Befejeződött a kiképzés a taszári bázison, és Magyarország nem vesz részt más formában az iraki konfliktusban, legfeljebb az utána következő rendezésben – hangsúlyozta Juhász Ferenc.
A bázison mintegy 80 amerikai katona marad, akik logisztikai feladatokat látnak el, és segítik a NATO békefenntartóit. A honvédelmi miniszter leszögezte, hogy a Taszáron kiképzettek nem szolgálnak harcoló alakulatokban. Szerinte egyes politikusok, például Kaposvár polgármestere, hisztériakeltésre használták Taszár ügyét, és a folyamatos veszéllyel való fenyegetés többletköltséget okozott az országnak. Az indokolatlanul nagy személyi jelenlét árát a nemzetbiztonsági kabinet vizsgálata után a központi tartalékalap terhére kell megtéríteni az érintett minisztériumok számára – jelentette ki a védelmi tárca vezetője, aki kérdésünkre válaszolva elmondta: azért nem az Egyesült Államok fizeti meg a katonai kiképzés miatti többletköltségeket, mert az USA a hazánkkal kötött megállapodás alapján a bázis működtetését és védelmét vállalta, és csak a szolgáltatásokért kellett fizetnie.
Számunkra sosem volt pénzkérdés a polgárok biztonsága sem békében, sem háborúban, ezért megdöbbentőek Juhász Ferenc szavai – fogalmazott Szita Károly kaposvári polgármester.
– Kaposvár sosem kért mást, csak a szükséges és elégséges biztonság megteremtését. Amennyiben a miniszter úr szerint csak pénzkérdés a kaposváriak biztonsága, számolja ki, hogy ez mennyibe került, és mi kifizetjük – jegyezte meg a polgármester.
Az iraki háború első napjai óta a magyar légiirányítással kommunikálva B–52-es amerikai nehézbombázók repülnek hazánk légterében Irak felé. Szakértők szerint nem kizárt, hogy a gépek külső felfüggesztéssel hordozott JDAM bombái meghibásodás következtében „elvesznek”, de ezeket vészhelyzetben élesítés nélkül le is kell dobni, hogy könnyítsenek a gépen. Hasonló eset már előfordult Magyarország felett is, a koszovói bombázások idején.
Deutsch Tamás: Magyar Péter bármit megtesz, hogy ne függesszék fel a mentelmi jogát - videó