Újabb szakértők érkeztek Paksra

2003. 04. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Paksi Atomerőmű Rt. biztonsági igazgatója, Vámos Gábor, a paksi polgármesteri hivatalban tartott közmeghallgatáson cáfolta, hogy bármilyen vegyi reakció beindulhat a tisztítórendszer medencéjében, amelyikben az üzemzavar történt. Állítása szerint ugyanis a víz állandó hűtése 20-30 Celsius-fokon tartja a hőmérsékletet, és ez megakadályoz minden hasonló folyamatot. A létesítménybe megérkeztek a Framaton ANP szakértői is, és az erőmű vezetése felvette a kapcsolatot az orosz üzemanyaggyártókkal és a Majak kombináttal, amely korábban a kiégett fűtőanyag-kazetták elhelyezését vállalta. Vámos beszámolt arról is: az erőműben tegnap az elhárítási feladatok irányítására létrehoztak egy külön munkaszervezetet, amely egyelőre tíz szakemberből áll. A biztonsági igazgató leszögezte: minden híresztelés ellenére a napi kibocsátási határ alatt volt az emisszió az erőmű környékén.
Vámos kérdésünkre közölte: az üzemzavar bekövetkezésekor rendkívüli vezetői megbeszélést hívtak össze az atomerőműben, a rákövetkező napon pedig a baleset-elhárítási szervezet hajtott végre intézkedéseket. Értesüléseink szerint azonban ezt az értekezletet csak akkor hívták össze, amikor kettesről hármas fokozatúra minősítették át a súlyos üzemzavart.
Az igazgató bejelentette: jelenleg Németországban külön szakmai csoport modellálja az esemény körülményeit, hogy tervet készíthessenek a hiba elhárításához. Az üzemzavar miatti személyi konzekvenciákat csak ez után vonják le.
Tóth Ferenc fideszes országgyűlési képviselő arról érdeklődött a vezetőtől, hogy mennyi ideig tart az üzemzavar elhárítása, és ez mekkora kárt okoz az erőműnek és az államnak. Vámos Gábor kijelentette: az erőmű üzleti tervét felül kell vizsgálni, de még nem született hivatalos álláspont arról, hogy az üzemzavar milyen konkrét anyagi károkat okoz. A közmeghallgatáson Faller Dezső szocialista önkormányzati képviselő, az erőmű igazgatósági tagja lapunknak elismerte, hogy Kocsis István, az erőmű igazgatója az üzemzavar felfedezésének idején nem tartózkodott Pakson, és csak később érkezett vissza a városba. Lapunk úgy tudja, az igazgató éppen vadászott, ám ezen foglalatosságát a történtek miatt nem szakította meg. Faller hangsúlyozta, hogy a létesítményben volt ekkor az igazgatóság elnöke, aki gondoskodott a helyzet megoldásáról. A képviselő tájékoztatott arról is, hogy az erőmű igazgatósága kedden tárgyalta az üzemzavar ügyét, és támogatásáról biztosította a vezetőség eddigi döntéseit.
A paksi helyzet miatt tegnap ülést tartott a krízisbizottság, amelyet válsághelyzetekben kell összehívni az ország biztonságos áramellátásának megszervezésére. A blokk karbantartásának tervezett határideje, vagyis május hetedike után lép életbe a válsághelyzet egyes fokozata. Kérdéses, honnan és mennyiért tudják ezután pótolni a kieső 460 megawatt áramot anélkül, hogy a lakosságra terhelnék a pluszköltségeket. Az erőmű kommunikációs osztályának illetékese megígérte, hogy tájékoztatja lapunkat az újabb fejleményekről, ám ezt végül többszöri visszahívásunk ellenére sem tette meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.