A Levegő Munkacsoport nehezményezi, hogy a fővárosi önkormányzat az idei évre minimális összeget irányoz elő a BKV Rt. működésének támogatására, és mindössze néhány százmillió forintot szán a fejlesztésekre, miközben a
4-es metró építésére 15,3 milliárd forintot terveznek. Ez csaknem akkora összeg, mint amennyit az előző évben a működésre kapott a BKV Rt. a fővárostól. A közlekedési vállalatnak 2003-ban 23 milliárd forintra lenne szüksége, hogy szinten tarthassa szolgáltatásait, elkerülve a további eladósodást.
A Levegő Munkacsoport 10 pontos javaslata szerint el kell hagyni a jelenlegi körülmények között luxusnak vagy kimondottan károsnak minősíthető beruházásokat, mint például a 4-es metró, amelynek megépítése előtt mindenképpen biztosítani kellene a már meglévő tömegközlekedési hálózat hatékony működtetését, fenntartását és felújítását.
A szervezet szerint minden vonalon előnyt kell biztosítani a tömegközlekedési járatoknak, buszsávokkal vagy a közlekedési lámpák megfelelő beállításával. A munkacsoport sürgetőnek tartja a Budapesti Közlekedési Szövetség (BKSZ) mielőbbi létrehozását és működtetését, és kezdeményezi úthasználati (torlódási) díj bevezetését a Budapest határánál bejövő gépkocsik részére, hogy az így befolyó forrásokat a tömegközlekedés javítására fordíthassák. A szervezet többek között azt kéri, hogy a kormány nyújtson fokozott támogatást a városi tömegközlekedés részére az autópálya-építési program visszafogásával, és szüntesse meg a közlekedéstervezéssel kapcsolatos összeférhetetlenségeket. A főváros és egyes területeinek általános közlekedési, közlekedésfejlesztési terveit ugyanis szerintük ma a Főpolgármesteri Hivatalban létrehozott külön részleg dolgozza ki, vagyis olyan cégekre vagy személyekre bízzák a tervezést, amelyek vagy akik egyes konkrét beruházások tervezésében is érdekeltek.
– A tervezőtársaságok munkáját a főváros közlekedési ügyosztálya rendelte meg, mert nincs kapacitása minden munka elvégzésére – tudtuk meg Benda Györgytől, az ügyosztály szakemberétől, aki szerint a tervezőcégeket vagy azok feladatait jogilag és pénzügyileg is különálló módon kezelik, így nincs szó összeférhetetlenségről. A 4-es metróval kapcsolatosan megjegyezte: annak megépítéséről a városvezetés már döntött, de ez nem jelenti azt, hogy ne szánnának forrásokat a felszíni tömegközlekedés fejlesztésére.
– Konkrét programjaink vannak a közösségi közlekedés előnyben részesítésére – jelentette ki Benda György, aki szerint a közlekedési szövetség is csak azért nem jöhet létre, mert egyelőre nem sikerült biztosítani a szükséges forrásokat. A főváros illetékese elmondta: egyelőre nem tervezik torlódási díj bevezetését, de London példája azt mutatja, hogy megfelelő, többéves előkészítéssel nem elképzelhetetlen a bevezetése.
Tüntetők várták Balatonalmádiban Magyar Pétert, aki a testőreiről és a külföldi támogatásról is hazudozott - videó