A jövő zálogai a politika szorításában

2003. 05. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Óvoda- és iskolabezárásokra készül a fővárosban az első kerületi önkormányzat. A bezárásokat nem bezárásoknak nevezik, hanem összevonásnak becézik. Ez a farizeus kifejezés azt jelenti, hogy lassú (két esztendő alatt bekövetkező) halálra ítélik a kerület két óvodáját. A Logodi utcait és a Dísz térit. Ugyanez a sors vár a Kosztolányi Dezső Általános Iskola és Gimnáziumra is. A patinás, Werbőczyből lett Petőfi gimnáziumot első lépésben átadták a fővárosi önkormányzatnak, feltehetően az fogja bezárni kis idő múlva.

Amikor baloldali többségű önkormányzatok zárnak be oktatási intézményeket, akkor mindig felháborodunk, s e felháborodásunknak hangot is adunk. Jogosan tesszük ezt. Végzetes hiba lenne, ha a tradicionálisan jobboldali többségű első kerületi önkormányzat csendben, fű alatt véghez tudná vinni a tervet.

Pusztán azért, mert nem politikáról, hanem gyerekekről van szó.
Azokról a gyerekekről, akik a polgári kormány négy esztendeje alatt a politikai kommunikáció központjába kerültek, s azokról a gyerekekről, akik Medgyessy Péter évértékelő beszédében minden mondatban felbukkantak.

Ám a beszédekben előforduló gyerekek köszönő viszonyban sincsenek az iskolába, óvodába járó gyerekekkel. Például azért, mert az óvodába, iskolába járó gyerekek pénzbe kerülnek, és egyszerűen nem hajlandók ingyen a „jövő zálogaivá” válni.
Értjük, hogy az MSZP–SZDSZ-kormány nagy hangon bejelentett, ötvenszázalékos béremelési ígéretét úgy váltotta be, hogy ebben az évben a pedagógusok megemelt bérezését már ráterhelte az önkormányzatokra. Az önkormányzatok pedig nincsenek abban a helyzetben, hogy ezt fizetni tudják. Már csak azért sem, mert az MSZP–SZDSZ-féle „több pénzt az önkormányzatoknak” jelszó a valóságban némileg módosult, s kevesebb pénz lett belőle. Ezek tények, de ezek a tények nem járhatnak a gyerekek sérelmével. S egy jobboldali önkormányzat sem teheti meg, hogy a kormányra mutogatva bezárja, ellehetetleníti oktatási intézményeit.
Pedig az első kerületi önkormányzat és Nagy Gábor Tamás polgármester éppen erre készül.

A kerület egyik legjobb – ha nem a legjobb – óvodája, a Dísz téri óvoda az első áldozat. S mellette a Logodi utcai. Indok: nincs pénz. További indok: más kerületekből járatják gyermekeiket a szülők ezekbe az intézményekbe, s ez többletkiadást jelent.
Akkor nézzük: a közoktatási törvény kimondja, hogy a szülők lakóhelyük vagy munkahelyük szerint választhatnak oktatási intézményt gyermekeik számára. Az első kerületben jelenleg hét óvoda működik, s az önkormányzat által megrendelt tanulmány a következő adatokat tartalmazza.

