Állandóan gondokkal küzd a Paksi Atomerőmű Rt., mert nehezen tudják megtisztítani a fűtőanyagkötegeket a lerakódott korróziós szennyeződésektől – támasztotta alá értesüléseinket Amon Ada, aki szerint a tv2 tévesen tájékoztatta a nézőket, mert csak ennyiben lehet összefüggést találni a létesítmény 3-as blokkjának tavalyi leállása és a tisztító eljárás során tapasztaltak között. A környezetvédő úgy tudja: a fűtőanyagkötegekben lerakódott magnetit akadályozta a hűtőfolyadék áramlását, és a rendellenesség miatt az Országos Atomenergia Hivatal (OAH) már húsz százalékkal csökkentette a 3-as reaktor teljesítményét. Az erőmű vezetése a rendszer tisztítása mellett döntött, de feltehetőleg már későn.
A lerakódás okát a mai napig nem ismerik pontosan a vezetők. A szennyezés miatt rendelték el a 2-es blokk mostani gondokat okozó tisztítását is, de a hatodik töltet takarítása után a rendszert hűtés nélkül hagyták, így akkora hő termelődött, hogy nemcsak a kazetták, hanem maga az egész tisztítókonténer is deformálódott.
*
Ennek köszönhető, hogy sokáig képtelenek voltak leemelni a tartály fedelét, és a daru egyik kötele el is szakadt. Amikor a művelet mégis sikerült, akkora hősokk érte a kazettákat, hogy az azokban lévő fűtőanyagpálcák is eltörtek, és a bennük lévő radioaktív kapszulák is elszabadultak.
Mint arról beszámoltunk, jelenleg az ellenőrizetlen anyagokat bórsavval hűtik, hogy megakadályozzák a láncreakciót, a gázok további áramlását pedig egy fóliasátorral akadályozzák meg. A törött elemeket távmanipulációval kívánják visszahelyezni, de ez egy évig is eltarthat. Amon Ada szerint ha ez nem sikerül, az egész tisztítóberendezéssel együtt kell kiemelni a kötegeket, de ekkora méretű, nagy aktivitású anyagot ma nem tudnak tárolóban elhelyezni hazánkban. Az Energia Klub vezetője szerint az erőmű vezetésének és az Országos Atomenergia Hivatalnak azonnal hármas fokozatú üzemzavarnak kellett volna minősíteni az esetet, hiszen ezt kell tenni, ha olyan hiba történik, amely az elhárítás folyamán súlyosabbá válhat. Kérdéses egyelőre az is, hogy ki engedélyezte a radioaktív gáz kiengedését a 2-es blokk kéményén, amikor a szakértő szerint erre nem volt feltétlenül szükség.
A helyiek közül sokan úgy vélik, a sorozatos mulasztásokban az is közrejátszhatott, hogy a választások után menesztett igazgatósági tagok helyére több esetben nem szakembereket, hanem pártkatonákat ültettek, így például Faller Dezsőt, az MSZP paksi elnökét, illetve Jobban Zoltánt, az SZDSZ megyei elnökét. Amennyiben a 2-es blokkot nem sikerül egy évig újraindítani – az a jelenlegi károk és a hibaelhárítás költségeit is számolva – legalább húszmilliárd forint kárt okoz az erőműnek és az államnak.
Kocsis István, a Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója ugyanakkor tegnap azt jelezte Szili Katalinnak, az Országgyűlés elnökének telefonon, hogy az üzemzavar miatt az atomerőmű kárigényt kíván érvényesíteni a tevékenységet végző, külső céggel szemben, de azt nem említette, hogy az esetnek lesznek-e személyi konzekvenciái és benyújtja-e a lemondását.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha