Felemás „légtérvizsgálat”

Az ellenzék kivonult a honvédelmi bizottság üléséről, amely Keleti György (MSZP) javaslatára napirendre tűzte az ország szuverenitásának megsértésével kapcsolatos vizsgálatot. Simicskó István (Fidesz) szerint vizsgálóbizottság felállítása szükséges, ugyanis a szakbizottság el kívánja tussolni a kormány felelősségét az ügyben.

2003. 03. 12. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kivonultak az ellenzéki képviselők az Országgyűlés honvédelmi bizottságának tegnapi üléséről, mert szerintük ez a testület csak „alibivizsgálatot” folytathat le a rendelkezésre álló időnek és a hatáskö-rének köszönhetően. Simicskó István, a bizottság fideszes alelnöke kijelentette: külön vizsgálóbizottságnak kell lefolytatni a légtérhasználattal kapcsolatos ellenőrzést. Szerinte a kormánypárti képviselők el akarják tussolni, hogy felelősek az alkotmány megsértéséért. Rámutatott: a szakbizottságban kormánypárti többség van, a vizsgálóbizottságba viszont egyenlő számú képviselőket delegálnak az ellenzéki és a kormánypártok, így konszenzusos döntésre van szükség. A bizottság az ellenzék nélkül hallgatta meg a szakhatóságok képviselőit, akik állították, nem tudnak olyan légtérhasználatról, amely nem felelt volna meg az országgyűlési felhatalmazásoknak. Bársony András külügyi államtitkár jelezte: a Külügyminisztérium szerint nem sértették meg az ország szuverenitását. Tény ugyanakkor, a minisztérium az amerikai gépek légtérsértése miatt tiltakozó jegyzéket küldött az USA nagykövetségének.
Kiss László légügyi főigazgató nem tudott beszámolni a helikopterek előzetes repülési tervéről, de elismerte: az ellenőrzött légtéren kívül előfordulhattak olyan repülések, amelyről a légügyi szolgálatnak nincs tudomása. Lakatos László, a Honvédelmi Minisztérium főosztályvezetője bejelentette: kezdeményezik, hogy a nemzetbiztonsági szolgálatok is részt vegyenek az átrepülések engedélyezésében.
Keleti György, a bizottság szocialista elnöke az ülés után megjegyezte: a különbizottság javaslatát a testület várhatóan nem engedi általános vitára, és a szakbizottság vizsgálata után okafogyottá válik, hogy az üggyel a parlament újra foglalkozzon.
***
Aláírták a rádiótender-szerződést. A honvédelmi és a gazdasági tárca képviselője tegnap aláírta a szerződést a harcászati rádiótenderen nyertes norvég Kongsberg vállalattal. A szerződéskötés elhúzódott, mert a vesztesek közül kettő a bíróságra vitte az ügyet. A szerződés 36 milliárd forint értékű megbízást jelent a győztesnek, amelytől mintegy 10 ezer készüléket szerez be a honvédség. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.