Pakson megindult az atomerőműben a törött üzemanyagkötegek kiemelésének előkészítése, de egyelőre csak az áramlástani vizsgálatokig jutottak – értesült a Magyar Nemzet. Úgy tudjuk, az orosz szakértők a jövő héten érkeznek Paksra, de szükség lesz a tisztítótechnológiát szállító francia–német Framatome ANP segítségére is, mert a cégnek van olyan manipulátora, amellyel modellezhetik az egyes folyamatokat.
A 2-es blokkot május 6-án kívánták újraindítani, de ezt a szakértők nem engedélyezték annak ellenére, hogy információink szerint a közvélemény megnyugtatása végett ezt kezdeményezte az erőmű műszaki igazgatója. A helyszínen dolgoznak a Budapesti Műszaki Egyetem és a Központi Fizikai Kutatóintézet szakemberei is. A felmérések elvégzése után valószínűleg ólomládákba, majd hermetikusan zárt konténerekbe helyezik és ideiglenes tárolóba rakják a széttört kazettákat. Ez a munka sokáig eltarthat, hiszen még nem végeztek hasonló feladatot. A vezetők által elhanyagolt lerakódásból származó gondok a szakemberek szerint több százmilliós károkat okozhattak, és a 2-es blokk újraindításának késése további ötvenmilliós veszteséget jelenthet naponta.
Amon Ada, az Energiaklub vezetője az erőmű vezetőjétől kapott levélre hivatkozva azt nyilatkozta a tv2-nek, hogy a paksi üzemzavar néhány hónapon belül a második hasonló műszaki hiba volt, de a korábban észlelt rendellenességet elhallgatták. Kováts Balázs cáfolta, hogy az erőmű vezetése levelet küldött volna az Energiaklubnak.
A radioaktív gáz még szivárog az erőmű kéményéből, de az Országos Atomenergia Hivatal közleménye szerint csökkent a sugárzás mértéke. Pakson vizsgálódik a Környezetvédelmi Főfelügyelőség és a környezetvédő szervezetek is, de eddig nem mértek káros sugárzást. A hivatalos közlés szerint a talajminták sem mutattak eltérést a megszokottól.
***
Nem történt semmi, de az is csökkent?
*
Április 11., péntek: Radioaktív gáz megjelenése miatt felfüggesztették a 2-es blokk reaktorának karbantartási munkálatait a paksi atomerőműben. A radioaktív gáz a tisztítórendszerben lévő harminc fűtőanyagköteg valamelyikének kismértékű tömörtelenségére utal. (Kováts Balázs, az erőmű tájékoztatási vezetője. (MTI)
*
Április 12., szombat: A paksi atomerőmű 2-es blokkjának reaktorcsarnokában javultak a munkakörülmények, folytatódnak a gázszivárgás miatt felfüggesztett karbantartási munkák, megkezdődik a fűtőanyag visszatöltése a reaktorba. A nemzetközi nukleárisesemény-skálán a 2. fokozatba sorolták az üzemzavart. (Kováts, MTI)
*
Április 17., csütörtök: Új fejlemény nem történt a paksi atomerőmű 2-es blokkjánál, csak világossá vált, hogy mennyire sérültek a tisztítóberendezésben elhelyezett fűtőelemek, ezért kellett az eseményt a nemzetközi skála 2-es fokozatából a 3-as fokozatba átminősíteni – állította Lux Iván, az Országos Atomenergia Hivatal baleset-elhárítási szervezetének vezetője. Szerinte a sérült fűtőelemekből származó és a szellőzőkéményen át távozó gáz okozta radioaktivitás mérhető, de annak mértéke olyan kicsiny, hogy a vállalat dolgozóira és a lakosságra semmilyen veszélyt nem jelent. (MTI)
*
Április 17., csütörtök: Feltehetően mind a harminc kazetta erősen deformálódott, burkolata felnyílt. (Kováts, MTI)
*
Április 17., csütörtök: Az Országos Atomenergia Hivatal és az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye szerint a fokozottan károsodott fűtőelemek biztonságos kezelése számos új problémát vet fel. (MTI)
*
Április 18., péntek: Az a sugárzás, amely a paksi lakosságot érte az elmúlt napokban az atomerőműben történt súlyos üzemzavarral összefüggésben, ezredrésze annak, amit egy röntgenvizsgálat elvégzésekor kap az emberi szervezet. (Kováts, MTI)
*
Április 19., szombat: Nem tartanak attól, hogy ellenőrizetlen láncreakciós folyamat indul be. (Kováts, MN)
*
Április 20., vasárnap: Az atomerőmű egyik dolgozójának le kellett vágni a hajából egy tincset, és a szakállát is leborotválták, mert szennyeződés érte. (Kováts, MTV)
*
Április 21., hétfő: A sérült fűtőelemeket jelenleg több száz köbméter víz veszi körül, amelyhez a napokban jelentős mennyiségű borsavat adagoltak. A borsav elnyeli a maghasadást beindító neutronokat, megakadályozva, hogy a tartályban kedvezőtlen reakciók menjenek végbe. (Kováts, MTI)
Itt vannak a legújabb kormányzati bejelentések - élőben a Kormányinfó