A Los Angeles Times információi szerint az Egyesült Államok – többek között az iraki háború kapcsán mutatott passzivitás miatt – megszünteti németországi támaszpontjait. A lap úgy tudja, hogy a Németországból kivont amerikai csapatokat a lojálisabb kelet-közép-európai országokban helyezik el: Lengyelország, Bulgária és Románia mellett szóba került Magyarország is. A brit Independent szerint az Első Páncélos Hadosztály 17 000 katonája már nem tér vissza Németországba, hanem a szövetségi rendszer más államaiban, így például Magyarországon keresnek számukra helyet. Európában eddig 112 000 amerikai katona állomásozott, 80 százalékuk Németországban, a friss NATO-tagok pedig nemcsak politikailag támogatták Washington háborús erőfeszítéseit, hanem stratégiai támaszpontokat is tudtak számára biztosítani.
A helyzet kísértetiesen hasonlít a taszári bázis felajánlása előtti időszakra, amikor az amerikai sajtó kiszivárogtatta a hírt, hogy a kormány megegyezett Washingtonban. Juhász Ferenc honvédelmi miniszter ugyanis vasárnap az Egyesült Államokba utazik, ahol elképzelhető, hogy szóba kerülnek újabb felajánlások.
– Paul Wolfovitz úrral, az amerikai védelmi miniszter helyettesével ugyan folytatok kétoldalú tárgyalásokat, de az eredeti programban nem szerepel, hogy a felajánlásainkról beszéljünk, hiszen a NATO és Ukrajna viszonyáról szóló munkabizottsági értekezletre utazom, amelyre már másfél hónapja megérkezett a meghívás az USA részéről – közölte lapunkkal Juhász Ferenc, aki állította, hogy egyelőre szóba sem került amerikai katonák Magyarországra telepítése. A miniszter nem tartotta valószínűnek, hogy az amerikai tárgyalásai során erről kérdeznék, ám nem zárta ki, hogy a magyar békefenntartó kontingens ügye szóba kerül. Juhász úgy véli: ha érkezne is felkérés amerikai katonák befogadásáról, legfeljebb logisztikai bázis vagy katonai kórház telepítését támogatná a kormány.
A Fidesz nem tud ilyen felkérésről, a parlamenti képviselőket nem tájékoztatták egy esetleges újabb katonai bázis kiépítésének lehetőségéről – mondta Demeter Ervin (Fidesz), aki csak egy alapos vizsgálat után tartja elképzelhetőnek, hogy a párt támogatná katonák befogadását.
Csampa Zsolttól (MDF) és Mécs Imrétől (SZDSZ) megtudtuk, hogy a kisebb parlamenti pártok is csak alapos vizsgálat után alakítanák ki az álláspontjukat, hiszen a rendszerváltozás idején szerepük volt abban, hogy az idegen csapatok elhagyták az országot. – Az alapos vizsgálatra azért is szükség van, mert egy amerikai támaszpont létesítése mindenhol a világban növeli a biztonsági kockázatot – tudtuk meg Gorka Sebestyén biztonságpolitikai szakértőtől. Tájékoztatása szerint elsősorban a katonák által használt szórakozóhelyek vannak kitéve terroristák akcióinak, nemrég például Németországban robbantottak fel egy diszkót, ahol rendszeresen amerikai katonák tartózkodtak.
Kubatov Gábor is elbúcsúztatta a mandátumát elvesztő Fekete-Győr Andrást