A 025880-as számú fuvarlevél: 1 db hulla

Stefka István
2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

E lap hasábjain jelent meg 2003. január 29-én Anatómiai kísérletek ’56-os kivégzetteken? – címmel egyik írásom, ami néhány orvosban felháborodást, értetlenséget, másokban érdeklődést, visszaigazolást, sőt az egyik neves igazságügyi orvos szakértőben az esetek kapcsán további kutatás igényét váltotta ki. Talán a cikk hatására személyes találkozóra invitált egy eddig évtizedekig hallgató ember, akinek az édesapja a Szegedi Fegyház és Börtönben (Csillag börtön) 1958. június 13-án különös körülmények között meghalt.
Az 1956 utáni terror, a bosszúhadjárat újabb rémtörténete akár itt is kezdődhetne, de érdemes visszatekinteni arra is, hogy ez a személyes tragédia miként kezdődött. A félelem még mindig benne van az emberekben, mert beszélgetőpartnerem arra kért, hogy édesapja és a család vezetéknevét ne említsem. Ezt tiszteletben tartom.
– Hétéves volt, amikor az édesapját elvitték. Mire emlékszik?
– 1957. március 15-én éjjel két órakor erős zaj hallatszott a lépcsőházból, majd dörömböltek az ajtón. Anyám kelt fel, de szabályosan rárúgták az ajtót, és öten ellepték a lakást. A gyerekszobába jöttek be először, az öcsémmel erre riadtunk fel. Mindenkinek fegyver volt a kezében. Arra emlékszem, hogy elkezdtek a lakásban fel-alá járkálni, kinyitották a szekrényajtókat, kirángattak belőlük mindent. Apámat az íróasztala mögé parancsolták, onnan nem mozdulhatott, minket, gyerekeket pedig a dupla szélességű szülői ágyra parancsoltak, ott ültünk rémülten, a kutyánk az ágy előtt hevert, anyám a fotelben ült. Miután mindent felforgattak, két óra múltán apámat elvitték.
– Mi volt a bűne az apjának?
– Ez jó kérdés. Szerintem nem volt bűne. Ráfogták, hogy MUK (Márcisuban Újra Kezdjük) röplapokat terjesztett, egy ilyen röplapot találtak is a zakója zsebében. Egyébként nem sokkal később a Népakarat című újság ezt így tálalja, pontosan idézem: „…a Belügyminisztérium illetékes szervei röplapterjesztő társaságot fogtak le. A társaság tagjai a röplapokat írógépeken sokszorosították és hólabdaszerűen küldték szét. Felhívták a lakosságot, hogy ne olvassák az újságokat, valamint március 15-re és április 4-re provokációs felhívásokat közöltek… Kik ezek, akik még mindig a kormány ellen izgatnak és az ellenforradalmat visszasírják? Ivánka Gábor a III. sz. Építő Gépgyártó Vállalat technikusa, apjának 1700 holdja volt. H… Géza ( ez apám!) beférkőzött a Temetkezési Vállalat munkástanácsába és saját magát osztályfőnökké léptette elő. Apja Horthy alatt főjegyző volt. Ruzicska Irma és Nagy Margit apácák voltak, legutóbb vendéglátóiparban dolgoztak.”

– Az újságból is kiderült, hogy az ön nagyapja Horthy alatt budapesti főjegyző volt, emiatt az édesapját „B” listázták. Tehát már eleve gyanús embernek számított?
– Annak. Függetlenül attól, hogy ő is megszenvedte a háborút, s csak 1946-ban jött haza. Mint klerikális reakciós elem, valamint az apjának a múltja miatt, aki fővárosi főjegyző volt – mellesleg 1941-ben nyugdíjba vonult –, nos ezek a tények nagyban befolyásolták édesapám további életét. Apám a Temetkezési Intézetnél kapott munkát. 1956-ban, a forradalom alatt ott volt a tüntetéseken, de igazából szerepet nem vállalt. Szökött kiskatonákat bújtatott a pincében, ami vádpontként is szerepelt.
– Édesapját elhurcolták. Kisgyerekként honnan tudta meg a részleteket?
– Egyrészt édesanyám mesélte el, másrészt gimnazista koromtól kezdve elkezdtem gyűjteni, megszerezni azokat az iratokat, dokumentumokat, amelyek apámra vonatkoztak. Apámat 1957 decemberében ítélték el 2 év 6 hónapra a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló mozgalomra való felhívás bűntette vádjával. Először a Mosonyi utcai rendőrlaktanyában tartották, majd elszállították Szegedre, a Csillag börtönbe. Közben egy kormányrendelet révén úgy nézett ki, hogy apám büntetését felezik, és 1958 júniusában hazaengedik. Kaptunk fülest is, hogy mikor érkezik, itthon óriási sütés-főzés kezdődött, az egész család a megérkezése pillanatára várt. Apám helyett azonban egy szűkszavú távirat érkezett a következő szöveggel: „Értesítem, férje Szeged Marx tér 13. sz. alatt meghalt. Kedden lesz a temetés – Parancsnok”

