Környezeti károk a NATO-radar helyén

A Fidesz tiltakozik a mecseki Zengő-hegy tetejére tervezett radarállomás létrehozása ellen. Illés Zoltán, a parlament környezetvédelmi bizottságának alelnöke szerint a beruházással elpusztítják a védett növényeket, és nő a daganatos megbetegedések veszélye a környéken. A szaktárca viszont állítja: az építkezés nem okoz környezetkárosítást.

2003. 04. 14. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illés Zoltán, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottságának fideszes alelnöke a Honvédelmi Minisztérium (HM) előtt tartott sajtótájékoztatón tiltakozott a mecseki Zengő-hegy tetejére tervezett radarállomás létrehozása ellen. A képviselő hangsúlyozta, hogy a hegytető természetvédelmi terület, és a beruházást első fokon nem engedélyezte a Duna–Dráva Nemzeti Park (DDNP), az csak a környezetvédelmi tárca alá tartozó másodfokú hatóság beavatkozásával indulhatott el.
– A természettudomány megcsúfolása és a szakma szégyene, hogy az építkezést engedélyezték, és milliókért áttelepítették az itteni védett növényeket, amelyek így pusztulásra vannak ítélve – panaszolta a képviselő, aki úgy tartja, a radarállomás káros sugárzása a rajta dolgozóknak rákot okozhat, és a környéken élők egészségét is veszélyezteti. Az alelnök követelte a beruházás leállítását, mert szerinte nincs olyan dokumentum, amely erre kötelezné az országot.
Juhász Ferenc honvédelmi miniszter a Magyar Nemzettel közölte: az úgynevezett NATO légvédelmi radarrendszer három magyarországi helyszínét még az előző kormányzati ciklus idején véglegesítették, és erről kormánydöntés is született. Hozzátette: a beruházás ennek a döntésnek megfelelően indult el a NATO-szervekkel történt megállapodás alapján.
A teljes jogú NATO-tagságunkhoz elengedhetetlen, hogy az integrált légvédelmi rendszer részeseként együttműködési képességeket fejlesszünk ki Magyarországon – hangoztatta lapunknak Bocskai István, a szaktárca kommunikációs főigazgató-helyettese, aki állította, hogy a várható sugárzás töredéke lesz a környezetvédelmi tárca által meghatározott egészségügyi határértékeknek. Kiemelte, hogy az állomáshoz vezető út nyomvonalán lévő védett növényfajok áttelepítését a DDNP írta elő, és azzal szerinte nem okoztak pusztulást a Zengő-hegyen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.