Egy alsórákosi telepre szállítják át a MÁV budapesti, kőbányai telepéről a leégett Budapest Sportcsarnok (BS) 40 ezer tonnányi bontási hulladékát. A Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom nevű környezetvédelmi szervezet aktivistái követték a munkákat végző teherautókat, és azt tapasztalták, hogy a szerintük veszélyes hulladékkal, azaz súlyosan rákkeltő azbesztvakolattal szennyezett sittet egy másik lerakóba szállítják, amely a zuglói Szőnyi úton, egy kertvárosi környezetben lévő lakótelep közelében található.
A szervezet szerint ezt annak dacára teszik, hogy egyik alapítójuk nemrég rendőrségi feljelentést tett, amiért a BS hulladékát alkalmatlan technikával próbálták meg mentesíteni az azbeszttől, így az még mindig veszélyes hulladéknak számít. A szállítást végző cég – állítják – ennek eredményeképpen nem csak a munkatársainak, hanem a szállítási útvonal és a lerakó környékén élők egészségét is veszélyezteti.
– Kezdeményeztük a rendőrségen a szállítás azonnali felfüggesztését, mert a hulladékot nem mentesítették a rákkeltő azbeszttől, ráadásul a törmelék bizonyítéknak számít a közelmúltban indult bűnügyi eljárásban – hangsúlyozta Csuja László, az ökoszociális mozgalom egyik alapítótagja, aki közölte: a szervezet a Munkabiztonsági Főfelügyelőségnél is bejelentést tett foglalkoztatás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés gyanúja miatt. Elmondta, hogy a Rákosrendezői pályaudvar környezetében nem találtak olyan berendezéseket, amelyekkel a feldolgozást, vagy mentesítést el lehetne végezni.
Csoltó Sándor, a szállítást alvállalkozójával, a Metzger Trans Kft.-vel végeztető Transagent Kft. vezetője ugyanakkor azt állította, hogy a BS törmelékét úgynevezett kalapácsmalmokkal feldolgozzák, és az őrleményt útalapként használják fel. Csoltó tájékoztatása szerint a helyi önkormányzattól kapták a megbízást a munkára, amelyet az új sportcsarnokot építő francia Bouygues Rt. és a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium finanszíroz. A cégvezető leszögezte: minden szükséges engedéllyel rendelkeznek a szállításhoz és a feldolgozáshoz, de a környezetvédelmi hatóságtól nem kellett hozzájárulást kérniük, mert a hulladékot korábban „vizes lemosó eljárással” már mentesítették az azbeszttől.
Ennek ellentmond, hogy a Másik Oldal Ökoszociális Mozgalom múlt hét csütörtökön, a parlament előtt rendezett demonstrációjára mintát hozott a BS-hulladékból, amelyen láthatóak voltak az azbesztvakolat foszlányai. Elértük a Metzger Kft.-t is, ahol állították: a Szőnyi úti telephely a cég tulajdona, a hulladékkezelést pedig rendben elvégzik.
A Közép-Duna-völgyi Környezetvédelmi Felügyelőség (KDKF) nem tud a hulladék elszállításáról, mert a hatósághoz ilyen kérés nem érkezett – tudtuk meg Pallagi Andrástól, a KDKF hulladékgazdálkodási osztályvezetőjétől, aki nem adott egyértelmű választ arra a kérdésre, hogy jelenlegi állapotában is veszélyes hulladéknak számít-e a BS törmeléke. Az osztályvezető csak annyit közölt: a mentesítési folyamat zajlik, de végérvényesen csak akkor zárul le, ha a hulladékot elszállítják vagy feldolgozzák.
Nem árult el többet az ügyről Vas Barnabás, a kerületi vagyonkezelést végző Kőbányai Ingatlanfejlesztő Kft. vezetője sem. Elmondta: az önkormányzat tudomása szerint a sittet mentesítették a veszélyes hulladékoktól, ezért a képviselő-testület megbízta a vagyonkezelőt a szállítás lebonyolításával. A munkára pályázatot írtak ki, de közbeszerzés nem történt.
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást