Pakson az atomerőmű gőzfejlesztőiben már évekkel ezelőtt lejárt élettartamú részegységeket kellett kicserélni, de a személyzet magas sugárterhelésének megakadályozására vegyi anyagokat keringtettek a rendszerben, hogy annak faláról leoldják a sugárzó anyagokat – tudtuk meg. Szakértők tájékoztatása szerint arra azonban nem gondoltak, hogy ezzel az eljárással leoldódik a vas-oxid is, amely szennyeződést okoz a fűtőanyag-kötegekben. Amikor először elrendelték a kazetták tisztítását, csak hét köteget tisztítottak egy ütemben. Az erőmű élére került új vezetés azonban 2002-ben kötött egy kapacitásnövelésről szóló szerződést a Framaton ANP-vel, és az általuk legyártott új tisztítóberendezésben már harminc kazettát kezdtek el letakarítani egyszerre, de ez többek szerint már kritikus tömegnek számít, és fokozza a veszélyt egy üzemzavar esetén.
Aszódi Attila, a Budapesti Műszaki Egyetem Nukleáris Technikai Intézetének igazgatóhelyettese – aki maga is az elhárításon dolgozik – alátámasztotta, hogy a lerakódások a gőzfejlesztőben történt korábbi tevékenység miatt következtek be. Az új tisztítóberendezés működési hibájának okát azonban még nem találták meg, így akár egy évig is eltarthat az elhárítás – tette hozzá. Vöröss Lajos, az Országos Atomenergia Hivatal főigazgató-helyettese a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy távműködtetésű manipulátorral emelik ki a sérült kazettákat, de végső esetben betonszarkofágot is felhúzhatnak.
Szakértők szerint a paksi üzemzavar néhány elemében hasonlít a Three Mile Islanden történt balesethez, amikor emberi mulasztás miatt nem jutott elég hűtőanyag a reaktorba. Később víz ért a fűtőelemek burkolatát alkotó cirkóniumhoz, melynek nyomán hidrogén szabadult föl, ami robbanást okozott. Pakson is nagy valószínűséggel az okozhatta az üzemzavart, hogy a hűtővíz nem tudott eljutni a tartály minden részébe, de a szakemberek szerint jelenleg nálunk ez nem okozhat robbanást.
***
Fidesz: a kormány mellébeszélt. Pokorni Zoltán (Fidesz) szerint a kormány a történteket követő első napokban mellébeszélt, nem adott megfelelő információkat az érintetteknek. – A kabinet a napokban döntött az atomerőmű állami tulajdonosának magánosítása mellett, ami elfogadhatatlan, már csak azért is, mert a mostani esetből is látható, hogy milliók életét érinti a paksi erőmű működése – fejtette ki Pokorni. Koltai Tamás, a Tolna megyei Fidesz elnöke a hiányos tájékoztatásról szólva elmondta: az erőmű műszaki vezérigazgató-helyettesének, Hetzmann Albertnek még kérdéseket sem tehettek fel a szekszárdi közgyűlésben. A Tolna megyei elnök szerint a környék lakosságát fel kell készíteni, hogy mit tegyen, ha mégis bekövetkezik egy katasztrófa.
Kamala Harris vezető tanácsadója leleplezte az amerikai közvéleménykutatók hazugságát