Budapest XXII. kerülete lakóinak egy része hétfőn tiltakozó levelet adott át a helyi szocialista polgármesternek, mert szerintük az önkormányzat lakópark építéséhez kíván hozzájárulni a házaikhoz közel fekvő Temesvári és Panoráma utca által határolt, 35 ezer négyzetméteres, családi házak közé zárt zöld területen. A kerületiek szerint erre utal, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő telket nem parcellázva kívánják értékesíteni, hanem nagy tömbökben, ami egyértelműen a sűrűbb beépítésnek kedvez. Ezt igazolja, hogy a helyhatóság nemrég egy napilapban kínálta megvételre a terület 24 ezer négyzetméteres részét. A helyi szabályozási terv részeként több mint száz lakás is építhető az ingatlanon, amely a zöld területek nagymértékű csökkenéséhez és napi száz–százhúsz autó levegőszennyezéséhez vezethet.
Németh Zoltán, a körzet fideszes önkormányzati képviselője az ügy megvitatására a múlt héten lakossági fórumot szervezett a Rózsavölgyi Közösségi Házban, ahová hiába hívták meg a polgármestert, az önkormányzat és az érintett hivatalok képviselőit. Bollók Istvánné polgármester arra hivatkozott, hogy a fórummal egy időben tartották a kerületi európai uniós kampány záró rendezvényét.
Már korábbi lakossági fórumokon is kiderült, hogy a helyiek a családi házas övezet megtartását szeretnék a területen, ezért a képviselő-testület 2002-ben módosította a térség szabályozási tervét – mondta el Németh Zoltán. A módosítással a legkisebb kialakítható telekméret ötezer négyzetméterről ezerre, a beépíthetőség mértéke pedig 25 százalékról húszra csökkent, de a választások után a polgármester előterjesztést nyújtott be a korábbi szabályok viszszaállítására, és amikor erről értesítettük a lakosságot, levette a napirendről a kérdést – tette hozzá a politikus. Közlése szerint ezután nem tájékoztatták a polgárokat a fejleményekről, és a képviselő-testület ülésén, a helyszínen kiosztott előterjesztést nyújtottak be a telek értékesítéséről. Mivel azonban a hivatalban három környékbeli lakos is megjelent, a képviselők szocialista többsége zárt ülést rendelt el.
A megbeszélés után tették közzé az ajánlati felhívást, amelyben a terület mintegy háromnegyed részét egy tagban kínálják a vevőknek. A helyi ellenzék rendkívüli ülést kezdeményezett az ügyben, a határozatképesség azonban elmaradt, mert a szocialista képviselők nagy része nem jelent meg az ülésteremben. Németh Zoltán a lakók nevében követeli, hogy a környék maradjon családi házas jellegű, mert egy lakópark a polgárok szerint ronthatja a városképet, a lakások nagy száma miatt pedig jelentős forgalomnövekedést és levegőszennyezést okoz. A lakossági fórumon felszólalt Szántó Tamás, a Rózsavölgy Egyesület vezetője is, aki tiltakozó demonstrációt helyezett kilátásba, ha parcellázás helyett lakópark felhúzását engedélyezik az ingatlanon.
A területre érvényes szabályozási tervet nem kívánja módosítani az önkormányzat, és a hirdetésre jelentkezőknek ennek megfelelően kell elkészíteniük a beépítési terveket – szögezte le Csobánki Jenő szocialista alpolgármester, aki állította, hogy a pályázatok értékelésénél figyelembe veszik a lakók szempontjait is. Az alpolgármester kiemelte azonban, hogy az önkormányzatnak tekintettel kell lennie a kerület gazdasági érdekeire. Csobánki Jenő szerint a parcellázással elhúzódhatna az értékesítés, az önkormányzatnak viszont sürgősen forrásokra van szüksége, hogy visszafizethesse az egyéb beruházásokra, például a kerületi városközpont építésére felvett kölcsöneit. „Ezt a helyzetet még az előző ciklusból örököltük, hiszen korábban is összekötötték a városközpont finanszírozását a telek értékesítésével” – panaszolta a politikus, aki szerint a parcellázáshoz út- és közműépítésre van szükség, de erre nincs pénze az önkormányzatnak.
Az alpolgármester úgy tartja, hogy ha nem osztják fel az ingatlant, sokkal több aktív zöld terület marad, és egy kulturáltabb beépítés valósulhat meg. Hozzátette: az értékesítésről még nem született döntés, az önkormányzat csak ajánlatokat kért a területre egy hirdetés útján, de a pályázóknak mellékelni kell beépítési terveket is, amelyek értékelésénél egyenlő mértékben veszik majd figyelembe a lakók és az önkormányzat szempontjait, és az eladás előtt lakossági fórumot tartanak. Ez azért is elkerülhetetlen, mert a helyiek tüntetést is tarthatnak, ha nem hallgatják meg a véleményüket.
Gulyás Gergely: A háborús veszély nagyobb, mint valaha