Amerikai támaszpont Magyarországon?

Amerikai és brit sajtóértesülések szerint az amerikai katonák egy részét Magyarországra kívánják telepíteni Németországból. A kormány egyelőre nem kapott ilyen felkérést, de Juhász Ferenc honvédelmi miniszter vasárnap Washingtonba utazik, ahol szóba kerülhetnek hazánk újabb felajánlásai.

2003. 05. 02. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Los Angeles Times információi szerint az Egyesült Államok – többek között az iraki háború kapcsán mutatott passzivitás miatt – megszünteti németországi támaszpontjait. A lap úgy tudja, hogy a Németországból kivont amerikai csapatokat a lojálisabb kelet-közép-európai országokban helyezik el: Lengyelország, Bulgária és Románia mellett szóba került Magyarország is. A brit Independent szerint az Első Páncélos Hadosztály 17 000 katonája már nem tér vissza Németországba, hanem a szövetségi rendszer más államaiban, így például Magyarországon keresnek számukra helyet. Európában eddig 112 000 amerikai katona állomásozott, 80 százalékuk Németországban, a friss NATO-tagok pedig nemcsak politikailag támogatták Washington háborús erőfeszítéseit, hanem stratégiai támaszpontokat is tudtak számára biztosítani.

A helyzet kísértetiesen hasonlít a taszári bázis felajánlása előtti időszakra, amikor az amerikai sajtó kiszivárogtatta a hírt, hogy a kormány megegyezett Washingtonban. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter ugyanis vasárnap az Egyesült Államokba utazik, ahol elképzelhető, hogy szóba kerülnek újabb felajánlások.
– Paul Wolfovitz úrral, az amerikai védelmi miniszter helyettesével ugyan folytatok kétoldalú tárgyalásokat, de az eredeti programban nem szerepel, hogy a felajánlásainkról beszéljünk, hiszen a NATO és Ukrajna viszonyáról szóló munkabizottsági értekezletre utazom, amelyre már másfél hónapja megérkezett a meghívás az USA részéről – közölte lapunkkal Juhász Ferenc, aki állította, hogy egyelőre szóba sem került amerikai katonák Magyarországra telepítése. A miniszter nem tartotta valószínűnek, hogy az amerikai tárgyalásai során erről kérdeznék, ám nem zárta ki, hogy a magyar békefenntartó kontingens ügye szóba kerül. Juhász úgy véli: ha érkezne is felkérés amerikai katonák befogadásáról, legfeljebb logisztikai bázis vagy katonai kórház telepítését támogatná a kormány.
A Fidesz nem tud ilyen felkérésről, a parlamenti képviselőket nem tájékoztatták egy esetleges újabb katonai bázis kiépítésének lehetőségéről – mondta Demeter Ervin (Fidesz), aki csak egy alapos vizsgálat után tartja elképzelhetőnek, hogy a párt támogatná katonák befogadását.
Csampa Zsolttól (MDF) és Mécs Imrétől (SZDSZ) megtudtuk, hogy a kisebb parlamenti pártok is csak alapos vizsgálat után alakítanák ki az álláspontjukat, hiszen a rendszerváltozás idején szerepük volt abban, hogy az idegen csapatok elhagyták az országot. – Az alapos vizsgálatra azért is szükség van, mert egy amerikai támaszpont létesítése mindenhol a világban növeli a biztonsági kockázatot – tudtuk meg Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértőtől. Tájékoztatása szerint elsősorban a katonák által használt szórakozóhelyek vannak kitéve terroristák akcióinak, nemrég például Németországban robbantottak fel egy diszkót, ahol rendszeresen amerikai katonák tartózkodtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.