Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának fideszes alelnöke a Honvédelmi Minisztérium (HM) előtt tartott sajtótájékoztatón tiltakozott a mecseki Zengő-hegy tetejére tervezett radarállomás létrehozása ellen. A képviselő hangsúlyozta, hogy a hegytető természetvédelmi terület, és a beruházást első fokon nem engedélyezte a Duna–Dráva Nemzeti Park (DDNP), az csak a környezetvédelmi tárca alá tartozó másodfokú hatóság beavatkozásával indulhatott el.
– A természettudomány megcsúfolása és a szakma szégyene, hogy az építkezést engedélyezték, és milliókért áttelepítették az itteni védett növényeket, amelyek így pusztulásra vannak ítélve – panaszolta a képviselő, aki úgy tartja, a radarállomás káros sugárzása a rajta dolgozóknak rákot okozhat, és a környéken élők egészségét is veszélyezteti. Az alelnök követelte a beruházás leállítását, mert szerinte nincs olyan dokumentum, amely erre kötelezné az országot.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a Magyar Nemzettel közölte: az úgynevezett NATO légvédelmi radarrendszer három magyarországi helyszínét még az előző kormányzati ciklus idején véglegesítették, és erről kormánydöntés is született. Hozzátette: a beruházás ennek a döntésnek megfelelően indult el a NATO-szervekkel történt megállapodás alapján.
A teljes jogú NATO-tagságunkhoz elengedhetetlen, hogy az integrált légvédelmi rendszer részeseként együttműködési képességeket fejlesszünk ki Magyarországon – hangoztatta lapunknak Bocskai István, a szaktárca kommunikációs főigazgató-helyettese, aki állította, hogy a várható sugárzás töredéke lesz a környezetvédelmi tárca által meghatározott egészségügyi határértékeknek. Kiemelte, hogy az állomáshoz vezető út nyomvonalán lévő védett növényfajok áttelepítését a DDNP írta elő, és azzal szerinte nem okoztak pusztulást a Zengő-hegyen.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha