Haladék ügynököknek?

Egyes számítások szerint irdatlan hosszú idő alatt tudja csak feldolgozni a kommunista titkosszolgálatok fennmaradt iratait az a levéltár, amit az MSZP–SZDSZ-koalíció idején felállított Történeti Hivatal (TH) jogutódjaként hozott létre a parlament. A megnövekedett feladatok kielégítő ellátásához sem a személyi, sem az anyagi feltételek nem megfelelők. Őszig – öröklött restanciáik miatt – meg sem tudja nyitni kapuit a kutatók előtt a titkosszolgálati levéltár, mondja a főigazgató.

Modor Ádám
2003. 05. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Történészként a Történeti Hivatal munkatársa volt az 1997-es megalakulás óta. Mi változik most az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának létrehozásával? Megismerheti-e a közvélemény az egykori ügynökök személyét?
– Az állampolgárok számára alapvető változás, hogy ők maguk megismerhetik az ügynökeik valódi nevét is, ha minden azonosítási lehetőség egybevág. Eddig a korábbi Állambiztonsági Szolgálatoknál (ÁB) keletkezett iratoknak csak töredéke került hozzánk, az úgynevezett „háromperhármas” ügyosztály iratai. Most a teljes egykori III-as Főcsoportfőnökség, a külső hírszerzés, az elhárítás, a katonai hírszerzés, tehát a többi terület iratanyagai is ide- kerülnek majd. Ezt nevezik irategyesítésnek. Változik, hogy a kutatási engedély megadásáról egy levéltári szakmai kollégium dönt. Ez a levéltár szakmai, társadalmi felügyeletét erősíti, ugyanakkor egy közbeiktatott testület révén jutnak az érdeklődők az iratokhoz, ami viszont a tényleges hozzáférést lassítani fogja.
– Ha egy tényfeltáró újságíró egy személy múltjáról szeretne eddig ismeretlen dokumentumokat publikálni, akkor ezek szerint az újságírónak is ehhez a testülethez kell fordulnia engedélyért, hogy a TH-ban kutathasson?
– Azt hiszem, hogy az előző válaszomból ez is kiderült, de a válaszom, hogy igen.
– De egy újságíró általában nem tudományos kutató, akkor miért forduljon egy történészekből álló testülethez? Németországban nincs ilyen kötelezettség.
– Ez ügyben az újságírók majd a törvényhozónál kezdenek el lobbizni.
– A TH-ban hiányoztak a levéltári munkát segítő mutatók, illetve adattárak és a számítógép a kutatóteremből. Lesz-e változás az idén ez ügyben?
– Mindig kedves az összehasonlítás a tradicionális értelemben felfogott levéltárakkal. A mutatók, könyvek, kutatási segédletek minden hagyományos értelemben felfogott levéltárban el szoktak készülni az iratok beérkezését követő évtizedben. A nálunk őrzött anyagban minden egyes oldalon van mondjuk tizenkét név, ami adatvédelmi szempontból már önmagában probléma lehet. Van minden egyes oldalon további tizennyolc különleges adat, szenzitív információ. Ezért nekünk oldalanként – durva átlagolásban – harminc információt kell kigyűjteni. Ezeket az esetenként különböző megismerési kérelem függvényében – paragrafusok által megszabottan – lehet, illetve nem lehet hozzáférhetővé tenni. Elsősorban nem abban különbözik ez a szaklevéltár a többi archívumtól, hogy itt állambiztonsági iratot őriznek. Sokkal inkább abban – persze a kettő összefügg –, hogy az állambiztonsági levéltárban mindezen adatok különbözőképpen kezelendők, minden egyes kutatás, betekintés esetében. A jogelőd intézmény hat évvel ezelőtti létesítése idején is azt tippeltem kollégák körében, hogy én már valószínűleg rég nyugdíjban leszek – egy évtizedem van hátra –, amikor még mindig lesznek őrzésünkben érintetlen (fel nem tárt) dossziék. Az eddigiekhez képest annyiban ígérhetek változást, hogy a már feltárt iratokból – azok töredékessége ellenére – hozzáférhetővé teszünk kutatási segédleteket.
– Állítólag fennmaradt a Belügyminisztérium III-as Főcsoportfőnökség eredeti mutató kartonrendszere (NOIJ kartonok). Ez kutatható lesz az új levéltárban mint egy segédlet?
