Magyar katonák Irakban?

Magyarország kész részt venni az iraki békefenntartásban – mondta lapunk kérdésére Gál J. Zoltán kormányszóvivő. Kormányzati körökből úgy tudjuk: igaz az a lapinformáció, amely szerint az USA nem hivatalosan azt kérte, hogy küldjünk magyar katonákat Irakba.

2003. 04. 18. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Konkrét választ csak a konkrét felkérés esetén tudunk adni, az informális felkérés fogalomköre ismeretlen a kormányzati körökben – fejtette ki Gál J. Zoltán kormányszóvivő tegnap arra a kérdésünkre, hogy érkezett-e megkeresés az iraki műveletekben való magyar részvételre. Hivatalos kérés pedig még nem érkezett – mondta. A miniszterelnök és a külügyminiszter hónapok óta következetesen azt állítja, hogy Magyarország a háború utáni békefenntartásban, a humanitárius segélyezésben és az újjáépítésben kész kivenni a részét azokkal a szövetségesekkel együtt, akiknek nagy része már jelen van a térségben – fogalmazott.
Úgy tudjuk: az Egyesült Államok informális módon igenis megkereste a magyar kormányt, hogy küldjön magyar katonákat Irakba. Kormányzati körökből származó információk szerint katonai rendészi, őrző-védő, valamint egészségügyi feladatokat kellene ellátniuk.
Mint arról már korábban beszámoltunk, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter már az iraki rendszer bukása előtt kijelentette, hogy Magyarország ENSZ-felhatalmazás nélkül is részt vesz az iraki háború utáni újjáépítésben.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének akkori kabinetvezetője erről azonban úgy vélekedett: a hadsereg nem engedheti meg magának, hogy szerepet vállaljon kétes jogi alapon álló, igen költséges külföldi katonai tevékenységben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.