Négy-ötszáz egészségügyi dolgozót, köztük ápolónőket, nővéreket és kiszolgálószemélyeket szólítottak fel a Honvédkórházban, hogy legyenek szerződéses katonák, ezzel is növelve az állománylétszám mutatóit – tudta meg lapunk. Értesüléseink szerint a munkatársaknak magasabb fizetést ajánlottak. Azt viszont kilátásba helyezték: ha nem vállalják a szerződéses katonai szolgálatot, előbb-utóbb megválnak tőlük.
Hetei Péter, a Honvédkórház parancsnoka cáfolta információinkat, azt viszont elismerte, hogy több száz dolgozó szerződéses katonaként végzi a munkáját a jövőben. Állítása szerint nem köteleztek senkit az új szerződés megkötésére, a beléptetés kizárólag önkéntes alapon történt, az ügy további részleteiről azonban nem kívánt telefonon nyilatkozni.
Havril András, a vezérkari főnök helyettese ugyanakkor a parlament honvédelmi bizottságának tegnapi ülésén azt hangsúlyozta, hogy az önkéntes haderőre való áttérés kapcsán megfelelő számú – a mostani létszám több mint kétszeresének megfelelő – szerződéses katonát lesz képes felvenni a Magyar Honvédség, a sorállományú katonák 2004. év végi leszerelésével pedig az általuk ellátott feladatok pótlását is meg tudják oldani.
Simicskó István, a testület fideszes alelnöke leszögezte: a sorkatonaság eltörlése nem NATO-kötelezettség, és nem indokolja a megváltozott biztonságpolitikai környezet sem.
Katonai terepjárók a Rábától.
Tegnap aláírták azt a keretszerződést és ellentételezési megállapodást, amelynek értelmében a Rába Jármű Kft. több ezer katonai terepjárót szállít a Magyar Honvédségnek a következő tizenöt évben. A Rába vállalta: a járművek importhányadértékének 170 százalékát elérő ellentételezést teljesít, és 15,4 milliárd forint értékű befektetéssel haditechnikai célokat szolgáló járműipari beruházást hajt végre. (H. Gy.)
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha