Ezerötszáz liter, 90 százalékos ipari hypo került egy autóbaleset következtében egy teherautó platójáról múlt hét csütörtökön a Balatonba folyó Kétöles-patakba. Információink szerint a tartályokat nem megfelelően rögzítették a gépjárművön.
Zöld János, a Veszprém Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság igazgatója elismerte, hogy a szállítóedények anyaga és rögzítése nem teljesen felelhetett meg a veszélyes anyagok szállítására vonatkozó szabályoknak, de mint elmondta, ezt a rendőrségnek kell kivizsgálnia.
Tóth Zoltán, a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság szóvivője lapunknak nem árulhatott el semmit a vizsgálat részleteiről, de azt elmondta: Szigliget és Balatonederics között, a 71-es főúton egy kanyarodásra várakozó Skoda személykocsiba ütköző teherautó a hídkorlátnak csapódott, és ez okozta a bajt.
A tehergépkocsiról két tartály a hídra esett, s a bennük lévő hypo szétfolyt, és beszivárgott a patakba. Egy harmadik tartály egyenesen a patakba zuhant, és mivel a csapja megsérült, a tartalma a vízbe került.
Mohácsi Ferenc, a Közép-dunántúli Környezetvédelmi Felügyelőség képviselője, aki a baleset után a helyszínre utazott, az MTI-t arról tájékoztatta, hogy a patak balatoni torkolatánál enyhe hyposzagot észleltek, tömeges halpusztulást azonban nem tapasztaltak, csupán két-három keszeget és egy angolnát vetett fel a víz. A környezetvédelmi felügyelők méréseket végeztek a baleset után és másnap a patakban és a Balaton torkolatánál. A szakemberek még elemzik az eredményeket a laboratóriumokban, de a természetőrök szerint a hypo nem okozott nagy kárt, mert jelentősen felhígult, mire elérte a tavat.
Balassa Balázs, Szigliget polgármestere arról tájékoztatta lapunkat, hogy a környezetvédelmi felügyelőség szakemberei két megoldási lehetőség között választhattak a károk megelőzésére.
Az első változat szerint földhalommal torlaszolták volna el a patak útját a Balaton felé, de ezzel nagyobb környezeti károkat okoztak volna. Ezért úgy döntöttek, hogy a közeli Tapolca-patak zsilipjét felengedve nagyobb mennyiségű vizet engednek a Kétöles-patakba, hogy a káros anyag felhíguljon. Ezzel sikerült a korábban mért 3 milligramm/liter mennyiséget alig észlelhetővé csökkenteni, így a Balatonba már csak ártalmatlan menynyiség kerülhetett. Azt azonban egyetlen szakértő sem tagadta, hogy az erős oxidálószer károkat okozott a patak vizében.
Zádori Gyula egyetemi kémiaprofesszor szerint bizonyosan elpusztultak a mikroorganizmusok, a baktériumok és az algák, amelyek a patak természetes élővilágát alkotják. Ezt támasztotta alá Penz Levente, az Ökoszolgálat vegyészmérnök szakértője is, aki megjegyezte, hogy az ipari hypo erős maró hatása jelentős pusztítást is okozhatott volna, ha nem sikerül időben felhígítani, mert csak hoszszú idő alatt bomlik le a természetben.
Balassa Balázstól megtudtuk, nemrég elzárták a Tapolca-patak zsilipjét, mert visszaállt a korábbi állapot. A patak melletti szennyezett földet veszélyesanyag-tárolóba szállították, és helyére tiszta humusz került. A polgármester örvendetesnek nevezte, hogy nem történt komolyabb katasztrófa, de tárgyalást kezdeményezett a környékbeli településvezetőkkel, hogy levélben kérjék a hasonló anyagokat szállító gépjárművek kitiltását a Balatoni Nemzeti Park területéről.
Magyar Péterék hazudtak a rendezvényük költségeiről