Lehettek titkolt átrepülések

Juhász Ferenc honvédelmi miniszter bizottsági jelentésével ellentétben a szaktárcák és a hatóságok állítják: az USA nem sértette meg az ország légterét és szuverenitását – derült ki a honvédelmi bizottság tegnapi ülésén, ahol elhangzott az is: nem lehet kizárni az esetleges eltitkolt átrepüléseket sem a légterünkön.

2003. 03. 19. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Technikailag nem lehet kizárni, hogy történtek eltitkolt átrepülések Magyarország légterén, hiszen békeidőben egy bizonyos magasság – 3000 méter – felett észlelik csak a honvédség radarjai a berepüléseket – ismerte el Sági János, a honvédség veszprémi légvédelmi parancsnokságának dandártábornoka tegnap a parlament honvédelmi bizottsága ülésén. Fehér József, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára megjegyezte: a katonai gépek átrepülése ugyanakkor hivatalos engedélyek alapján folyik, és a NATO-járművek esetében a bizalmi elv érvényesül. A szuverenitásunk megsértésével a bizalom elve is sérült volna, de a kormány utólagos értékelése szerint nem egyértelmű, hogy ez megtörtént – fűzte hozzá az államtitkár.
Ismeretes: Juhász Ferenc március elsején jelentette be, hogy az amerikaiak bocsánatkérő levélben értesítették a magyar szuverenitás és a légtér megsértéséről a kormányt, mert harci helikopterek haladtak át légterünkön, amelyek – eltérve az eredetileg bejelentett útvonaluktól és rendeltetésüktől – nem Afganisztánba tartottak, hanem a constantai műveleteket segítik. Közölte azt is: a kormány szigorú tiltakozó jegyzéket küldött az amerikaiaknak.
Józsa Mátyás, a Külügyminisztérium főosztályvezetője azonban kijelentette: a tárca álláspontja szerint nincs szó szuverenitásunk megsértéséről. Az amerikaiak által hivatkozási alapnak használt, a Tartós Szabadság hadművelet támogatásáról szóló országgyűlési határozatban nincs megjelölve időkorlát vagy célállomás. Így a légterünkön áthaladhattak a gépek akkor is, ha később módosították az útvonalat és a járművek rendeltetését.
Az ellenzék érthetetlennek tartja, miért volt szükség a kormány tiltakozó jegyzékére, ha a minisztérium és a hatóságok mindent szabályosnak találtak – mondta Simicskó István, a honvédelmi bizottság fideszes alelnöke, hozzátéve: a második világháború óta nem történt ilyen eset az amerikaiakkal szemben, ezért betekintést kértek a jegyzékekbe.
Ismét bebizonyosodott: ez a kabinet a mellébeszélés kormánya, hiszen Juhász Ferenc ebben az ügyben is másként értékelte a helyzetet, mint a KM, akárcsak a Törökországnak nyújtandó védelmi eszközök esetében – emlékeztetett.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.