Veszélyes a hibaelhárítás

A Paksi Atomerőmű vezetőinek leváltását, illetve egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását követelte Illés Zoltán (Fidesz) a parlament környezetvédelmi bizottságának ülésén, ahol meghallgatták Kocsis Istvánt, az erőmű vezérigazgatóját is. Közben lapunk újabb részleteket tudott meg az erőmű készülő jelentéséből.

2003. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a magyar kormány, sem a Paksi Atomerőmű Rt. vezetői nem tettek megfelelően eleget tájékoztatási kötelezettségüknek, hiszen nem közölték, hogy egyelőre beláthatatlanok a súlyos üzemzavar következményei, és senki sem tudja a választ a megoldásra – hangsúlyozta Illés Zoltán, a környezetvédelmi bizottság fideszes alelnöke a testület tegnapi ülésén. Az alelnök az erőmű vezetőinek lemondását, az üzemzavar kialakulásáért felelős személyek távozását és egy parlamenti vizsgálóbizottság felállítását követelte.

A kormánypártok tartózkodása miatt a testület leszavazta az albizottság létrehozását. Illés Zoltán, aki gyalázatosnak nevezte a kormánypárti képviselők hozzáállását, hangsúlyozta: a következő bizottsági ülésen ismét benyújtja a javaslatot. Szerinte az üzemzavar kialakulásakor az erőmű egyik dolgozóját komoly sugárterhelés érhette, és a környék lakói is nagyobb dózist kaptak a normális napi értéknél, így az erőmű durván csúsztatott, amikor mindvégig az éves sugárterheléshez hasonlította a kibocsátási értékeket.

Értesüléseink szerint az erőmű jelentése a tervezési hiányosságok (a nem megfelelő hűtés és a mérőeszközök hiánya) mellett arra hivatkozik, hogy a Siemens dokumentációja félrevezette a vezetőséget. Lapunk úgy tudja, hogy a 2. blokk mielőbbi újraindítása érdekében a hibaelhárításhoz a vezetőség részéről felmerült olyan technika alkalmazása, amely üzemanyag feletti mozgatásokkal jár, de ez komoly előzetes elemzések nélkül könnyen a katasztrófa felé sodorhatja az erőművet.
Kocsis István, az Paksi Atomerőmű Rt. vezérigazgatója azonban az ülésen cáfolta, hogy olyan mozgatást végeznének, amely veszélyezteti a létesítmény biztonságát. A vezérigazgató kijelentette: álláspontjuk szerint a lakosságot nem érte kimutatható sugárzás, nem történt nukleáris üzemzavar és személyi sérülés, illetve az erőmű vezetése nem titkolt el semmit a paksi súlyos üzemzavarral kapcsolatosan.

Folytatás a 3., publicisztika a 6. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.