– Nem is volt aláírva a börtönparancsnok neve?
– Nem. Az sem, hogy ezt a táviratot a börtönből küldték. Mi tudtuk, hogy a Marx tér 13. sz. alatt a Csillag börtön van. Június 13-án apám meghalt, a táviratot másnap kaptuk. Nem lehet elmondani azt a döbbenetet és fájdalmat, ami akkor ért bennünket. Hétfőn az édesanyám, apám bátyja, anyám nővére és én Szegedre utaztunk. Mindjárt a börtönbe mentünk, ahol érdeklődésünkre a lépcsőn állva, csizmában, hüvelykujját az antantszíjba bedugva, fejünk fölé magasodva ordított egy tiszt: Mit akarnak maguk itt? Ilyen nevű ember, mint H. Géza, nincsen. Ugyanis „hozzátartozó nem lévén” az ismeretlen elhunytat átszállították a szegedi bonctanra.
– Akkor mit jelentett a távirat?
– Ez máig rejtély maradt. Ezek után mindannyian kimentünk a bonctanra. Apám az utolsó években a budapesti Temetkezési Intézet egyik irodavezetője volt, és eléggé jóban volt a boncoló orvosokkal. Talán ez volt a szerencse, mert az egyik orvos felismerte, igaz, majdnem későn, mert akkor már eltávolították a testétől a fejét.
– Ezt ki látta?
– Édesanyám és a nagybátyám. Engem nem engedtek be, bár akkor már nyolcéves voltam. A lényeg, hogy a további kísérleteket leállították. Miután anyám igazolta, hogy a férjéről van szó, a börtönparancsnokság úgy döntött, hogy apámat egy óra múlva eltemetik a szegedi rabtemetőben. De mire kiértünk a rabtemetőbe, a rabomobil már kanyarodott ki a temetőből. Az őr azt mondta nekünk egy kis halomra az árokparton, hogy ott van apám elhantolva.

– Ez volt a végtisztesség, hozzátartozók nélkül?
– Ez volt. Nagybátyám jogászként próbált jogorvoslatot találni a megyei ügyészségen, de sikertelenül. Ezután hazautaztunk. Már csak egyetlenegy valamit szerettünk volna, hogy apám holttestét hazaszállíthassuk és tisztességgel eltemethessük. Minden fórumot végigjártak anyámék, szerették volna a halál okát megállapíttatni, de két évig csak az elutasítás volt a válasz, és az ügyet mindig egy magasabb fórumhoz passzolták. Néhány hivatalos levelet érdemes idézni: A BM. BV. Parancsnokságtól a következőt írták: „Értesítem, hogy kérelmét, melyben férje exhumálását kéri, illetékes intézkedés végett a szegedi megyei ügyészséghez tettem át.” Majd a Csongrád Megyei Ügyészség ezt a választ küldi anyámnak: „…a kérelembe foglaltak a fennálló rendelkezések értelmében nem teljesíthetők”. Az Igazságügyminisztérium hatáskör hiányában a panaszunkat nem vizsgálhatta, és 1958. augusztus 18-án azt írta: „…beadványát illetékes eljárás végett a Legfőbb Ügyészséghez tettem át. Aláírás, dr. Majtényi László főelőadó.” Végül 1960. november 21-én meghallgatásra találtunk. A Csongrád megyei főügyész, Erdélyi István határozatot hozott: „…a holttest exhumálásával és Szegedről Budapestre történő szállításával kapcsolatban felmerülő költségek özv. H. Gézánét terhelik. A holttest kiadását az érvényben lévő rendelkezések nem zárják ki, ezért a holttest kiadása indokolt.”
– Közben miből éltek?

– Mivel apám politikai elítélt volt, ezért árvajáradék nem járt nekünk, anyámnak elutasították az özvegyinyugdíj-kérelmét. Nehezen éltünk, anyám feketén dolgozott.
– Megtudták-e, hogy mi volt a halál oka?
– Apám egyik cellatársa, egy szerzetes, 1965-ben szabadult. Felkeresett bennünket, és elmesélte, hogy apámat halálának napján a börtönkórházba vitték. Közölték vele, hogy szabadulni fog, de előtte egy „fertőtlenítő” injekciót fognak neki beadni. A cellatárs még azt is elmondta, hogy apám jókedvű volt, és az orvosi kezelés előtt kenyérből gyúrt sakkfigurákkal játszottak. Az injekció után apám néhány perc múlva rosszul lett, kiverte a veríték, fulladozott, és meghalt.
– Ön szerint megölték?
– Ezt én a mai napig így érzem, de nem tudom bizonyítani. Lehet, hogy olyasmit tudott, ami miatt el kellett tenni láb alól…
– Hogyan került haza az édesapja holtteste?
– Azzal a feltétellel, hogy a szállítás költségeit az özvegy, azaz édesanyám állja. A szállítólevél szerint a fuvardíj 868 forint 20 fillér volt, amit anyám ki is fizetett. 1960 decemberében hozták fel Szegedről apámat. Egy vasúti vagonban egy koporsó volt, amit a fuvarlevél is igazol, miszerint az 1 db hulla bevallott súlya 150 kg és a rakományt átvették december 9-én a Józsefvárosi teherpályaudvaron. Ekkor már tízéves elmúltam, ott voltam az átvételnél. Emberi jogokról itt szó sem lehetett. Úgy zajlott az egész, hogy a koporsó mellett egy fegyveres őr állt. Erre az időre oda volt rendelve a Farkasréti temetőből a halottszállító kocsi. Ez a bizonyos őr átszállt a halottszállító kocsiba, az apám kvázi díszkísérettel érkezett meg Farkasrétre. A temetésen a lezárt fémkoporsó mellett végig ott állt az őr.
– Exhumálás nem volt?
– Erről szó sem lehetett. Soha nem tudtuk meg, hogy miért halt meg apám. Miután meg sem tekinthettük, én a mai napig nem tudom, hogy ki fekszik a koporsóban. Ennek ellenére nekem ez az apám sírja… A Történeti Hivatalból kikért papírokból majdnem mindent nyomon lehet követni. Csak éppen apám halálának idejéről nincs semmi dokumentum… Bár a Fővárosi Bíróság 1989. december 11-én apám elítéltetését az 1989. XXXVI. tv. 1. §-a alapján semmisnek nyilvánította, én már érzelmi és kegyeleti okokból soha nem akarom megbolygatni a sírját. Nekem az a két négyzetméter jelenti az anyaföldet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.