– A fennmaradt – és a feltárás révén pontosított – személyi mutatók adatvédelmi szempontból átdolgozott formában hozzáférhetők lesznek, a tárgyszó szerinti kutathatóság hasonlóképpen a feltárás előrehaladása függvényében bővül. A pesti flaszteren és a zsurnalisztikában Mohamed koporsójaként lebegtetett „eredeti kartonrendszer” eleddig legendának bizonyult. Én örülnék leginkább annak, ha tárgyiasulna: nagymértékben megkönnyítené a dolgunkat.
– Amiket láttam, azok a napi operatív információs jelentések tárgymutató kartonjai. Erről a konkrét iratanyagról beszéltem, ami már megvan.
– Ezeket én is láttam, de ez nem teljes körű, ráadásul pontatlan. A feltárás célja éppen az, hogy ezt és más mutatókat úgynevezett keresztlekérdezéseket is lehetővé tevő módon készítsük el, és folyamatosan bővítsük.
– Számítógépek lesznek-e a kutatóteremben?
– Számítógépet akkor érdemes telepíteni a kutatóba, ha már a számítógépen hozzáférhető segédletek is elkészültek. Bízom benne, hogy ez két éven belül a kutatók rendelkezésére fog állni.
– Azok a dokumentumok is hozzáférhetők lesznek, amiket digitalizáltak már a TH munkatársai, vagy azokat továbbra is papíron kapják meg a kutatók, mint eddig?
– Az iratok jó része – ismétlem, a megismerési cél függvényében – a jelenlegi törvény előírásai alapján is anonimizálandó. Így ugyan bárki hozzáférhet, de a megismerésnek legtöbbször nem ez a célja. A digitalizálás emellett legalább ilyen fontos iratvédelmi szempontból. Egyfelől a leggyakrabban keresett dossziékat digitalizáljuk, másfelől azokat a nagymértékben rongálódott iratokat, amelyek „hagyományos” használata a szó fizikai értelmében fenyeget információpusztulással.
– Változik-e a munkatársak létszáma, különös tekintettel azokra, akik az iratokat feldolgozzák és előkészítik, akár az egyéni kérelmezők, akár a kutatás számára?
– Nagyon örülnék, ha változna, ez költségvetési kérdés. Ennél konkrétabban egy összevetést ajánlok a figyelmébe. A példálódzásokban oly gyakran emlegetett németországi Gauck-hivatal 2200 fővel működik, beleértve a központi intézmény és az öt regionális részleg dolgozóit. A 20 milliós NDK-hoz képest Magyarország lélekszáma csak fele akkora volt. Erre a tízmillióra jelenleg 79 fő a megállapított létszámunk.
– Mindezek ellenére remél-e valamifajta változást? Kapott olyan ígéretet, hogy lesz majd valamiféle pozitív változás pénzügyi vonatkozásban?
– Bizottsági meghallgatásaimon jeleztem, hogy a beérkező iratmennyiség nagyságrendekkel való megszaporodása – amelyet jelenleg elhelyezni sincs hová – ehhez rendelt munkatársi kapacitásgyarapítást is igényel.
– Volt-e már ilyen megbeszélés, ahol a kormányzat részéről hangzott el erre utaló ígéret vagy ajánlat?
– A levéltár a kormányzattal nem áll közvetlen kapcsolatban. Felügyeleti szervünk az Országgyűlés elnöke. Neki viszont kötelezettségünk jelezni a törvény szabta feladatbővülésből eredő gondokat. A költségvetési szervek feladatbővülése több pénzt is igényel.
– Most milyen költségvetéssel dolgoznak?
– A Történeti Hivatal költségvetésével dolgozunk, amelyet egy másik törvény, más körülményekre szabott meg, ezelőtt hat évvel. Közben kell megoldanunk a határidő-megjelölésekkel összekötött iratátvételt. Ennek technikai lebonyolítására kaptunk némi kiegészítést, ami viszont nem foglalja magában a „nincs hova tenni” alapprobléma megoldását.
– Mikor nyílik meg a tudományos kutatók előtt az új levéltár kutatóterme?
– Az ősz folyamán. Ez nem csak a lassított procedúra következménye. A levéltár a TH-tól tetemes restanciát örökölt. Restancia alatt azt értem, hogy a TH-hoz beadott megválaszolatlan állampolgári betekintési kérelmek száma mintegy nyolcszáz. Méltányossági szempontból is elsődleges ezek elintézése. Ugyanennek a másik oldala a TH-ban már elvégzett történeti kutatások másolatkérelmeinek hátraléka. Mintegy 30-35 ezer oldalnyi xerox másolati igényt kell kielégítenünk, miközben folyik belső működési rendünknek az új törvény szerinti átszervezése.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.