Brunszvik Teréz óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 81 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerekei: 5 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: 18 fő.
Gyerekszám összesen: 104 fő.
Dísz téri óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 46 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerekei: 6+24 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: nincs adat.
Gyerekszám összesen: 76 fő.
Iskola utcai óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 63 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerkei: 3+46 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: 10 fő.
Gyerekszám összesen: 122 fő.
Logodi utcai óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 33 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerekei: 6+24 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: nincs adat.
Gyerekszám összesen: 63 fő.
Nyárs utcai óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 66 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerekei: 3+29 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: nincs adat.
Gyerekszám összesen: 98 fő.
Tigris utcai óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 66 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerekei: 4+32 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: nincs adat.
Gyerekszám összesen: 102 fő.
Toldy Ferenc utcai óvoda:
Első kerületi lakosok gyerekei: 47 fő.
Vidéki és más kerületben lakó szülők gyerekei: 22 fő.
Első kerületben dolgozó szülők gyerekei: nincs adat.
Gyerekszám összesen: 75 fő.
Ebből a táblázatból az derül ki, hogy a kerület hét óvodájából ötben nem tudni, hány olyan gyerek jár az intézménybe, akiknek szülei a kerületben dolgoznak, s így a közoktatási törvény szerint teljes joggal választhatják a kerületi intézményt. Arra a kérdésre, hogy az önkormányzat miért nem rendelkezik erről adatokkal, az a válasz, hogy a törvény értelmében nincs jogalap a szülők munkahelyi adatait megkérdezni.
Ugyan, kérem…
De ennél is érdekesebb, hogy az első kerületi önkormányzat rendelete értelmében óvodai csoportot minimum húsz fővel lehet indítani. Ha valaki összeadja a fenti táblázatból az összlétszámok adatait, 640 főt kap eredményül. Ez a 640 gyerek jelenleg a kerület hét óvodájának 32 csoportjába jár. Egy egyszerű szorzással kiszámítható tehát, hogy a jelenlegi állapot tökéletesen megfelel az önkormányzat előírásainak. S nem árt figyelembe venni azt sem, hogy a demográfiai mutatók szerint gyerekszám-növekedés előtt állunk (jelentem, a gyerekszám eddig sem csökkent, csak stagnált!), s a jelenlegi 0–3 éves korosztály létszáma növekvő tendenciát mutat. Vagyis, ha az önkormányzat meg akar felelni saját előírásainak, akkor már jövőre újraindíthatja a most megszüntetésre ítélt óvodákat. Ami sokkal drágább mulatság lesz…
Azzal érvel még az önkormányzat és Nagy Gábor Tamás polgármester például a Dísz téri óvoda esetében, hogy lakásóvodáról van szó, s nincs benne tornaszoba. Nos, ez természetesen farizeus, hamis érvelés. Ám legyen: mint a Dísz téri óvodába járó két fiúgyermek édesapja, ezennel kijelentem: amennyiben az óvoda tornaszobáját ki lehet alakítani az épület tetőterében, ebben az esetben az általam beépíteni kívánt tetőtéri részt haladéktalanul felajánlom az óvoda javára, s egyben a tornaszoba kialakításának költségeiben is osztozom az önkormányzattal.

Ha pedig mégsem ez az igazi oka a bezárásnak, akkor követeljük az önkormányzattól, hogy vegye figyelembe a szülők alternatív megoldási javaslatát. Ennek lényege, hogy a Dísz téri óvoda (s feltehetőleg ehhez csatlakozni fog a Logodi utcai óvoda is) költözzön át a Tárnok utcai iskolába. A Tárnok utcai iskolát ugyanis szintén össze akarják vonni a Batthyány utcai iskolával, ám Nagy Gábor Tamás polgármester szavát adta, hogy nem fogja értékesíteni a milliárdos értékű ingatlant, hanem az továbbra is iskolaként fog működni. Mégpedig oly módon, hogy a Tárnok utcában alsó tagozat marad, és a felső tagozat megy a Batthyány utcába. Nos, mivel a Dísz téri óvodások túlnyomó többsége amúgy is a Tárnok utcában tanul tovább, így kézenfekvő, hogy az óvoda és iskola „összeköltözzön”, s így létrejöjjön egy kisiskolás-óvodás oktatási centrum. Ezt a megoldást támogatja a Tárnok utcai iskola vezetése is, s ez elfogadható lenne minden fél számára.
Kivéve talán az önkormányzatot.
Csak hát az a szomorú helyzet, hogy az önkormányzatot és a polgármestert a szülők, a kerületi lakosok választják. S ideje lenne végre megélni azt, hogy valami a szülők, a lakosok érdekei szerint történik.

No és persze a gyerekek érdekei szerint. Akik nem szeretnének összevont „gyerekgyárakban” tanulni, költségmegtakarítás miatt.
Igen, ezek a büdös kölykök nem lesznek ingyen a „jövő zálogai”…

Bayer Zsolt (szülő)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.