Konkrét választ csak a konkrét felkérés esetén tudunk adni, az informális felkérés fogalomköre ismeretlen a kormányzati körökben – fejtette ki Gál J. Zoltán kormányszóvivő tegnap arra a kérdésünkre, hogy érkezett-e megkeresés az iraki műveletekben való magyar részvételre. Hivatalos kérés pedig még nem érkezett – mondta. A miniszterelnök és a külügyminiszter hónapok óta következetesen azt állítja, hogy Magyarország a háború utáni békefenntartásban, a humanitárius segélyezésben és az újjáépítésben kész kivenni a részét azokkal a szövetségesekkel együtt, akiknek nagy része már jelen van a térségben – fogalmazott.
Úgy tudjuk: az Egyesült Államok informális módon igenis megkereste a magyar kormányt, hogy küldjön magyar katonákat Irakba. Kormányzati körökből származó információk szerint katonai rendészi, őrző-védő, valamint egészségügyi feladatokat kellene ellátniuk.
Mint arról már korábban beszámoltunk, Juhász Ferenc honvédelmi miniszter már az iraki rendszer bukása előtt kijelentette, hogy Magyarország ENSZ-felhatalmazás nélkül is részt vesz az iraki háború utáni újjáépítésben.
Simicskó István, a Fidesz biztonságpolitikai kabinetjének akkori kabinetvezetője erről azonban úgy vélekedett: a hadsereg nem engedheti meg magának, hogy szerepet vállaljon kétes jogi alapon álló, igen költséges külföldi katonai tevékenységben.
Szánthó Miklós levelet írt David Pressman távozó nagykövet-aktivistának