Nem veszünk részt a háborúban?

Az iraki válság miatt nem kell dönteni Európa és az Egyesült Államok között – jelentette ki Medgyessy Péter az Országgyűlés külügyi bizottságában. Eörsi Mátyás (SZDSZ) a francia politikát bírálva úgy vélekedett, hogy Franciaország egyszer már hibázott, amikor 1938-ban egyezséget kötött Hitlerrel.

2003. 03. 20. 0:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Medgyessy Péter kormányfő keddi távolmaradása után tegnap megjelent a bizottság előtt. Leszögezte, Magyarország polgárait semmiféle veszély nem fenyegeti a háború miatt, ennek ellenére az illetékes hatóságok megtették a szükséges óvintézkedéseket. Medgyessy megerősítette, Magyarország nem küld katonákat Irakba, ilyenformán nem is vesz részt a háborúban.
A kormányfő szerint hazánk azért szerepelhet a listán, mert több terrorizmusellenes intézkedést is hozott: átengedte a magyar légteret, segítséget nyújtott Törökországnak a védekezésben, valamint iraki ellenzékiek kiképzését engedélyezte a taszári bázison. Németh Zsolt, a bizottság fideszes alelnöke emellett emlékeztette a miniszterelnököt: a Liberation című francia napilapban „csapdának” nevezte a nyolcak leveleként elhíresült állásfoglalást, s Kovács László külügyminiszter is elismerte a hazánkban dolgozó külföldi újságírók sajtóreggelijén, a kormány több mulasztást is elkövetett a levél aláírása előtti tájékozódás tekintetében. A felvetésre a kormányfő nem reagált. A miniszterelnök megemlítette, Jacques Chirackal történt, néhány nappal ezelőtti megbeszélésén szóba került a nyolcak levele, Irak ügye és a magyar EU-csatlakozás ratifikációja is. Megerősítette, hogy a francia elnök továbbra is támogatja hazánk tagságát, s nem kérdőjeleződött meg a ratifikáció a háborúval kapcsolatos nézetkülönbségek miatt. Ezzel ellentétben Kelemen András, a bizottság MDF-es tagja az oly sokat emlegetett párbeszédet hiányolta a levél aláírása kapcsán. Elmondta, a kontinens jövőjével foglalkozó európai konvent munkájának részeseként úgy látta, a megosztottság már az intézmény működését is veszélyezteti. A kormányfő úgy vélte, a levél aláírásával tevékenyen hozzájárult az európai dialógus kialakulásához, az egységes európai kül- és biztonságpolitikai álláspont létrehozásához. Leszögezte: Magyarország akkor is részese lenne a megosztottságnak, ha a másik oldalon állna, vagy nem foglalna állást a kérdésben.
Eörsi Mátyás, a bizottság SZDSZ-es tagja felszólalásában a francia politikát kárhoztatta az egység megbontásával, s emlékeztetett Chamberlain 1938-as, Hitlerrel való megegyezésére, amelytől mindenki a békét várta, de a háború bekövetkezett. A honatya szerint „fel kell venni a kesztyűt”, és a kormánynak meg kell győznie a közvéleményt a fellépés szükségességéről.
A kormánypárti képviselők egyébként teljes támogatásukról biztosították a kormány politikáját, az ellenzék szerint viszont Magyarországról olyan kép alakult ki a nagyvilágban, hogy feltétlen támogatója az ENSZ-felhatalmazás nélküli, Irak elleni támadásnak. Rockenbauer Zoltán, a bizottság fideszes alelnöke szerint a kormány politikája „sodródó”, azaz minden esetben – legyen szó akár Brüsszelről vagy Washingtonról – az erősebb nagyhatalom véleményével ért egyet. Hozzátette, a mostani helyzetben, mivel az Európai Unió és az Egyesült Államok érdekei egymással ellenkeznek, a magyar kormány a nagyobb hatalom mellé állt.
***
Utcai tiltakozásra kész a Szövetség a Nemzetért. Az iraki konfliktus békés megoldását sürgette az Orbán Viktor által vezetett Szövetség a Nemzetért Polgári Kör. Elhatározták, hogy amennyiben az amerikai háborús politika folytatódik, és a magyar kormány ezzel közösséget vállal, akkor háborúellenes béketüntetést szerveznek. A testület tegnapi ülésén elfogadott nyilatkozata szerint egyetértenek az európai népek többségének véleményével és azokkal a kormányokkal, amelyek nem járultak hozzá, hogy egyoldalú nagyhatalmi erőszak érvényesüljön a világban. Ezért elítélik a magyar kormánynak mindazon lépéseit, amelyek a közvélemény és az európai szövetségesek álláspontjával szemben az amerikai háborús politikát támogatják. Mint az a dokumentumban olvasható: „Követeljük, hogy a kormánykoalíció képviselői által oly gyakran emlegetett humanizmus követelményeit a magyar kormányzat feltétlenül tartsa szem előtt.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.