Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a magyar légtér és a kijelölt repülőterek átengedését kérte szombaton Magyarországtól, hogy kikényszeríthesse az ENSZ Irakkal kapcsolatos határozatainak végrehajtását – jelentette be Kovács László külügyminiszter vasárnap. Közölte: a nemzetbiztonsági kabinet álláspontja szerint a légtérátengedéshez nincs szükség parlamenti határozatra, arról a kormány saját hatáskörében is dönthet. A nemzetbiztonsági kabinet azzal indokolta álláspontját, hogy 1998 februárjában elfogadott az Országgyűlés egy határozatot, amely felhatalmazta a magyar légtér használatára azokat az országokat, amelyek az Irakkal kapcsolatos ENSZ-határozatok végrehajtása érdekében lépnek fel. A javaslat indoklásában szerepelt, hogy Irak nem tartja be az ENSZ több határozatát, és ezzel veszélyezteti a térség stabilitását és biztonságát.
Kovács László a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában azt mondta: az 1998-as határozat megfelel az amerikai–brit kérésnek, és mindaddig érvényes, ameddig jogi értelemben valaki vissza nem vonja, vagy egy parlamenti döntés hatályon kívül nem helyezi. A miniszter úgy véli, hogy erre csak akkor kerülhet sor, ha Szaddám Huszein végrehajtja a Biztonsági Tanács korábbi határozatait. Kovács hangsúlyozta: az Európai Unió és a NATO tagállamainak a többsége már megadta a hozzájárulást, még Németország és Franciaország is, amelyek ellenzik a katonai akciót.
– Nem elsősorban a légtér átengedését kifogásoljuk, hanem azt, hogy a kormány mindezt alkotmányellenesen, a parlament megkerülésével tette – szögezte le a Magyar Nemzetnek Németh Zsolt, a parlament külügyi bizottságának fideszes elnöke. Hozzátette: az 1998-as országgyűlési határozat az ENSZ-határozatok végrehajtására irányult, most viszont egy olyan katonai akció indul, amelyről még nem született döntés az ENSZ Biztonsági Tanácsának részéről. A politikus cinikusnak nevezte, hogy a kormány egy ENSZ-felhatalmazás nélküli akciót támogat egy olyan régi parlamenti döntésre hivatkozva, amely ennek a világszervezetnek a határozatait kívánja végrehajtatni. Németh Zsolt szerint a kormány hadviselővé teszi az országot, miközben békepártinak nevezi magát. Mint fogalmazott, erre utal a nyolcak levelének aláírása, a légtér alkotmánysértő átengedése és az, hogy Colin Powell közlése szerint hazán rákerült a „hajlandók koalíciójának” listájára, vagyis azon országok közé, amelyek erőszakkal, ENSZ-felhatalmazás és egységes NATO-döntés nélkül akarják megdönteni az iraki rendszert.
***
Fidesz: elkötelezte magát a kormány. A Medgyessy-kormány pár órával az iraki háború kitörése előtt még békepárti szerepben tetszelgett a közvélemény előtt. Ugyanakkor Colin Powell, az Amerikai Egyesült Államok külügyminisztere Magyarországot egy sajtónyilatkozatban a nemzetközi felhatalmazás nélküli háborút nyíltan támogató országok közé sorolta – állapítja meg a Fidesz közleménye. A párt szerint a kormány az Országgyűlés megkerülésével elkötelezte magát a háború mellett, és minderről a magyar közvélemény egy külföldi sajtónyilatkozatból szerzett tudomást.
***
Századszor volt „nyitott az égbolt”. Amerikai gépek helyett a román légierő AN–30-as típusú repülőgépe végzett megfigyelő repülést tegnap a Dunántúl felett a két ország közötti Nyitott Égbolt-megállapodás keretében. Ez volt a századik olyan akció a Nyitott Égbolt történetében, amelyben magyarok is részt vettek. A gép fedélzetén 22 magyar és román repülési szakember tartózkodott. Képünk Kecskeméten, a felszálláskor készült
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó