Betonszarkofág kerülhet Paksra

A vegyészeti osztály egykori döntése miatt alakultak ki azok a lerakódások, amelyek tisztítóberendezés beszerzését indokolták, és így közvetve súlyos üzemzavart eredményeztek a paksi atomerőműben – erősítették meg szakértők korábbi értesüléseinket. Az elhárításhoz manipulátorokat használnak, de előfordulhat, hogy betonszarkofágot kell emelni.

2003. 04. 24. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pakson az atomerőmű gőzfejlesztőiben már évekkel ezelőtt lejárt élettartamú részegységeket kellett kicserélni, de a személyzet magas sugárterhelésének megakadályozására vegyi anyagokat keringtettek a rendszerben, hogy annak faláról leoldják a sugárzó anyagokat – tudtuk meg. Szakértők tájékoztatása szerint arra azonban nem gondoltak, hogy ezzel az eljárással leoldódik a vas-oxid is, amely szennyeződést okoz a fűtőanyag-kötegekben. Amikor először elrendelték a kazetták tisztítását, csak hét köteget tisztítottak egy ütemben. Az erőmű élére került új vezetés azonban 2002-ben kötött egy kapacitásnövelésről szóló szerződést a Framaton ANP-vel, és az általuk legyártott új tisztítóberendezésben már harminc kazettát kezdtek el letakarítani egyszerre, de ez többek szerint már kritikus tömegnek számít, és fokozza a veszélyt egy üzemzavar esetén.
Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatóhelyettese – aki maga is az elhárításon dolgozik – alátámasztotta, hogy a lerakódások a gőzfejlesztőben történt korábbi tevékenység miatt következtek be. Az új tisztítóberendezés működési hibájának okát azonban még nem találták meg, így akár egy évig is eltarthat az elhárítás – tette hozzá. Vöröss Lajos, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettese a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy távműködtetésű manipulátorral emelik ki a sérült kazettákat, de végső esetben betonszarkofágot is felhúzhatnak.
Szakértők szerint a paksi üzemzavar néhány elemében hasonlít a Three Mile Islanden történt balesethez, amikor emberi mulasztás miatt nem jutott elég hűtőanyag a reaktorba. Később víz ért a fűtőelemek burkolatát alkotó cirkóniumhoz, melynek nyomán hidrogén szabadult föl, ami robbanást okozott. Pakson is nagy valószínűséggel az okozhatta az üzemzavart, hogy a hűtővíz nem tudott eljutni a tartály minden részébe, de a szakemberek szerint jelenleg nálunk ez nem okozhat robbanást.
***
Fidesz: a kormány mellébeszélt. Pokorni Zoltán (Fidesz) szerint a kormány a történteket követő első napokban mellébeszélt, nem adott megfelelő információkat az érintetteknek. – A kabinet a napokban döntött az atomerőmű állami tulajdonosának magánosítása mellett, ami elfogadhatatlan, már csak azért is, mert a mostani esetből is látható, hogy milliók életét érinti a paksi erőmű működése – fejtette ki Pokorni. Koltai Tamás, a Tolna megyei Fidesz elnöke a hiányos tájékoztatásról szólva elmondta: az erőmű műszaki vezérigazgató-helyettesének, Hetzmann Albertnek még kérdéseket sem tehettek fel a szekszárdi közgyűlésben. A Tolna megyei elnök szerint a környék lakosságát fel kell készíteni, hogy mit tegyen, ha mégis bekövetkezik egy katasztrófa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.