pénzért vesszük, és 100-110 ért adjuk, a Pall Mallt és a Marlborót 130 ért, illetve 160 ért vesszük, és 160, illetve 200 forintért áruljuk. Nem nehéz kiszámolni, hogy ha jó a piacunk, 1400 forint bevételünk is lehet. Ebből viszont lejön az a négyszáz forint útipénz, amelyet az idejövetért fizetünk, és négyszáz azért, hogy hazajussunk.
– Öt-hatszáz forintot keresnek egy nap. Gondolom, otthonról hozzák a szendvicset – mondom az árva kávéscsészén felejtve szememet.
– Ha jól megy a sorunk, hozunk hazait, de gyakoribb az, hogy nem is eszünk – feleli természetes őszinteséggel.
– Itt a piacrendész gyakran kikerget a vásártérről, s gyakran jönnek a rendőrök is. Többnyire az autóból figyelnek minket, ha tehetik, nem macerálnak. Elnézőek, tudják, hogy nincs más kiút a számunkra – szögezi le az asszony.
Azért mégsem ilyen idilli ez a kép. Egyikőjüknél, a harminc év körüli aszszonynál nemrégiben 14 doboz cigarettát találtak, s előállították. A helyi rendőrőrsön hét órán keresztül várakoztatták, míg végre megérkeztek a vámosok Kisvárdáról. A bírság huszonhatezer forint volt. Nem fizette be, mert nem volt miből. Most várja a végzést, amelyben több évre is kitilthatják Magyarországról. Akkor pedig már tényleg nem tudja, hogy mihez kezd. – Korábban fehér rabszolgaként százhúsz forintos órabérért dolgoztam magyarországi ültetvényeken hajnalodástól sötétedésig, de többször megtörtént, hogy ki se fizettek minket. Azóta ezt a magányos üzletet csinálom, csempészett cigaretta árusításával foglalkozom – mondja az egykori varrónő.
A társak rágyújtanak. Katika már régi bagós, a másik nő viszont a cigarettacsempész időszakban szokott rá. Róla kiderül, volt, hogy öt doboz cigarettával jött át, mert többre nem volt „befektetni” való pénze. – Az anyám 12 éve Miskolcon él, s minden hónapban küld nekem a városka postájára ötezer forintot. Ezért jöttem át az amúgy anyagilag módfelett veszteséges útra. Élelmiszereket vettem belőle, mert itt frissebb az áru – magyarázza.
Elbeszélgetnénk még, de kint felpezsdül az élet, s lassan megérkeznek azok a többnyire idős törzsvásárlók is, akik öt forintokat is képesek alkudni egy-egy doboz cigaretta árából. Ez persze a kárpátaljai magyarok kicsiny jussából jön le, de mégsem panaszkodnak. Azzal mindnyájan tisztában vannak, hogy ha Magyarország az EU tagja lesz, az ő csempészjövedelmük megszűnik. Ennek előjele, hogy ősztől már vízumot kell szerezniük, a kérelem beadása pedig tízezer forintnak megfelelő hrivnyába kerül. Ezért sem panaszkodnak. Legyintve mondják: Majd lesz valahogy.
– Tudja, kedves, mifelénk az emberek a vasszegen is megélnek – mondja egyikük, ahogy a zöldségesstand felé közelítünk. Megállnak, és fürkészik az árakat. – Na, babot azért nem veszünk, mert drágább, mint a hús. Ha eladunk mindent, akkor viszont vasárnapi csirkelábra telni fog – szögezik le, hozzátéve: azt meg együtt esszük majd meg a kutyával.
– Cigarettát, cigarettát – mondogatják, de elfordított fejjel elsietnek mellőlük az emberek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.